Tag: diecezja kaliska
XXII Zjazd Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej
– Wasz patron, św. Jan Paweł II jest postacią, z której możecie zaczerpnąć najwięcej dobra i mądrości Bożej, ale też mądrości ludzkiej – mówił bp Łukasz Buzun w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kraszewicach do społeczności szkół noszących imię polskiego papieża. Szkoły istniejące na terenie diecezji kaliskiej, a noszące imię św. Jana Pawła II spotykają się raz w roku.
Święto patrona Polski św. Andrzeja Boboli w Kaliszu
– Prośmy patrona Polski św. Andrzeja Boboli, aby pomógł nam jeszcze bardziej i odpowiedzialniej kochać naszą ojczyznę, być ludźmi jedności i pokoju – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego (Kościele Ojców Jezuitów) przewodniczył Mszy św. w intencji ojczyzny z okazji święta patrona Polski św. Andrzeja Boboli.
Abp Jędraszewski: chrześcijanin musi zmagać się o prawe sumienie
– Chrześcijanin musi trwać przy Chrystusie jako Bożym Synu, musi pogłębiać swoją wiarę tak, by wiedzieć, jak jej bronić, musi na co dzień zmagać się o prawe sumienie – mówił abp Marek Jędraszewski, który przewodniczył sumie odpustowej ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim.
Ogólnopolskie Sympozjum Józefologiczne w Kaliszu
Po raz 57. odbyło się w Kaliszu Ogólnopolskie Sympozjum Józefologiczne, w którym wzięli udział znakomici prelegenci z kraju i zagranicy. Wykłady poprzedziła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa w kaliskiej bazylice sprawowana przez biskupa kaliskiego. – Niech to poznanie i pokochanie św. Józefa zaprosi do tego, żebyśmy chcieli go jeszcze mocniej naśladować i żyć jak on, nade wszystko w wierności Bogu i Jego słowu – akcentował bp Damian Bryl.
Bp Bryl poświęcił figurę Matki Bożej Niepokalanej w Sulisławicach
Biskup kaliski Damian Bryl poświęcił odnowioną figurę Matki Bożej Niepokalanej stojącą w Sulisławicach od 1938 r. Mieszkańcy zgromadzeni przy figurze odprawili nabożeństwo majowe, podczas którego modlili się Litanią Loretańską, a na koniec zaśpiewali starą pieśń „Dobranoc Maryjo” śpiewaną od bardzo dawna w Sulisławicach.
Bp Bryl: miłość do ojczyzny powinna przejawiać się w czynie i odpowiedzialności
– Jesteśmy dzisiaj tutaj w katedrze, modlimy się za naszą ojczyznę, bo ją kochamy, ale warto, żeby ta miłość przejawiała się w czynie, w konkretnej odpowiedzialności. Chcemy prosić dobrego Boga o miłość, ale także o ducha odpowiedzialności – mówił bp Damian Bryl w 235. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mszę św. za ojczyznę biskup kaliski odprawił w Katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu.
Bp Bryl na zakończenie Kapituły Polskiej Prowincji Pasjonistów
– Prośmy Maryję, żeby wprowadziła nas w Jezusową logikę Bożego Królestwa objawioną przede wszystkim w tajemnicy krzyża, żebyśmy poszli za Jezusem, nie takim jakim Go sobie wyobrażamy, ale za takim Jezusem, jaki nam się sam objawił – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w parafii Chrystusa Króla w Sadowiu (Klasztorze Ojców Pasjonistów) przewodniczył Mszy św. na zakończenie XX Kapituły Polskiej Prowincji Pasjonistów. Z racji pierwszej soboty na Eucharystii zgromadziła się Rodzina Matki Pięknej Miłości.
Ponad 68 tys. zł zebrano w ramach misyjnej jałmużny w diecezji kaliskiej
W Wielkim Poście wierni diecezji kaliskiej włączyli się w akcję „Misyjna jałmużna dla ks. Łukasza”. Zebrane środki w kwocie 68 590,53 zł trafiły do Ekwadoru, gdzie kilka lat temu trzęsienie ziemi zniszczyło kościół i plebanię. – Nie spodziewałem się takiego odzewu, dlatego bardzo serdecznie wam dziękuję i gorąco pozdrawiam – powiedział misjonarz.
Bp Bryl do Rycerzy Kolumba: dziękuję, że jesteście wierni Ewangelii
Rycerze Kolumba we współczesnym świecie są znakiem jako ci, którzy troszczą się o rodziny i życie. Dziękuję wam, że jesteście wierni Ewangelii – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w Narodowym Sanktuarium św. Józefa przewodniczył Mszy św. w ramach II Pielgrzymki Rycerzy Kolumba.
Prawie 200 osób odzyskało wzrok w ramach akcji „Oczy Afryki”
Pół roku temu zakończono w diecezji kaliskiej letnią kampanię „Oczy Afryki” realizowaną z Fundacją Redemptoris Missio. Podczas kampanii zebrano 290 tys. zł na pomoc w przywracaniu wzroku mieszkańcom Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. Dzięki zakupionemu sprzętowi operacje zaćmy są kontynuowane przez miejscowych okulistów. Dotąd realnej zmiany życia doświadczyło prawie 200 osób.


