Tag: diecezja opolska
Opole: IV Diecezjalne Camino dobiegło końca
W niedzielę 21 czerwca, w uroczystość Matki Bożej Opolskiej uczestnicy IV Diecezjalnego Camino zakończyli pielgrzymowanie Eucharystią sprawowaną w opolskiej katedrze. Mszy św. przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja, który w homilii przypomniał, że Bóg oczekuje od każdego chrześcijanina „świętości i świadectwa życia Ewangelią”.
Bp Paweł Stobrawa przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci Matki Bożej Opolskiej
W 43. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Opolskiej oraz podczas dorocznego odpustu ku Jej czci wierni zgromadzili się w opolskiej katedrze, by dziękować za dar obecności św. Jana Pawła II na Górze Świętej Anny, zakończoną renowację katedry oraz duchowe dziedzictwo Kościoła opolskiego. „Pomimo długoletnich prac renowacyjnych nie została zniszczona wiara, na której fundamencie budowano na nowo również to, co materialne” – podkreślił w homilii bp Paweł Stobrawa.
Bp Czaja: źródłem prawdziwej radości jest więź z Chrystusem
Trzeci dzień IV Diecezjalnego Camino zakończył się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem biskupa opolskiego Andrzeja Czai w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Malni. Pielgrzymi, którzy wędrują pod hasłem „Uczniowie-Misjonarze. Wezwani, aby owoc przynosili”, kontynuowali refleksję nad chrześcijańską dojrzałością, odkrywając, że źródłem prawdziwej radości jest trwała więź z Chrystusem.
Trwać w Chrystusie, by przynosić owoc – drugi dzień IV Diecezjalnego Camino
Drugi dzień IV Diecezjalnego Camino zakończył się Eucharystią sprawowaną w kościele pw. św. Marcina w Strzeleczkach. Pielgrzymi, którzy wędrują pod hasłem „Uczniowie-Misjonarze. Wezwani, aby owoc przynosili”, kontynuowali refleksję nad chrześcijańskim powołaniem do świętości i dawania świadectwa wiary. W homilii biskup opolski Andrzej Czaja podkreślał, że drogą do wydawania duchowych owoców jest nieustanne trwanie w Chrystusie oraz troska o rozwój wiary.
Zakończył się pierwszy dzień IV Diecezjalnego Camino
Uczestnicy IV Diecezjalnego Camino, którzy wyruszyli wraz z biskupem opolskim Andrzejem Czają z sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie pod hasłem „Uczniowie-Misjonarze. Wezwani, aby owoc przynosili”, zakończyli pierwszy dzień pielgrzymowania Eucharystią sprawowaną w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej. W homilii biskup zachęcał do refleksji nad chrześcijańskim powołaniem do świętości oraz składania świadectwa wiary.
Biskup opolski rozpoczął IV Camino Diecezjalne
„Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili” – tymi słowami z Ewangelii według św. Jana biskup opolski Andrzej Czaja rozpoczął rozważanie podczas jutrzni inaugurującej IV Camino Diecezjalne, prowadzące z sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie do katedry opolskiej. Pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Uczniowie-Misjonarze. Wezwani, aby owoc przynosili”. Jej uczestnicy podejmują refleksję nad chrześcijańską dojrzałością, modląc się o nowe powołania, pokój na świecie oraz odnowę Kościoła. Otwarta formuła Camino umożliwia dołączenie do pielgrzymów na każdym etapie wędrówki. Na pierwszy etap drogi wyruszyło ponad 140 osób.
Chorzy i niepełnosprawni pielgrzymowali na Górę Świętej Anny
W sobotę 13 czerwca na Górze Świętej Anny odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Chorych i Osób Niepełnosprawnych. Mszy św. przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja, który w homilii, wygłoszonej we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, mówił o chrześcijańskim przeżywaniu choroby i cierpienia oraz o znaczeniu maryjnego wezwania „Uzdrowienie Chorych”.
Caritas Diecezji Opolskiej wspiera mieszkańców Balcarzowic po przejściu trąby powietrznej
„Tam jest głęboka wiara, tam chwalą się tym, że jest ogromna solidarność międzypokoleniowa” – mówi ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej, opisując sytuację mieszkańców Balcarzowic po przejściu trąby powietrznej. Jak podkreśla, pomoc udzielana przez Caritas obejmuje zarówno wsparcie materialne, jak i długofalową obecność przy osobach dotkniętych tragedią.
Abp Galbas: Święta Rita jest ikoną posłuszeństwa Duchowi Świętemu
W Głębinowie 22 i 24 maja odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Rity, które w tym roku połączone były z 5. rocznicą ustanowienia Sanktuarium św. Rity w Głębinowie. Uroczystej sumie odpustowej, sprawowanej w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, przewodniczył abp Adrian Galbas SAC, metropolita warszawski. W homilii podkreślał, że Duch Święty „ożywia to, co obumarłe i pozbawione życia”, a św. Rita jest w tym kontekście „ikoną posłuszeństwa Duchowi Świętemu” oraz „drogocenną perłą Kościoła”.
Diecezja opolska ma dwóch nowych prezbiterów
„Niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie” – mówił bp Andrzej Czaja podczas Mszy św. sprawowanej w kościele katedralnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, w czasie której święcenia prezbiteratu przyjęło dwóch alumnów diecezji opolskiej. Biskup opolski podkreślał, że od dnia święceń nowi księża mają troszczyć się o to, „by było stale widoczne, że zostali z ludu wzięci i dla ludu ustanowieni”.


