Tag: diecezja sandomierska
Sympozjum o bp. Franciszku Jopie „Pasterz trudnych czasów”
W Sandomierzu odbyła się konferencja naukowa poświęcona pochodzącemu z diecezji sandomierskiej biskupowi Franciszkowi Jopowi, którego życie wpisało się wspaniałym zgłoskami w historię Kościoła w Polsce. Konferencję zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy sakry biskupiej oraz 50. rocznicy śmierci hierarchy. Spotkanie odbyło się w Diecezjalnym Centrum „Quo Vadis” w Sandomierzu.
Bp Nitkiewicz poświęcił nowy ośrodek rehabilitacyjny
Uroczystym poświęceniem i przecięciem wstęgi zainaugurowano działalność Ośrodka Rehabilitacyjno-Szkoleniowego im. bł. Rodziny Ulmów w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nowa placówka, prowadzona przez Dom Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II oraz Akcję Katolicką Diecezji Sandomierskiej, ma służyć osobom potrzebującym rehabilitacji, wsparcia i integracji społecznej. W wydarzeniu uczestniczył m.in. biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Bp Nitkiewicz: Nasi przodkowie przetrwali w ramionach Maryi
W liturgiczną uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, obchodzoną wyjątkowo w tym roku 2 maja, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył uroczystościom odpustowym w parafii w Andrzejowie. W czasie uroczystości do świątyni wniesione zostały relikwie św. Izydora Oracza.
Duchowe przygotowanie do misji – dzień skupienia Głosicieli Miłosierdzia
W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbył się dzień skupienia dla kapłanów mianowanych „Głosicielami Miłosierdzia” na czas nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji sandomierskiej. Spotkanie było ważnym elementem duchowego przygotowania do tego szczególnego wydarzenia duszpasterskiego, które gromadzi wiernych wokół tajemnicy Bożej miłości i przebaczenia.
Bp Nitkiewicz: Miłość Chrystusa jest miłością totalną, wszechogarniającą, bezwarunkową
W czwartkowy wieczór, w atmosferze skupienia i modlitwy, w bazylice katedralnej w Sandomierzu zgromadzili się wierni, by uczestniczyć w jednej z najważniejszych liturgii w roku – Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczynającej Triduum Paschalne. Eucharystii przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Przy ołtarzu towarzyszyli mu kapłani pracujący w kurii diecezjalnej oraz duszpasterze posługujący w parafii katedralnej.
„Baranki Boże” – powieść o ratowaniu Żydów sandomierskich
W tłusty czwartek wieczorem, w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, miało miejsce spotkanie z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem, poświęcone jego najnowszej powieści pt. „Baranki Boże”. Wydarzenie zgromadziło liczne grono miłośników literatury i historii, wypełniając po brzegi seminaryjną aulę.
Rycerze Kolumba od 16 lat w diecezji sandomierskiej, od 20 lat w Polsce
Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz odprawił w bazylice katedralnej Mszę św. w intencji Rycerzy Kolumba, którzy chcieli uczcić w ten sposób 20. rocznicę pobytu w Polsce i 16 lat istnienia w Diecezji Sandomierskiej. Eucharystię koncelebrowali kapelani organizacji.
Raków: diecezjalne spotkanie ekumeniczne na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
„Pomimo różnic jesteśmy przez chrzest jednym Ciałem Chrystusa, ożywia nas i prowadzi ten sam Duch, umacnia jednakowa nadzieja” – podkreślił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podczas diecezjalnego spotkania ekumenicznego w Rakowie. Wydarzenie było zwieńczeniem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
W diecezji sandomierskiej odbędzie się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego
Biskup Krzysztof Nitkiewicz skierował list do wszystkich diecezjan zapowiadający peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego pod hasłem: „Świadkowie Miłosiernego”. Rozpocznie się ona w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 12 kwietnia, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ostrowcu Świętokrzyskim, i zakończy 3 kwietnia 2027 roku w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu.
Uczniowie szkół ponadpodstawowych rywalizowali w etapie diecezjalnym Olimpiady Teologii Katolickiej
W budynku Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu odbył się etap diecezjalny (II stopnia) XXXVI Olimpiady Teologii Katolickiej. To jeden z najważniejszych ogólnopolskich konkursów wiedzy religijnej dla młodzieży szkół ponadpodstawowych – łączący solidne przygotowanie merytoryczne z formacją wiary i wrażliwością na życie Kościoła.


