Tag: duszpasterstwo
Umarły, aby żyć wiecznie – o pogrzebie dziecka martwo urodzonego oraz żałobie
Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin i Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka realizuje projekt „Umarły, aby żyć wiecznie” – przekazał KAI Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i koordynator projektu. Jego celem jest szeroka promocja w środowisku duszpasterstwa rodzin w Polsce „Kompendium pastoralnego o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie” wydanego w roku 2020 nakładem Wydawnictwa Św. Stanisława.
Terlikowski: ks. Blachnicki zmienił Polskę
„Gdybym miał opisać jednym słowem, kim był ks. Franciszek Blachnicki, na pewno powiedziałbym: reformator” – mówi Tomasz Terlikowski w rozmowie z KAI.
Powstał serwis upamiętniający ks. Piotra Pawlukiewicza
Mówił w jedynie sobie właściwym stylu: przystępnie, zabawnie, a kiedy trzeba – prosto z mostu. Tym właśnie dokonał przełomu – rozpoczął w Kościele nowy sposób mówienia o życiu i wierze. W efekcie, gdziekolwiek się nie pojawiał, gromadził tłumy, również w czasach bez mediów społecznościowych. W pierwszą rocznicę śmierci ks. Piotra Pawlukiewicza ruszył specjalny serwis upamiętniający […]
Ks. prof. Najda: Rok Amoris laetitia bodźcem do rozwoju duszpasterstwa rodzin
– Tak jak papież zapowiadał, chodzi o to, by dać bodziec do rozwoju duszpasterstwa rodzin, aby nie było to, jak powiada Franciszek, duszpasterstwo porażek, ale duszpasterstwo, które będzie potrafiło uaktywnić piękno sakramentu małżeństwa i piękno chrześcijańskich rodzin, stając się czytelne dla dzieci i dla młodych i pisze w swym komentarzu ks. prof. Andrzej Jacek Najda, […]
Ks. Ł. Nycz: Czas pandemii zaowocował współpracą z młodymi w dziele ewangelizacji
– Czas pandemii dał możliwość współdziałania z młodymi w dziele ewangelizacji – zauważa ks. dr Łukasz Nycz. W rozmowie z KAI Wicedyrektor Biura Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ds. formacji stypendystów porusza też wątek psychologii w posłudze duszpasterskiej oraz rozmowy z młodzieżą o problemie nadużyć seksualnych w Kościele.
Obradowała Komisja Duszpasterstwa KEP
Założenia, cele i treści trzeciego roku programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce (2021/2022), wpisanego w hasło „Posłani w pokoju Chrystusa”, znalazły się w centrum dorocznego posiedzenia Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.
Abp Skworc przedstawia propozycje duszpasterskie na Rok św. Józefa
Ponowne odkrycie bogactwa duchowych i osobowych cech Opiekuna Zbawiciela może sprzyjać kształtowaniu konkretnych postaw, będących praktyczną odpowiedzią na bolączki naszych czasów – napisał abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, w propozycjach duszpasterskich na Rok świętego Józefa.
17. Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży – po raz pierwszy online
Większe zaangażowanie na rzecz budowania duszpasterstw młodzieży przy parafiach, program formacyjny w postaci „lajfów” w Internecie, nowa data comiesięcznej modlitwy w intencji Światowych Dni Młodzieży – to niektóre spośród inspiracji, jakie wypłynęły z tegorocznego 17. Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży. W tym roku po raz pierwszy odbyło się ono w formie wirtualnej.
„Zgromadzeni na świętej wieczerzy” – dziś początek nowego roku duszpasterskiego
Pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy” przebiegać będzie nowy rok duszpasterski, który rozpoczyna się dziś – w pierwszą niedzielę Adwentu. Temat całego, trzyletniego programu duszpasterskiego, przygotowanego na lata 2019-2022 brzmi: „Eucharystia daje życie”.
Abp Skworc na nowy rok duszpasterski: udział w Eucharystii nas przemienia
Udział w Eucharystii nas przemienia, uczy sztuki dzielenia, postaw prospołecznych i prowadzi do spotkania – powiedział abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, zapowiadając rozpoczynający się w pierwszą niedzielę adwentu nowy rok duszpasterski. Podkreślił, jak ważne jest przygotowanie do Eucharystii i dziękczynienie po niej.


