Tag: ekologia
Leon XIV zachęca do kontemplacyjnego spojrzenia na przyrodę
Jednie spojrzenie kontemplacyjne może zmienić naszą relację ze stworzeniami i wyprowadzić nas z kryzysu ekologicznego, którego przyczyną jest zerwanie relacji z Bogiem, z bliźnim i z ziemią z powodu grzechu – stwierdził Ojciec Święty sprawując Eucharystię w intencji ochrony stworzenia z pracownikami Wioski Laudato si’ w Castel Gandolfo. Podczas liturgii użył jako pierwszy papież nowego formularza pro custodia creationis.
Papież jako pierwszy odprawi mszę w intencji ochrony stworzenia
Papież Leon XIV odprawi jako pierwszy Mszę św. w intencji ochrony stworzenia według nowego formularza, dołączonego do Mszału Rzymskiego i zatwierdzonego dziś dekretem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Pierwszy taki raport: młodzi wobec światowych kryzysów
Podcast o zdrowiu psychicznym w Portugalii, woda pitna dla wioski w Amazonii, edukacja klimatyczna w Chile. Studenci i naukowcy z katolickich uczelni pokazują, jak realnie działać dla dobra wspólnego. To głos młodego Kościoła w walce o sprawiedliwość i zrównoważony rozwój – zebrany w pierwszym raporcie sieci SACRU czyli Strategicznego Sojuszu Katolickich Uniwersytetów Badawczych.
Watykan chce całkowicie przestawić się na samochody elektryczne do 2030 r.
Watykan od dawna jeździ elektrycznie – i po niemiecku. Elektryczny papamobile pochodzi od Mercedesa-Benza, poza murami Watykanu Leon XIV lubi podróżować ciemną hybrydą VW, urzędnicy kościelni są przewożeni elektrycznymi vanami. Teraz również pracownicy mają poruszać się w bardziej ekologiczny sposób. W poniedziałek Państwo Watykańskie podpisało umowę na średnio- i długoterminowy leasing pojazdów elektrycznych dla pracowników. Partnerem jest Volkswagen Financial Services AG. Państwo Watykańskie chce całkowicie przestawić się na samochody elektryczne do 2030 roku.
S. prof. Teresa Obolevitch o „Orędziu każdego bytu w harmonii całego stworzenia” na konferencji „Creatio Continua”
„Orędzie każdego bytu w harmonii całego stworzenia”: Boska Mądrość i Boskie Energie w czasach myśli feministycznej i ekologicznej – to temat prelekcji, jaką s. prof. Teresa Obolevitch wygłosiła podczas międzynarodowej konferencji z cyklu „Creatio Continua” w Warszawie. Filozofka z UPJPII w Krakowie omówiła koncepcję Sofii, czyli Boskiej Mądrości, która jest rozważana w tradycji chrześcijańskiego wschodu, gdzie rozwinęła się w filozoficzno-religijną koncepcję sofiologii. Jak podkreśliła, sofiologia jest „koncepcją, który pozwala lepiej zrozumieć pewne aspekty zachodniej i wschodniej doktryny i ma walor ekumeniczny”.
Prof. John Milbank w Warszawie: ekologia bez Boga prowadzi do alienacji i chaosu
Brak zrozumienia duchowego i hierarchicznego porządku stworzenia leży u źródeł współczesnego kryzysu ekologicznego i społecznego – przekonywał prof. John Milbank podczas międzynarodowej konferencji Creatio Continua. Angielski teolog i filozof ostrzegł, że sekularna ekologia, odrzucając naturalną hierarchię i ludzką wyjątkowość, prowadzi do alienacji, podczas gdy postliberalizm zbyt często lekceważy wartość i sakralność przyrody.
Abp Galbas na rozpoczęcie międzynarodowej konferencji „Creatio continua”: troszcząc się o środowisko, oddajemy chwałę Bogu
W Domu Arcybiskupów Warszawskich rozpoczęła się międzynarodowa konferencja z cyklu Creatio Contunua, w dziesięciolecie encykliki Laudato Si. Jej temat stanowi pytanie o aktualność tej encykliki Franciszka w kontekście nowych wyzwań: degradacji środowiska, kryzysu duchowego i wpływu sztucznej inteligencji na ludzką godność i pracę. Abp Galbas w słowie wstępnym za papieżem Franciszkiem powiedział, że troska o środowisko jest oddawaniem chwały Bogu i wezwał do jednoczenia się w tych działaniach.
W sobotę w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się międzynarodowa konferencja „Creatio Continua”
– Potrzebujemy dziś rozmowy ponad prostymi podziałami o najważniejszych sprawach. Tym właśnie jest „Creatio Continua”. Będą z nami najciekawsi współcześni intelektualiści i praktycy z bardzo różnych światów ideowych. To w naszym podzielonym społeczeństwie ogromna wartość – mówi KAI Magdalena Kadziak, zapowiadając konferencję, która w sobotę odbędzie się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Jej tematem będzie pytanie o aktualność encykliki papieża Franciszka „Laudato si’” w kontekście nowych wyzwań: degradacji środowiska, kryzysu duchowego i wpływu sztucznej inteligencji na ludzką godność i pracę. Patronem medialnym wydarzenia jest KAI.
Kardynał Schönborn: „Mniej online jest lepsze dla klimatu!”
Kardynał Christoph Schönborn zwrócił uwagę na złożone powiązania między cyfryzacją a ochroną klimatu. W swoim piątkowym komentarzu na łamach wydawanej w Wiedniu bezpłatnej gazety „Heute” napisał o „cyfrowych grzechach klimatycznych” i ostrzegł, że zbyt mało mówi się o konsekwencjach cyfryzacji dla środowiska.
Dług ekologiczny to globalny obowiązek. Caritas i Watykan wzywają do sprawiedliwości
Przed dwiema ważnymi konferencjami międzynarodowymi w 2025 r. wysocy rangą przedstawiciele Kościoła katolickiego z Watykanu i Caritas Internationalis wzywają do nowych sposobów radzenia sobie z zadłużeniem i niszczeniem środowiska. Kościół katolicki chce myśleć o obu tych kwestiach razem – jako o wyzwaniu moralnym i duchowym. Stało się to jasne podczas webinarium online zorganizowanego w minioną środę przez Caritas Internationalis.


