Tag: ewangelicy
Szczyrk – spotkanie z Martinem Schmittem i pytania o relację z Bogiem
W Szkole Mistrzostwa Sportowego Szczyrk z siedzibą w Buczkowicach gościł wielokrotny medalista i mistrz w skokach narciarskich Martin Schmitt. Wśród pytań do niego pojawiły się także te dotyczących relacji skoczka z Bogiem. Przy okazji odbywającego się w Wiśle i Szczyrku Pucharu Świata w skokach narciarskich zaplanowano różne spotkania ze sportowcami.
Ks. bryg. Adam Glajcar: być chrześcijaninem to nie dokonywać podziałów
– Być chrześcijaninem to nie dokonywać podziałów – mówił w homilii ks. bryg. Adam Glajcar – proboszcz ewangelickiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie, kapelan krajowy strażaków wyznania ewangelickiego. Wieczorem 14 stycznia w kościele Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Wierzchowisku odbyło się ekumeniczne nabożeństwo słowa Bożego.
Polscy reformowani ordynują dwie kobiety
Kościół Ewangelicko-Reformowany w Polsce ordynuje w następnych tygodniach i miesiącach dwie teolożki na duchowne. Ostatnia taka ordynacja odbyła się 20 lat temu, gdy duchowną została ks. Wiera Jelinek. Od tamtego czasu nie odbyła się żadna ordynacja teolożki.
Przewodnicząca Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech ustąpiła ze stanowiska
Po zaledwie dwóch lata pełnienia funkcji przewodniczącej Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) ustąpiła 60-letnia pastorka Annette Kurschus. Jednocześnie ze skutkiem natychmiastowym zrezygnowała z funkcji prezesa Kościoła Ewangelickiego Westfalii, poinformowała na konferencji prasowej w Bielefeld 20 listopada.
„Pogrzeb lodowca” symbolem gwałtownych zmian klimatycznych
Poprzez symboliczny „pogrzeb lodowca” Kościoły katolicki i ewangelicki Austrii zwróciły uwagę na skutki zmian klimatycznych. „Pogrzeb” lodowej trumny z lodowca „Pasterze” w zainscenizowano 5 września na szczycie Großglockner (3789 m n.p.m.), najwyższej góry Alp Austriackich, poinformowała austriacka agencja katolicka Kathpress. Celem wydarzenia było zaalarmowanie opinii publicznej na topnienie lodowców i ogólne skutki kryzysu klimatycznego. Na zaproszenie organizacji „Protect Our Winters Austria” i odpowiedzialnych w Kościele za ochronę stworzenia na „requiem” przybyli liczni przedstawiciele życia politycznego, naukowego i sportu. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. proboszcz katolickiej katedry w Gurk, ks. Engelbert Guggenberger i ewangelicka pastor Margit Leuthold.
Na szczycie lodowca odbędzie się nabożeństwo żałobne za konsekwencje zmian klimatycznych
Ekumenicznym Requiem za lodowiec Zugspitz dwa największe Kościoły Niemiec chcą zwrócić uwagę na konsekwencje zmian klimatycznych. Nabożeństwo w intencji „umierającego lodowca” będzie sprawowane w południe 25 lipca w kaplicy na lodowcu – poinformowały katolicka archidiecezja Monachium i Fryzyngi oraz Kościół Ewangelicko-Luterański w Bawarii.
Kard. Hollerich: Synod Biskupów jest inny niż synody ewangelickie
Kardynał Jean-Claude Hollerich sprecyzował ideę i przebieg powołanego przez papieża Franciszka zgromadzenia Synodu Biskupów na temat synodalności. W żadnym wypadku nie można tego porównywać z synodami Kościołów ewangelickich czy prawosławnych, podkreślił purpurat z Luksemburga, który jest jednym z dziewięciorga przewodniczących obrad październikowego zgromadzenia w Rzymie i jego relatorem generalnym. W wywiadzie dla wydawanego przez jezuitów miesięcznika „America” przyznał, że „typowo katolicką synodalność jeszcze musimy znaleźć”.
W Niemczech ponad pół miliona ludzi wystąpiło z Kościoła katolickiego
W 2022 r. ponad pół miliona osób ogłosiło swoje odejście z Kościoła katolickiego, wynika z dokumentu „Kościół katolicki w Niemczech – dane statystyczne 2022”, ogłoszonego przez Niemiecką Konferencję Biskupów 28 czerwca w Bonn. Tym samym ponownie „pobito” rekord z poprzedniego roku. Prawie 600 tys. wiernych stracił również Kościół Ewangelicki Niemiec (EKD).
Niemieccy ewangelicy wycofują się z „Tygodnia dla życia”
Kościół protestancki w Niemczech (EKD) wycofuje się z ogólnokrajowego ekumenicznego „Tygodnia dla życia” donosi Benjamin Lassiwe na łamach „Weser Kurier”. Decyzja w tej sprawie została podjęta na posiedzeniu Rady EKD w zeszłym tygodniu w Berlinie – twierdzi dziennikarz.
Sztuczna inteligencja po raz pierwszy przygotowała i poprowadziła nabożeństwo
W czasie zakończonego 11 czerwca w Norymberdze 42. Niemieckiego Zgromadzenia Ewangelickiego (Deutscher Evangelischer Kirchentag) odbyło się 9 bm. nabożeństwo przygotowane i poprowadzone prawie w całości przez sztuczną inteligencję. Zaprogramował je austriacki teolog i filozof Jonas Simmerlein z Uniwersytetu Wiedeńskiego, wykorzystując do tego technologię ChatGPT. Ponad 40-minutowe nabożeństwo, prowadzone przez czarnoskórego pastora „awatara” z wielkiego ekranu ustawionego nad ołtarzem, składało się z modlitw, śpiewów, kazania i błogosławieństwa końcowego. W świątyni zgromadziło się ponad 300 osób.


