Tag: ewangelizacja
Kard. Gambetti na Kongresie Eucharystycznym: duszpasterstwo to nie zbiór działań, ale dar z siebie
Opieka duszpasterska „nie jest zbiorem rzeczy lub działań do wykonania, ale przede wszystkim jest darem z siebie” – mówił o tym kard. Mauro Gambetti podczas trwającego w Quito 53. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Dodał, że takie podejście „może wywrócić także perspektywę ewangelizacji”.
Bp Ważny: powstaje zespół KEP ds. towarzyszenia wiernym na drodze wiary w parafiach
Wypracowanie modeli towarzyszenia na drodze wiary różnym grupom wiernych w parafiach, w tym osobom przygotowującym się do sakramentów a także dzieciom i młodzieży – to zadanie nowego zespołu, który powstaje w ramach Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Decyzja o powołaniu zespołu zapadła podczas czerwcowego zebrania plenarnego KEP w kontekście dyskusji nt. katechezy. Za organizację zespołu odpowiada bp Artur Ważny, biskup sosnowiecki, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji a także członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. W rozmowie z KAI bp Ważny opowiada o potrzebie zmiany naszego myślenia na temat parafii i o tym, że to wspólnota parafialna powinna być przestrzenią, w której człowiek może przeżyć wtajemniczenie chrześcijańskie oraz zyskać wparcie na drodze wiary. Mówi również o tym, w jaki sposób planuje prace powstającego właśnie zespołu. Już dziś w Sosnowcu odbywa się pierwsze spotkanie osób, które formują animatorów do pracy w parafiach i które podzielą się swoim doświadczeniem.
Abp Galbas: chrześcijaństwo w Europie zagrożone jest przez obojętność samych chrześcijan
– Duchowa walka trwa, jednak zwycięstwo nie jest prawdopodobne, lecz pewne. Czasem wymaga długiego czasu, lat, dziesięcioleci, zdarza się, że i całego życia – mówił abp Adrian Galbas podczas Mszy św. w kościele pw. św. Józefa, Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu k. Wiednia, w 341. rocznicę wiktorii wiedeńskiej. Metropolita katowicki wskazał, że chrześcijaństwo w Europie nie jest dzisiaj zagrożone przez inwazję wojsk tureckich, ale przez inwazję duchowej obojętności chrześcijan.
Generał pallotynów: mieszkańcy Papui-Nowej Gwinei inspiracją dla Europejczyków
O tym, że otwartość i gościnność mieszkańców Papui-Nowej Gwinei może być inspiracją dla zachodniego świata, a refleksja nad tym, jak nieść im Ewangelię może stać się okazją do odnowy wiary w społeczności europejskiej, mówi w rozmowie z serwisem Vatican News generał pallotynów ks. Zenon Hanas SAC.
Małżeństwa z Odnowy w Duchu Świętym przeżyły rekolekcje ewangelizacyjne
W Płocku odbyły się rekolekcje dla małżeństw z Odnowy w Duchu Świętym. Poprowadził je popularny ewangelizator ks. Łukasz Plata – twórca mobilnego EwangeliBusa. Mszy św. z udziałem małżeństw przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski. – Musicie być gotowi na to, że za wierność Chrystusowi zostaniecie wyśmiani – przestrzegł małżonków.
Port Moresby – papież zachęca do kontynuowania ewangelizacji, bez zrażania się trudnościami
Do kontynuowania ewangelizacji bez zrażania się trudnościami zachęcił papież Franciszek biskupów, kapłanów, diakonów, osoby konsekrowane, kleryków oraz katechistów Papui-Nowej Gwinei i Wysp Salomona. Franciszek spotkał się z nimi w sanktuarium Maryi Wspomożenia Wiernych w Port Moresby.
Papież: głosząc Ewangelię, trzeba otworzyć się na wielowymiarowość realiów
„Nie żyjemy w społeczeństwie chrześcijańskim, ale jesteśmy powołani do życia chrześcijańskiego we współczesnym, pluralistycznym społeczeństwie. Chrześcijańskiego, ale otwartego” – podkreślił Papież Franciszek w przemówieniu do uczestników zgromadzenia plenarnego Dykasterii ds. Ewangelizacji. Spotkanie dotyczy perspektyw Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum w Rzymie. Tożsamość i misja są kluczowe dla tej instytucji, ale niezbędne jest także umiejętne „interpretowanie czasów, w których żyjemy”.
Kard. Tagle: możemy się uczyć od małych Kościołów
Cztery kraje na dwóch kontynentach, w sumie prawie 40 tysięcy kilometrów do pokonania. Przed Papieżem najdłuższa wizyta apostolska, podczas której w dn. 2-13 września odwiedzi Indonezję, Papuę Nową Gwineę, Timor Wschodni i Singapur. To jest papieski „akt posłuszeństwa wobec misji” – komentuje tę wizytę kard. Luis Antonio Gokim Tagle, proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji w rozmowie z agencją Fides.
Około 400 młodych osób formowało się podczas Campo Bosco 2024
W Czerwińsku nad Wisłą (diecezja płocka) zakończył się XXXI Festiwal Campo Bosco „Jestem Wyśniony” (pierwszy sen św. Jana Bosko). Na około 400 uczestników, związanych z duszpasterstwem salezjańskim, ale też przyjezdnych z różnych zakątków diecezji płockiej, czekały Msze św. i konfesjonały, ale też warsztaty artystyczne, konferencje i koncerty.
Ewangelizacja w Beskidach – na Potrójnej o kontemplacji Boga
„Ewangelizacja w Beskidach” zawitała 17 sierpnia br. na Potrójną (ok. 890 metrów n.p.m.) – malowniczy dwuwierzchołkowy szczyt w Beskidzie Małym. Przy ołtarzu polowym Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Kamil Kaczor z parafii św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu, opiekun duchowy wspólnoty „Jutrzenka Pokoju”. Podjęto w tym miejscu refleksję na temat kontemplacji, czyli szczególnego rodzaju modlitwy, w której człowiek staje przed Bogiem w ciszy, trwając w Jego obecności.


