Tag: franciszkanie
Tradycja tego odpustu trwa nieprzerwanie od 300 lat
Suma odpustowa była kulminacyjnym momentem trzydniowych uroczystościach z okazji odpustu Porcjunkuli, które zakończyły się dziś w klasztorze franciszkanów-reformatów w Kętach na Podbeskidziu. W miejscu, w którym tradycja franciszkańskiego odpustu kontynuowana jest nieprzerwanie od 300 lat, modlili się wierni głównie z dekanatu kęckiego, ale i innych zakątków Podbeskidzia. O północy z 1 na 2 sierpnia w odprawiona została Pasterka Maryjna.
O. Napiwodzki: choroba alkoholowa jest w każdym środowisku i dotyka także bardzo młodych
Choroba alkoholowa dotyka także ludzi bardzo młodych i obecna jest w każdym środowisku – powiedział KAI o. Dawid Napiwodzki, kapucyn, dyrektor Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości (OAT) w Zakroczymiu. Placówka działa od ponad 50 lat, co roku przyjeżdża tu około 3,5 tys. osób w poszukiwaniu pomocy w uwolnieniu nie tylko od alkoholu, ale też narkotyków i hazardu.
Uroczyste triduum ku czci Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli
Triduum z okazji odpustu Porcjunkuli rozpoczęło się w niedzielę w klasztorze franciszkanów-reformatów w Kętach na Podbeskidziu. Uroczystości organizowane są nieprzerwanie od ponad 300 lat. Kulminacyjnymi ich momentami będą Pasterka Maryjna odprawiona o północy z 1 na 2 sierpnia oraz wtorkowa Msza św. odpustowa.
Rozpoczęło się Franciszkańskie Spotkanie Młodych
Wieczorną Mszą św. pod przewodnictwem abp. Adama Szala w niedzielę rozpoczęło się 35. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej. W tym roku młodym towarzyszy hasło „Istnienie”. Wydarzenie potrwa do 30 lipca. W homilii metropolita przemyski zaznaczył, że każdy człowiek potrzebuje w życiu nauczycieli. Pierwszymi nauczycielami są rodzice i dziadkowie. – To ci, którzy pokazują nam jak żyć, co robić by to życie było dobre – wyjaśniał.
Świat potrzebuje franciszkańskiego stylu życia – pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich
– Wciąż potrzebujemy franciszkańskiego stylu życia niosącego pokój, zgodę w świecie skonfliktowanym, uczącego właściwej pokory – mówią członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Ich 29. ogólnopolska pielgrzymka na Jasną Górę wpisała się w obchody 100. rocznicy śmierci patronki tej wspólnoty w Polsce bł. Anieli Salawy, krakowskiej służącej żyjącej na przełomie XIX i XX w.
Franciszkańskie koło ratunkowe dla uzależnionych od alkoholu
Hostel „Wspólnota” w Połańcu dla uzależnionych od alkoholu powstał z inicjatywy ojców franciszkanów. Misją ośrodka jest wsparcie osób dorosłych uzależnionych od alkoholu w powrocie do normalnego, samodzielnego, trzeźwego życia. – Każdy człowiek, któremu udało się pomóc i który „wrócił do żywych” jest dla mnie powodem dziękowania i chwalenia Boga – mówi ojciec Paweł Chmura OFMConv, dyrektor franciszkańskich ośrodków leczenia uzależnień w Połańcu i Chęcinach.
Franciszkanie uruchomili aplikację Męczennicy z Pariacoto
Krakowscy franciszkanie uruchomili aplikację mobilną Męczennicy z Pariacoto, poświęconą franciszkańskim misjonarzom – błogosławionym Michałowi Tomaszkowi i Zbigniewowi Strzałkowskiemu. Można ją pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play lub App Store.
Franciszkańskie Spotkanie Młodych znów stacjonarnie
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, tegoroczne Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej odbędzie się ze stacjonarnym udziałem uczestników w dniach 24 – 30 lipca. Hasłem jubileuszowego 35. FSM-u jest „Istnienie”.
Od 18 lat franciszkanie leczą uzależnienia
Franciszkański Ośrodek Rehabilitacyjny dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych „San Damiano” działa już 18 lat. To jedyny tego typu ośrodek w Polsce prowadzony przez wspólnotę zakonną i funkcjonujący w obrębie zabudowań klasztornych. Za dotychczasową działalność placówki dziękowano dziś podczas Mszy św. pod przewodnictwem prowincjała franciszkanów z Krakowa, o. Mariana Gołąba.
Niemiecki franciszkanin: muzyka to język młodzieży i musimy nauczyć się nim mówić
Muzyka jest darem Ducha Świętego dla biednych i niczym terapia dla udręczonej duszy. To język młodzieży i musimy nauczyć się nim mówić, jeśli chcemy do nich dotrzeć – mówi o. Paulus-Maria Tautz CFR, jeden z organizatorów GiG Festival, katolickiego festiwalu ewangelizacyjnego w Niemczech, który 17 lipca po raz pierwszy odbędzie się w Polsce, w Legnicy. W rozmowie z KAI niemiecki zakonnik opowiada też o charyzmacie i posłudze swojego zgromadzenia oraz o tym, w jaki sposób Kościół powinien docierać do niereligijnej młodzieży.


