Tag: Gnieźnieńska
Prymas Polski: wiara dojrzewa nie w sterylnych warunkach, ale w konkretnym życiu
„Wiara dojrzewa nie w sterylnych warunkach, ale w konkretnym życiu. Domaga się ciągłego zaufania i zawierzenia Jezusowi, być może nawet nie rozumiejąc zaraz wszystkiego” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w niedzielę 19 stycznia w kościele pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu.
Prymas Polski przewodniczył Mszy św. żałobnej w intencji Adama Mickiewicza
Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył 15 stycznia w kościele pw. św. Marcina w Poznaniu Mszy św. żałobnej w intencji Adama Mickiewicza. Dokładnie 169 lat temu, w tej samej świątyni, za duszę wieszcza zmarłego 26 listopada 1855 roku modlił się prymas Leon Przyłuski.
Rok Koronacji Królewskich – planowane obchody w Gnieźnie
Msza św. dziękczynna za koronację Bolesława Chrobrego, uroczyste posiedzenie Sejmu i Senatu w Gnieźnie, XII Zjazd Gnieźnieński oraz ogromne plenerowe widowisko historyczne i szereg innych wydarzeń artystycznych i kulturalnych – złożą się na obchody przypadającego w roku 2025 Roku Koronacji Królewskich. O tym, jak będą wyglądały te wydarzenia w pierwszej stolicy Polski mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Prymas Polski zaprasza na inaugurację Roku Świętego
W Niedzielę Świętej Rodziny 29 grudnia Prymas Polski abp Wojciech Polak zainauguruje w katedrze gnieźnieńskiej obchody Roku Świętego i jubileuszy: 1000-lecia pierwszych koronacji królewskich w Gnieźnie i 1025-lecia istnienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.
Pierwsza miejska wigilia w Inowrocławiu
Dobiegła końca pierwsza miejska wigilia w inowrocławskiej hali OSiR dla bezdomnych, samotnych, starszych i potrzebujących. Wigilijnemu spotkaniu i modlitwie przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak, który pobłogosławił opłatki i potrawy wigilijne oraz sam usługiwał potrzebującym.
Prymas Polski: cud Betlejemskiej Nocy pozostaje niegasnącą nadzieją dla świata
„Mijają wieki i tysiąclecia, a cud Betlejemskiej Nocy pozostaje niegasnącą nadzieją dla świata” – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak w życzeniach na Święta Bożego Narodzenia. Przypominając o rozpoczynającym się Roku Świętym prosi, byśmy w tym szczególnym czasie łaski byli pielgrzymami nadziei, idąc do skrzywdzonych, wykluczonych, ubogich, chorych i wszystkich poszukujących nadziei i pokoju.
Prymas Polski odebrał z rąk harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju
W czwartą niedzielę Adwentu w gnieźnieńskiej katedrze miało miejsce uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. W tym roku towarzyszy mu hasło „Kochaj czynem”, które – jak podkreślił Prymas – dobrze koresponduje z papieskim wezwaniem na Rok Święty, byśmy byli znakami nadziei we współczesnym świecie.
21 grudnia – 9. rocznica śmierci o. Jana Góry OP
Lednica upamiętniła śp. o. Jana Górę w 9. rocznicę śmierci. Pomysłodawca i twórca lednickich spotkań zmarł 21 grudnia 2015 roku i został pochowany tam, gdzie na jego zaproszenie gromadziły się co roku tysiące młodych ludzi – na Polach Lednickich. W sobotę w jego intencji Mszę św. odprawił Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Prymas Polski: chciejmy przekształcać znaki czasu w znaki nadziei
„Można się starać, można pracować i działać, to wszystko jest ważne i potrzebne, ale najważniejsze jest przyjąć Bożą łaskę. Im więcej będzie Boga w naszym życiu, tym wiarygodniejszym będziemy znakiem nadziei dla innych” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas przedświątecznego spotkania w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.
Zakończyły się prace konserwatorskie przy trumnie i konfesji św. Wojciecha
Zakończyły się trwające od maja tego roku prace restauratorskie i konserwatorskie przy konfesji św. Wojciecha. Barokowy złoty baldachim wykonany na wzór rzymskiej konfesji Berniniego lśni nowym blaskiem. Do srebrnej trumny wróciły już także relikwie patrona Polski św. Wojciecha, które na czas prac przechowywane były w katedralnym skarbcu.


