Tag: Gnieźnieńska
Prymas Polski przewodniczył Mszy św. roratniej dla młodych
Drabina jako metafora ludzkiego życia była motywem przewodnim wtorkowych rorat w podziemiach katedry gnieźnieńskiej, które wspólnie z młodzieżą przeżył abp Wojciech Polak. „Na każdym szczeblu tej drabiny możemy spotkać Boga, jeśli piąć się po niej będziemy z wiarą i ufnością” – mówił Prymas.
Prymas Polski złożył życzenia osobom konsekrowanym
„Bądźcie znakiem nadziei wobec tych, którzy pytają, ale także wobec tych, którzy już nie pytają, przytłoczeni ciężarem codziennego życia, smutku, cierpienia, rozpaczy, złości i nienawiści” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do sióstr, braci i ojców zakonnych, z którymi 15 grudnia podzielił się opłatkiem i życzeniami.
Bp Orchowicz do młodych: bądźcie pochodnią niosącą radość
„Ci co zaufali Panu bez znużenia i zmęczenia idą. Czerpiąc z tego źródła wracajcie w swoją codzienność, do swoich wspólnot i rodzin, i bądźcie pochodnią niosącą radość i pokój” – mówił bp Radosław Orchowicz do młodych uczestniczących we wtorkowy ranek w Mszy św. roratniej w podziemiach katedry gnieźnieńskiej.
Prymas Polski ustanowił miejsca jubileuszowe w archidiecezji gnieźnieńskiej
Wypełniając wolę Stolicy Apostolskiej wyrażoną w dekrecie wydanym z upoważnienia papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską 13 maja 2024 roku, dotyczącym możliwości uzyskania odpustu podczas Zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025, Prymas Polski abp Wojciech Polak ustanowił następujące miejsca na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej, w których odpust ten można uzyskać:
Nowy dyrektor Radia Plus Gniezno
Prymas Polski abp Wojciech Polak mianował ks. dr. Macieja Jasińskiego, pełniącego od niedawna obowiązki kapelana arcybiskupa gnieźnieńskiego, nowym dyrektorem Radia Plus Gniezno.
Prymas Polski na rozpoczęcie Adwentu: nie zwątpić i nie stracić nadziei
Nie dać się zwieść. Modlić się, czuwać i uważać na siebie – to postawy adwentowe. To postawy czasu nadziei. To postawy, których – jak mówił 30 listopada w katedrze gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak – mamy w Adwencie ponownie się uczyć, by w naszym życiu nie popadać w rozleniwienie i ospałość serca.
Przed bierzmowaniem na Lednicę – nowa propozycja dla młodych
Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Gnieźnieńskiej, we współpracy ze wspólnotą sióstr i ojców dominikanów na Lednicy, przygotowało propozycję dla księży przygotowujących młodzież do sakramentu bierzmowania. Chodzi o warsztaty, konferencje i wspólną modlitwę pod Bramą Rybą, którą młodzi rokrocznie przekraczają wybierając Chrystusa w swoim życiu.
Bp Orchowicz: zapytajmy dziś siebie, do czego używam swojej władzy?
„Zapytajmy dziś siebie, każdy w odniesieniu do swojej roli, funkcji, miejsca w społeczeństwie, do czego używam swojej władzy, komu i czemu ona służy?” – mówił bp Radosław Orchowicz podczas obchodów niepodległościowych 11 listopada w Inowrocławiu.
Prymas Polski: hipokryzja i manipulacja gorszą i niszczą społeczeństwo
Przed hipokryzją, zakłamaniem i fałszywym pojmowaniem wolności, która pod pozorem wyzwolenia człowieka w istocie go zniewala i znieprawia przestrzegał w Święto Niepodległości w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak. „Kto tak żyje, kto tak usiłuje żyć, wprost gorszy i ograbia drugich, gorszy też całe społeczeństwo, niszczy jego wewnętrzną tkankę” – mówił.
W katedrze gnieźnieńskiej modlono się za zmarłych prymasów i arcybiskupów
Pod przewodnictwem biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego Radosława Orchowicza modlono się w Dzień Zaduszny w katedrze gnieźnieńskiej za zmarłych prymasów, arcybiskupów gnieźnieńskich i wszystkich duchownych oraz świeckich związanych z tą świątynią.


