Tag: Gnieźnieńska

21:04 / 01-11-2024

Prymas Polski: świętość to nasza odpowiedzialność za siebie i za drugich

„Świętość to dar i zadanie. Świętość to nasze powołanie. Świętość to nasza odpowiedzialność za siebie i za drugich. Nikt bowiem nie żyje sam. Nikt nie grzeszy sam. Nikt nie będzie zbawiony sam” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie.

06:22 / 26-10-2024

Przed Jubileuszem – Niedziele ze św. Wojciechem w archidiecezji gnieźnieńskiej

Niedziela 27 października będzie pierwszą z siedmiu niedziel, w czasie których wiernym towarzyszyć będzie św. Wojciech. Comiesięczne tematyczne spotkania z patronem Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej mają pomóc wspólnotom parafialnym w przygotowaniu do dobrego duchowego przeżycia Roku Świętego 2025 i przypadających wówczas rocznic historycznych.

Prymas Polski: jedynie odnawiając w sobie ducha służby, staniemy się wiarygodnymi świadkami nadziei

W niedzielę 27 października archidiecezja gnieźnieńska rozpoczyna przygotowania do obchodów Roku Świętego 2025, który – jak przypomina Prymas Polski abp Wojciech Polak – będzie dla Świętowojciechowego Kościoła i Gniezna szczególny także z racji przypadających rocznic: 1000-lecia pierwszych koronacji królewskich i 1025-lecia istnienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.

04:00 / 25-10-2024

21 osób i instytucji otrzymało medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis”

Kościół gnieźnieński, bp Romuald Kujawski, Fundusz Pomocy Misjonarzom Diecezji Opolskiej, Młodzieżowy Wolontariat Diecezji Żywieckiej, Miesięcznik „Misjonarz” są w gronie nagrodzonych  medalem „Benemerenti in Opere Evangelizationis” Komisji KEP ds. Misji. Gala wręczenia nagród odbyła się 24 października w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie. Wśród uhonorowanych są także misjonarze i siostry zakonne posługujące na misjach i zaangażowane na rzecz misji.

16:15 / 22-10-2024

XII Zjazd Gnieźnieński będzie spotkaniem warsztatowym. W prace można włączyć się już teraz

Pod hasłem „Odwaga pokoju. Chrześcijanie razem dla przyszłości Europy”, w dniach 11-14 września 2025 r. odbywać się będzie XII Zjazd Gnieźnieński. Wydarzenie zapowiedziane zostało podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie. Członkowie Komitetu Organizacyjnego Zjazdu wyjaśnili, że spotkanie będzie miało charakter warsztatowy i współtworzone będzie przez uczestników. W te działania i wspólny namysł nad pokojem w Europie włączyć się można już teraz – poprzez platformę Gniezno1000.pl.

12:32 / 14-10-2024

Wspomnienie bł. Radzyma Gaudentego, pierwszego arcybiskupa gnieźnieńskiego

Radzym Gaudenty był świadkiem śmierci Wojciecha, a po jego pochówku w Gnieźnie przez dwa lata zabiegał w Rzymie o kanonizację brata. Został też pierwszym pasterzem metropolii gnieźnieńskiej, której utworzenie ogłoszono podczas słynnego Zjazdu Gnieźnieńskiego w roku 1000. Sam o sobie mówił – biskup św. Wojciecha. Było ich siedmiu braci. Siedmiu synów księcia czeskiego Sławnikowica, którego […]

19:32 / 07-10-2024

Ks. Paweł Gronowski, dyrektor Radia Plus Gniezno, został suspendowany

Abp Wojciech Polak, Prymas Polski podjął decyzję o odwołaniu ks. Pawła Gronowskiego z urzędu proboszcza parafii w Zdziechowie i dyrektora Radia Plus Gniezno oraz nałożył na niego karę suspensy – poinformował rzecznik archidiecezji gnieźnieńskiej.

22:10 / 05-10-2024

Prymas Polski modlił się wraz z księżmi o wierność i świętość duchownych

Prymas Polski abp Wojciech Polak modlił się wraz z kapłanami z archidiecezji gnieźnieńskiej o wierność powołaniu i świętość duchownych. Msza św. sprawowana 5 października w Płonkowie była okazją do wspomnienia bł. Mariana Skrzypczaka w 85. rocznicę jego męczeńskiej śmierci na początku II wojny światowej.

16:32 / 28-09-2024

Prymas Polski: wszyscy potrzebujemy nadziei

„Nadziei potrzebujemy dziś wszyscy. Potrzebuje jej Kościół, potrzebują nasze parafie, potrzebuje podzielone społeczeństwo. Bądźmy znakiem nadziei” – prosił abp Wojciech Polak podczas inauguracji nowego roku formacji w Prymasowskim Studium Teologiczno-Pastoralnym w Gnieźnie.

05:15 / 21-09-2024

Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej

Ok 50 osób z Polski i z Niemiec weźmie udział w Ekumenicznej Pielgrzymce dla Sprawiedliwości Klimatycznej, która wyruszy 21 września z Gniezna, by 16 października dotrzeć do Berlina. Jak podkreśla ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, która współorganizuje wydarzenie, celem pielgrzymki jest refleksja nad tym, co robimy z Ziemią,  naszym domem, który dostaliśmy od Pana Boga.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.