Tag: Gnieźnieńska
Otwarto trzecią w archidiecezji gnieźnieńskiej kaplicę wieczystej adoracji
W parafii pw. św. Królowej Jadwigi we Wrześni otwarto 12 września trzecią w archidiecezji gnieźnieńskiej kaplicę wieczystej adoracji. „Tu Chrystus będzie kształtował nasze sumienia, przemieniał nasze myślenie i nasze serce. Będzie nas kierował ku drugiemu człowiekowi i upodabniał do siebie” – mówił w czasie inauguracji kaplicy bp Radosław Orchowicz.
Prymas Polski do katechetów: mimo trudności nie wolno nam uciec
„Mimo trudności i tego wszystkiego, co dziś, także w szkole przeżywamy, co może i w nas budzić lęk i smutek, nie wolno nam się przestraszyć, nie wolno nam uciec czy zdezerterować” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Archidiecezjalnego Dnia Katechetycznego zorganizowanego w Gnieźnie w ostatni dzień sierpnia.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – święto patronalne katedry i archidiecezji gnieźnieńskiej
W obchodzone 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zapraszamy do katedry gnieźnieńskiej na uroczystości odpustowe, którym przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Suma odpustowa w intencji parafian, dobroczyńców i miłośników bazyliki celebrowana będzie o godzinie 12.00.
170 zabytków Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej dostępnych cyfrowo
Dobiega końca kolejny etap programu digitalizacji zabytków Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W zbiorach placówki znajdują się bezcenne artefakty z kielichem św. Wojciecha i tzw. kielichem koronacyjnym na czele. Dzięki digitalizacji można je obejrzeć dosłownie z każdej strony, nie ruszając się sprzed monitora.
Prymas Polski przewodniczył modlitwie w 100. rocznicę święceń bł. Stefana Wyszyńskiego
W przypadającą 3 sierpnia 100. rocznicę święceń bł. Stefana Wyszyńskiego w katedrze gnieźnieńskiej modlono się o kanonizację Prymasa Tysiąclecia, a za jego wstawiennictwem o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Mszy świętej i krótkiej modlitwie przy pomniku i relikwiach błogosławionego kardynała przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.
350 osób przeszkolonych w związku z „Ustawą Kamilka”
W archidiecezji gnieźnieńskiej zakończył się cykl szkoleń związanych z wdrażaniem w życie duszpasterskie wymogów tzw. „Ustawy Kamilka” oraz najnowszych wskazań Papieskiej Komisji ds. ochrony małoletnich.
Pielgrzymki rowerowe z błogosławieństwem Prymasa w drodze na Jasną Górę
Z błogosławieństwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka wyruszyła 3 sierpnia z Gniezna na Jasną Górę pielgrzymkowa grupa rowerowa. Jedzie w niej ponad 50 osób. W drodze są także grupy rowerowe z Inowrocławia, Damasławka, Rogowa, Wilczyna i Strzelna.
Wyruszyła 42. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę
„Przewodniczka” to hasło przewodnie tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej (PPAG), która dziś rano wyruszyła z Gniezna na Jasną Górę. „Będą was podziwiać, ale i śmiać się, wytykać palcami, może i obrażać. Ruszajcie. Pójdziecie, by stawać się obrazem dzisiejszej Ewangelii” – mówił do pielgrzymów bp Radosław Orchowicz.
Prymas Polski do stypendystów FDNT: gdzie chrzest, tam wolność
W Gnieźnie rozpoczął się 9 lipca wakacyjny obóz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Tym razem miasto św. Wojciecha gości studentów. Rano uczestniczyli w Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, której przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.
„Ustawa Kamilka” – w archidiecezji gnieźnieńskiej ruszyły szkolenia dla zespołów parafialnych
W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyło się 6 lipca pierwsze z kilku zaplanowanych szkoleń dla zespołów parafialnych, w związku z koniecznością wdrażania standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych określonych w tzw. „Ustawie Kamilka”. To kontynuacja trwających od marca spotkań, podczas których przeszkoleni zostali już księża oraz liderzy placówek i instytucji kościelnych.


