Tag: Gnieźnieńska
Prymas Polski: Kościół to żywa pamięć, to nasza więź z Jezusem
„Kościół to żywa pamięć, nasza więź z Jezusem, która współtworzy naszą tożsamość, a która nie jest jednak i nigdy być nie może tylko jakimś nostalgicznym powracaniem do przeszłości, ale życiem” – powiedział w Bydgoszczy Prymas Polski, abp Wojciech Polak. Przewodniczył on sumie odpustowej w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie, która świętuje jubileusz 100-lecia swego istnienia.
Prymas Polski do młodych na Lednicy: witajcie w domu!
„Witajcie w domu!” – witał młodych zgromadzonych na Polach Lednickich gospodarz miejsca abp Wojciech Polak rozpoczynając oficjalnie XXVIII Spotkanie Młodych Lednica 2000. Pod Bramę Rybę przyjechało w tym roku ponad 18 tysięcy uczestników z Polski i zagranicy. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło „Wracaj do domu”.
Jutrznia Lednicka w Gnieźnie
Ponad 1700 młodych ludzi z archidiecezji gnieźnieńskiej, ale i diecezji gliwickiej, łowickiej, zamojsko-lubaczowskiej, bydgoskiej, toruńskiej, rzeszowskiej, bielsko-żywieckie modliło się w sobotę rano na Jutrzni Lednickiej w katedrze gnieźnieńskiej. Młodym towarzyszyli Prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Radosław Orchowicz oraz duszpasterz lednicki o. Tomasz Nowak OP.
Katedra gnieźnieńska ma nowego proboszcza
Ks. kanonik Przemysław Kwiatkowski, były rektor gnieźnieńskiego seminarium duchownego i przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie został mianowany nowym proboszczem parafii przy bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. Na stanowisku tym zastąpi ks. infułata Jana Kasprowicza, który posługę proboszcza pełnił przez minionych 20 lat i przechodzi na emeryturę.
Z czterech stron Polski jadą rowerami na Lednicę
Trwa akcja Rowerami na Lednicę – kilkudziesięciu cyklistów kręci setki kilometrów z kilku polskich miast, by w sobotę dotrzeć na ogólnopolskie spotkanie młodych pod Bramą-Rybą.
Prymas Polski do dwóch neoprezbiterów: bądźcie pasterzami, nie funkcjonariuszami
„Bądźcie pasterzami, nie funkcjonariuszami. Bądźcie mediatorami, nie pośrednikami. Bądźcie sługami, nie panami. Bądźcie braćmi, nie najemnikami” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do diakonów Artura i Piotra, którym 25 maja w katedrze gnieźnieńskiej udzielił święceń kapłańskich.
Konserwacja i renowacja konfesji św. Wojciecha
W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków – konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Publikujemy komunikat Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.
Prymas Polski na Zjeździe Szkół im. Jana Pawła II: jesteście dla siebie nawzajem wielkim darem
„Wychowanie jest obdarzaniem dwustronnym” – przypomniał za św. Janem Pawłem II abp Wojciech Polak podczas dorocznego zjazdu szkół papieskich działających na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Spotkanie odbyło się po raz czternasty, a tegorocznym gospodarzem była Szkoła Podstawowa w Gościeszynie.
Prymas Polski modlił się z księżmi obchodzącymi 25-lecie święceń kapłańskich
Księża wyświęceni przed ćwierćwiekiem dziękowali 20 maja w katedrze gnieźnieńskiej za dar powołania i kapłaństwa. Wspólnie z nimi modlił się Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przypomniał słowa jakie wówczas usłyszeli z ust szafarza swoich święceń abp. Henryka Muszyńskiego, że „prawdziwa miłość objawia się w trwaniu”.
Bp Orchowicz do diakonów: żyjcie nadzieją i nieście nadzieję
„Nadzieja zawieść nie może. Żyjcie nadzieją i nieście nadzieję” – mówił bp Radosław Orchowicz do kleryków z archidiecezji gnieźnieńskiej: Bartosza Kubiaka, Jakuba Janiaka i Kamila Świątka, którym dziś (11 maja) w katedrze gnieźnieńskiej udzielił święceń diakonatu.


