Tag: Gnieźnieńska

06:00 / 06-05-2024

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” – mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

19:09 / 01-05-2024

Monika i Aleksander Bańka gośćmi kongresu o małżeństwie

Wspólna modlitwa, świadectwa, dyskusje, refleksja nad miłością i sakramentem małżeństwa – w Gnieźnie trwa pierwszy Międzynarodowy Kongres „Odkryj małżeństwo”, organizowany przez Fundację Misterogrande. W pierwszym dniu spotkania (1 maja) z uczestnikami spotkali się m.in. Monika i Aleksander Bańka, dzieląc się świadectwem obecności Jezusa w swoim małżeństwie i szerzej ludzkiej miłości.

Prymas Polski: Warto się ponownie zachwycić darem małżeństwa

„Warto się ponownie zachwycić darem małżeństwa. Warto się na niego jeszcze raz nawzajem otworzyć, by dostrzec, czym sakrament małżeństwa jest i jaką głębię w sobie mieści” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. rozpoczynającej 1 maja w Gnieźnie trzydniowy międzynarodowy kongres „Odkryj małżeństwo” organizowany przez Fundację Misterogrande.

04:00 / 29-04-2024

Bp Jezierski: dobro wyrasta z trudu, poświęcenia, cierpienia

– Dobro wyrasta z trudu, z poświęcenia, a nawet cierpienia. Nieraz spotykają nas niepowodzenia, trzeba jednak pielęgnować wyobraźnię, bowiem trudząc się w teraźniejszości, kładziemy fundamenty pod przyszłość – mówił biskup elbląski Jacek Jezierski podczas II Nieszporów o św. Wojciechu, sprawowanych 28 kwietnia w katedrze gnieźnieńskiej na zakończenie dorocznych uroczystości odpustowych ku czci patrona Polski. 

16:52 / 28-04-2024

Abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

Czternastu misjonarzy – 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka – otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” – mówił nuncjusz.

Prymas Polski: chcemy z nadzieją patrzeć w przyszłość

„Przyzywając wstawiennictwa św. Wojciecha chcemy, w tych bardzo niespokojnych czasach, patrzeć z nadzieją w przyszłość – z nadzieją dla Polski, z nadzieją dla Europy, z nadzieją dla całego świata” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak witając przybyłych na trwające w Gnieźnie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha.

00:34 / 23-04-2024

W najbliższy weekend uroczystości świętowojciechowe

„Służyć i dać życie – pielgrzymi nadziei”. Pod takim hasłem w dniach 27-28 kwietnia odbędą się w Gnieźnie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha – patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. Program i szczegóły uroczystości przedstawiono podczas konferencji prasowej zorganizowanej 22 kwietnia w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Św. Wojciech – patron Polski i męczennik

23 kwietnia przypada wspomnienie św. Wojciecha. Jest on jednym z trzech głównych patronów Polski. Patronuje również archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i diecezji elbląskiej. Św. Wojciech wzorem swoich wielkich poprzedników św. Cyryla i św. Metodego łączył duchowe tradycje różnych kultur. Jego misja miała charakter pokojowy i odbywała się bez jakiejkolwiek przemocy, w odróżnieniu od przyjętych […]

03:54 / 31-03-2024

Prymas Polski: Zmartwychwstały jest naszą nadzieją

„Zmartwychwstały jest naszą nadzieją, która uzdrawia nas z lęku i niepewności, która ma moc podźwignąć nasze zbolałe serca, wlać w nie pokój i miłość” – mówił w czasie Wigilii Paschalnej w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak przypominając, że jak uczniowie, i my wezwani jesteśmy, by „iść do Galilei” czyli powracać do naszego chrztu, który wciąż uzdalnia nas i wzywa do życia i świadectwa wiary.

18:45 / 24-03-2024

Prymas Polski: potrzebujemy Wielkiego Tygodnia

„Potrzebujemy tego czasu. Potrzebujemy Wielkiego Tygodnia. Potrzebujemy, by Jezus, jak kiedyś uczniom w Wieczerniku i nam obmył nogi i przypomniał, że w ten sposób wciąż daje nam przykład i uczy miłości i służby” – mówił abp Wojciech Polak w Niedzielę Męki Pańskiej w katedrze gnieźnieńskiej.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.