Tag: Gnieźnieńska
Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga
„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” – mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Monika i Aleksander Bańka gośćmi kongresu o małżeństwie
Wspólna modlitwa, świadectwa, dyskusje, refleksja nad miłością i sakramentem małżeństwa – w Gnieźnie trwa pierwszy Międzynarodowy Kongres „Odkryj małżeństwo”, organizowany przez Fundację Misterogrande. W pierwszym dniu spotkania (1 maja) z uczestnikami spotkali się m.in. Monika i Aleksander Bańka, dzieląc się świadectwem obecności Jezusa w swoim małżeństwie i szerzej ludzkiej miłości.
Prymas Polski: Warto się ponownie zachwycić darem małżeństwa
„Warto się ponownie zachwycić darem małżeństwa. Warto się na niego jeszcze raz nawzajem otworzyć, by dostrzec, czym sakrament małżeństwa jest i jaką głębię w sobie mieści” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. rozpoczynającej 1 maja w Gnieźnie trzydniowy międzynarodowy kongres „Odkryj małżeństwo” organizowany przez Fundację Misterogrande.
Bp Jezierski: dobro wyrasta z trudu, poświęcenia, cierpienia
– Dobro wyrasta z trudu, z poświęcenia, a nawet cierpienia. Nieraz spotykają nas niepowodzenia, trzeba jednak pielęgnować wyobraźnię, bowiem trudząc się w teraźniejszości, kładziemy fundamenty pod przyszłość – mówił biskup elbląski Jacek Jezierski podczas II Nieszporów o św. Wojciechu, sprawowanych 28 kwietnia w katedrze gnieźnieńskiej na zakończenie dorocznych uroczystości odpustowych ku czci patrona Polski.
Abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom
Czternastu misjonarzy – 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka – otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” – mówił nuncjusz.
Prymas Polski: chcemy z nadzieją patrzeć w przyszłość
„Przyzywając wstawiennictwa św. Wojciecha chcemy, w tych bardzo niespokojnych czasach, patrzeć z nadzieją w przyszłość – z nadzieją dla Polski, z nadzieją dla Europy, z nadzieją dla całego świata” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak witając przybyłych na trwające w Gnieźnie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha.
W najbliższy weekend uroczystości świętowojciechowe
„Służyć i dać życie – pielgrzymi nadziei”. Pod takim hasłem w dniach 27-28 kwietnia odbędą się w Gnieźnie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha – patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. Program i szczegóły uroczystości przedstawiono podczas konferencji prasowej zorganizowanej 22 kwietnia w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.
Św. Wojciech – patron Polski i męczennik
23 kwietnia przypada wspomnienie św. Wojciecha. Jest on jednym z trzech głównych patronów Polski. Patronuje również archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i diecezji elbląskiej. Św. Wojciech wzorem swoich wielkich poprzedników św. Cyryla i św. Metodego łączył duchowe tradycje różnych kultur. Jego misja miała charakter pokojowy i odbywała się bez jakiejkolwiek przemocy, w odróżnieniu od przyjętych […]
Prymas Polski: Zmartwychwstały jest naszą nadzieją
„Zmartwychwstały jest naszą nadzieją, która uzdrawia nas z lęku i niepewności, która ma moc podźwignąć nasze zbolałe serca, wlać w nie pokój i miłość” – mówił w czasie Wigilii Paschalnej w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak przypominając, że jak uczniowie, i my wezwani jesteśmy, by „iść do Galilei” czyli powracać do naszego chrztu, który wciąż uzdalnia nas i wzywa do życia i świadectwa wiary.
Prymas Polski: potrzebujemy Wielkiego Tygodnia
„Potrzebujemy tego czasu. Potrzebujemy Wielkiego Tygodnia. Potrzebujemy, by Jezus, jak kiedyś uczniom w Wieczerniku i nam obmył nogi i przypomniał, że w ten sposób wciąż daje nam przykład i uczy miłości i służby” – mówił abp Wojciech Polak w Niedzielę Męki Pańskiej w katedrze gnieźnieńskiej.


