Tag: Gnieźnieńska

21:42 / 09-03-2024

Jak ożywić parafię dziś, by parafia jutra była w ogóle możliwa?

Jak ożywić parafię dziś, by parafia jutra była w ogóle możliwa zastanawiali się uczestnicy konferencji naukowej, która odbyła się 9 marca w Gnieźnie z udziałem m.in.: ks. dr. hab. Bogdana Bieli, dr. Andrzeja Lwowskiego oraz ks. dr. hab. Mieczysława Polaka. Refleksji prelegentów towarzyszyła dyskusja panelowa i głosy z sali, których wraz z uczestnikami słuchał Prymas Polski abp Wojciech Polak.

17:27 / 05-03-2024

„Ustawa Kamilka” – szkolenie dla liderów placówek i instytucji kościelnych

W siedzibie Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbyło się 4 marca pierwsze szkolenie poświęcone wdrażaniu procedur związanych z nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. „ustawą Kamilka”, która weszła w życie 15 lutego br. W spotkaniu uczestniczyli kierownicy placówek Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz liderzy i przedstawiciele instytucji, duszpasterstw i organizacji kościelnych mających w spektrum działań opiekę lub kontakt z małoletnimi.

00:21 / 18-02-2024

W Gnieźnie rozpoczął się cykl wykładów z okazji 1000-lecia koronacji królewskich

W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej rozpoczął się cykl wykładów zapowiadających obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II w 2025 roku. Pierwszy wykład nt. biblijnej idei króla i początków monarchii izraelskiej odbył się w sobotę 17 lutego wraz z wystawą litografii Marca Chagalla.

03:00 / 04-02-2024

„Jak dziś przekonywać do wiary?” – warsztaty duszpasterskie w Gnieźnie

Przekonywać, dyskutować, a może milczeć? W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyły się 3 lutego archidiecezjalne warsztaty duszpasterskie, które poprowadził dominikanin o. Tomasz Grabowski, biorąc tytułowe „przekonywać” w cudzysłów. Do wiary bowiem – jak tłumaczył – mamy nie tyle przekonywać, co potrafić uzasadnić dlaczego i w Kogo wierzymy.

 

16:08 / 02-02-2024

Prymas Polski do członków zakonów: Jesteście, by oddychać i żyć z Kościołem

– Jesteście w tym świecie i dla tego świata, dla uświęcenia go, dla jego ewangelicznej przemiany – mówił abp Wojciech Polak do osób konsekrowanych modlących się 2 lutego w katedrze gnieźnieńskiej. Tego dnia Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego, w którym siostry, ojcowie i bracia zakonni odnawiają swoje śluby i przyrzeczenia zakonne.

Katedra gnieźnieńska otrzymała relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego

Z pokorą i dumą przekraczał jej próg w czasie ingresu, doglądał odbudowy, sławił historię i przez 32 lata jako arcybiskup metropolita gnieźnieński modlił się w niej i nauczał. Katedra gnieźnieńska otrzymała 1 lutego relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego, a ich wprowadzenie miało miejsce w 65. rocznicę poświęcenia bazyliki, który to dzień Prymas Tysiąclecia sam ustanowił.

06:00 / 27-01-2024

Kard. Kazimierz Nycz laureatem nagrody „Ku chwale”

Arcybiskup metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz jest tegorocznym laureatem nagrody „Ku chwale” ustanowionej przez kard. Józefa Glempa w 2009 roku. Wręczenie statuetki odbyło się 26 stycznia w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu, a laudację na cześć uhonorowanego wygłosił abp Wojciech Polak.

00:05 / 21-01-2024

„Karmię Was tym, czym żyję” – Sytuacja biblijna w Polsce

Kręgi biblijne, Szkoła Słowa Bożego, biblijne konkursy dla dzieci i młodzieży, formacja biblijna katechetów oraz pielgrzymki do Ziemi Świętej, to tylko niektóre z inicjatyw podejmowanych przez polskie diecezje w ramach Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. – Widzę wielką konieczność biblijnego formowania kapłanów. Jeśli Ksiądz żyje Słowem Bożym, to będzie chciał się nim dzielić i chętnie podejmie różne inicjatywy duszpasterstwa biblijnego dla wiernych – wskazuje w rozmowie z KAI ks. prof. Paweł Podeszwa, moderator Dzieła Biblijnego Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Już jutro, 21 stycznia Kościół obchodzić będzie Niedzielę Słowa Bożego, ustanowioną przez Papieża Franciszka.

20:00 / 10-01-2024

Olgierd, Mikołaj i Sandra będą reprezentować archidiecezję gnieźnieńską w finale OTK

Olgierd Pawłowski z I LO w Żninie, Mikołaj Matyszczak z II LO w Inowrocławiu oraz Sandra Bednarz z Zespołu Szkół w Barcinie są laureatami etapu diecezjalnego tegorocznej 34. Olimpiady Teologii Katolickiej i będą reprezentować archidiecezję gnieźnieńską w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 4-6 kwietnia w Radomiu.

17:29 / 01-01-2024

Prymas Polski: potrzeba jedności i mądrego współdziałania

„Potrzeba przebaczenia i pojednania. Potrzeba napiętnowania zła i wyjścia poza doraźne interesy i zyski. Potrzeba solidarności i odpowiedzialności, a także znalezienia szanujących ludzką godność rozwiązań sporów społecznych i politycznych” – mówił w Nowy Rok w Gnieźnie abp Wojciech Polak, apelując także o wytrwałą modlitwę o pokój dla Ojczyzny i świata, w którym coraz wyraźniej dominuje przemoc i nienawiść.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.