Tag: Gnieźnieńska
Archidiecezja gnieźnieńska: zakończenie roku w Szkołach Słowa Bożego
„Słowo Boże buduje Kościół, tworzy wspólnotę, jest źródłem jej prawdziwego życia. Nasza wierność słowu Bożemu sprawia, że stajemy się naprawdę wiarygodnymi głosicielami tego, co głosimy i w co wierzymy, czym żyjemy, o czym dajemy świadectwo nie tylko słowem, ale życiem” – mówił abp Wojciech Polak, który 22 czerwca przewodniczył Mszy św. w parafii pw. św. Michała Archanioła w Pobiedziskach z okazji zakończenia katechez biblijnych. Cykl katechez w ramach Szkoły Słowa Bożego 2022/23 zakończył się również w Witkowie, Gnieźnie i Słupcy.
Bp Włodarczyk: środki finansowe nie mogą być przeszkodą w wyjeździe na ŚDM
„Nie może być tak, że środki finansowe staną się przeszkodą, a tym samym utrudnią chętnym wyjazd na Światowe Dni Młodzieży” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk. Kuria Diecezjalna w Bydgoszczy była miejscem podpisania umów pomiędzy diecezją bydgoską, a archidiecezją gnieźnieńską i diecezjami: pelplińską, toruńską oraz włocławską, które zagwarantują dofinansowanie do wyjazdu na ŚDM ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.
Nagroda specjalna Civitas Christiana dla abp. Henryka Muszyńskiego
Abp Henryk Muszyński – człowiek dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, zabiegający o duchową jedność Europy jest laureatem Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka przyznawanej przez Civitas Christiana. Wręczenie Nagrody odbyło się 15 czerwca w Warszawie.
Prymas Polski podziękował absolwentom Studium Teologiczno-Pastoralnego
„Czas odkrywania i poznawania tego, co jest z Boga” – mówił abp Wojciech Polak o zakończonym w Gnieźnie kolejnym cyklu formacji w Prymasowskim Studium Teologiczno-Pastoralnym. W sobotę 17 czerwca absolwenci odebrali z rąk Prymasa Polski gratulacje, dyplomy i certyfikaty.
Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie uruchomiło kanał na YouTube
Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie uruchomiło własny kanał na YouTube, by przed zbliżającym się tysiącleciem pierwszych koronacji w Gnieźnie (1025 rok) dotrzeć do jak najszerszego grona miłośników kultury i historii Polski. W publikowanych filmach instytucja będzie prezentować wybrane skarby słowa z liczącego ponad 45 tysięcy zbioru – jednego z największym i najcenniejszych w Polsce.
Wkrótce Ośrodek Duszpasterski na Polach Lednickich rozpocznie nową działalność
Ośrodek Duszpasterski powinien być całorocznym miejscem spotkań, ciekawych inicjatyw, które pozwolą kształtować młodzież i rodziny. Nie chcemy ograniczać się tylko do jednego, wielkiego wydarzenia – wyjaśnił o. Robert Głubisz. Przeor poznańskich dominikanów, w rozmowie z KAI opowiedział o planach dotyczących dominikańskiej placówki funkcjonującej na lednickich polach oraz podsumował tegoroczne spotkanie młodych. Ojcowie dominikanie przejęli w tym roku od Stowarzyszenia LEDNICA 2000 im. o. Jana W. Góry OP organizację modlitwy młodzieży na Polach Lednickich. Będą także odpowiedzialni za Dom Spotkań i Ośrodek Duszpasterski na Polach Lednickich.
Zakończyło się XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000
Przejściem tysięcy młodych ludzi przez Bramę-Rybę, na znak wybrania Chrystusa jako życiowego Przewodnika, po północy zakończyło się XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych „Lednica 2000”. W tym roku odbyło się pod hasłem „Idź za Barankiem”. Podczas wielogodzinnego, sobotniego spotkania uczestnicy wydarzenia uczestniczyli w warsztatach, śpiewali, tańczyli, spowiadali się i uczestniczyli we Mszy św.
Abp Gądecki: bez spotkania z Chrystusem czyli Osobą nie ma chrześcijaństwa
Na Polach Lednickich oficjalnie rozpoczęto XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych „Lednica 2000”. W tym roku odbywa się ono pod hasłem „Idź za Barankiem”. Wydarzenie zakończy się przejściem, o północy, tysięcy uczestników przez Bramę-Rybę, na znak wybrania Chrystusa jako życiowego Przewodnika.
Blisko 2 tysiące młodych na Jutrzni Lednickiej z Prymasem Polski
Blisko 2 tysiące młodych ludzi z archidiecezji gnieźnieńskie, ale i diecezji łowickiej, bydgoskiej, zamojsko-lubaczowskiej, sandomierskiej, archidiecezji warszawskiej, krakowskiej i wrocławskiej, modliło się w sobotę rano na Jutrzni Lednickiej w katedrze gnieźnieńskiej. Młodym towarzyszyli Prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Radosław Orchowicz oraz duszpasterz lednicki o. Tomasz Nowak OP.
Prymas Polski: kapłaństwo to nie rozrywka na weekend
„Nasze kapłańskie życie i posługiwanie nie jest rozrywką na weekend. Nie ogranicza się przecież do niedzielnej posługi naszym siostrom i braciom, ale dotyka całej naszej codzienności” – mówił 31 maja do kapłanów Prymas Polski abp Wojciech Polak, przestrzegając ich, by nie dali się sparaliżować przez lęk i trudności, ale i wygodę oraz zagrażającą z biegiem lat duchową przeciętność.


