Tag: Gnieźnieńska

14:14 / 14-02-2023

Walentynkowa modlitwa i zwiedzanie katedry gnieźnieńskiej

Z okazji obchodzonego 14 lutego wspomnienia św. Walentego w katedrze gnieźnieńskiej, jak co roku, otwarta została kaplica nosząca wezwanie patrona zakochanych. Za radość, wierność, cierpliwość, ufność, bezinteresowność, ale i wytrwanie w miłości dziękują w niej i proszą mieszkańcy Gniezna, pielgrzymi i goście. Ponadto Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej zaprasza dziś wszystkich chętnych do wspólnego zwiedzania kaplicy z przewodnikiem, a później na krótki spacer po bazylice prymasowskiej.

18:24 / 13-02-2023

Zdrowy chłopiec w Oknie Życia w Gnieźnie

W poniedziałek 13 lutego nad ranem w Oknie Życia w domu sióstr szarytek w Gnieźnie, pozostawiono niemowlę. To zdrowy chłopiec. „Widzimy w tym znak Bożej opieki. Dziękujemy Bogu za to życie, a jego mamie, że zdecydowała się urodzić” – mówi przełożona zakonnej wspólnoty s. Małgorzata Morkowska.

Archidiecezja gnieźnieńska podsumowała pomoc Ukrainie

Blisko 4,5 tysiąca Ukraińców otrzymało w ciągu minionego roku pomoc od Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Niezależnie pomagały parafie, stowarzyszenia i wspólnoty duszpasterskie organizując wsparcie rzeczowe, lokalowe, duchowe i psychologiczne. Pomoc udzielana była zarówno uchodźcom przybywającym do archidiecezji gnieźnieńskiej, jak i wysyłana na Ukrainę.

19:21 / 11-02-2023

Prymas Polski: daj to niewiele co masz, a nic nie będzie stracone

„Wiemy, że nie naprawimy wszystkich bolączek i niedostatków. Wiemy, że nie wszystkim zdołamy pomóc. Wiemy, że nadal będą ludzie chorzy i cierpiący. Jezus mówi nam jednak: odwagi! Daj to niewiele, co masz. Nie bój się, nic nie będzie stracone, bo jeśli się dzielisz, twoim czasem, uwagą, wysiłkiem, wiedzą, troską, cierpliwością, wrażliwością, miłością, Bóg to pomnaża” – mówił 11 lutego w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. W obchodzony we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes 31. Światowy Dzień Chorego metropolita gnieźnieński spotkał się z pacjentami i pracownikami szpitala w Inowrocławiu, gdzie przed południem celebrował Mszę świętą.

16:08 / 10-02-2023

Prymas: troska o ludzi chorych nie może być jednorazowym zrywem

„Nasza pamięć, modlitwa i troska o ludzi chorych i w podeszłym wieku nie może być jednorazowym, akcyjnym zrywem, ale musi być stałą gotowością serca i rąk” – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak przed 31. Światowym Dniem Chorego. Metropolita gnieźnieński odprawi 11 lutego Mszę św. w szpitalu w Inowrocławiu.

17:49 / 08-02-2023

W archidiecezji gnieźnieńskiej kończy się nawiedzenie obrazu MB Jasnogórskiej

Dobiega końca nawiedzenie kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej. Uroczyste podziękowanie i pożegnanie Wizerunku będzie miało miejsce w niedzielę 19 lutego w katedrze gnieźnieńskiej z udziałem blisko 30 biskupów i wiernych z całej archidiecezji.

19:25 / 01-02-2023

Rocznica poświęcenia bazyliki prymasowskiej

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył 1 lutego Mszy św. w intencji wszystkich wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej, w 64. rocznicę poświęcenia bazyliki prymasowskiej. Dzień ten ustanowił kard. Stefan Wyszyński, konsekrując 1 lutego 1959 roku w regotyzowanej świątyni nieistniejący już neogotycki ołtarz.

19:00 / 31-01-2023

Karmelitanki bose napisały list do parafii

Karmelitanki bose z Gniezna napisały list do wspólnot parafialnych archidiecezji gnieźnieńskiej z podziękowaniem za życzliwość oraz wsparcie i pamięć o ich ukrytym życiu. „Wasza dobroć odbija się w naszych sercach echem wdzięczności, która wciąż pomnaża miłość. Cieszymy się, że jesteście z nami” – przyznają w liście mniszki zapewniając księży i wiernych świeckich o modlitwie.

18:25 / 29-01-2023

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” – mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Ostatni taki prymas – sesja o historycznej roli kard. Glempa

Z okazji 10. rocznicy śmierci kard. Józefa Glempa 26 stycznia w instytucie jego imienia w Inowrocławiu odbyło się spotkanie pt. „Ostatni taki prymas”. W wydarzeniu wzięli udział dr hab. Rafał Łatka z UKSW, ks. dr Piotr Wierzbicki, ostatni sekretarz kard. Glempa oraz red. Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej, którzy wskazywali na historyczną, a często niedocenianą rolę prymasa Glempa dla Kościoła, pokojowego pokonania komunizmu oraz ukształtowania aksjologicznego wymiaru polskiej demokracji po 1989 r.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.