Tag: Gnieźnieńska
Nawiedzenie kopii Jasnogórskiej Ikony w archidiecezja gnieźnieńskiej na półmetku
Zbliża się półmetek peregrynacji kopii cudownego Obrazu Jasnogórskiego po archidiecezji gnieźnieńskiej. Matkę Bożą przyjęło i ugościło jak dotąd 116 parafii. Wszystkie przygotowały się na dzień nawiedzenia zarówno duchowo, jak i dekorując odświętnie ulice, domy i kościoły. Na spotkanie czeka jeszcze ponad 150 wspólnot parafialnych.
Gnieźnieńscy rowerzyści w drodze do Matki
Z Rogowa, Strzelna i Gniezna – pielgrzymki rowerowe z archidiecezji gnieźnieńskiej zmierzają na Jasną Górę. Do celu dotrą w tym samym terminie co pielgrzymka piesza – 5 sierpnia, a 6 sierpnia wspólnie z wszystkimi uczestniczyć będą w Mszy św. na zakończenie tegorocznej drogi po przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Kolejna diecezjalna pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę
Po raz czterdziesty wyruszyły 28 lipca z Gniezna grupy kolorowe Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. W drodze są już także grupy promieniste. „Niech wasza pielgrzymowanie będzie świadectwem dla świata, niech wasza modlitwa, wiara i entuzjazm zarażają innych” – mówił do pielgrzymów bp Radosław Orchowicz.
Bp Orchowicz o pielgrzymowaniu: iść, by wrócić przemienionym
„Myślę, że duch pielgrzymowania, a przede wszystkim pragnienie pielgrzymowania się nie zmieniły. W moim przekonaniu i kiedyś, i dziś ludzie idą na pielgrzymkę przede wszystkim z pobudek duchowych, z pragnienia bliskości Boga” – mówi bp Radosław Orchowicz, który w pielgrzymkach na Jasną Górę chodził od czasów licealnych.
Dominikanki z nadzieją na cud
Dzięki pomocy tysięcy ludzi wybudowano dom chłopaków w Broniszewicach. Teraz potrzeba podobnego, choć może nieco mniejszego cudu w DPS w Mielżynie (archidiecezja gnieźnieńska), gdzie pod opieką sióstr dominikanek przebywa ponad 80 dziewczyn i kobiet z różną, także głęboką, niepełnosprawnością intelektualną i ruchową.
Bp Orchowicz: w hałasie świata trzeba wsłuchać się w Ducha Świętego
„Trzeba uczyć się słuchać, ale nie pobieżnie, przy okazji, mimochodem, ale tak, by usłyszeć. W ogromnej ilości głosów i dźwięków, które do nas docierają, w całym hałasie świata, wsłuchać się w Ducha Świętego i Jego natchnienia” – mówił w niedzielę w Markowicach bp Radosław Orchowicz.
Prymas: Musimy pielęgnować korzenie, z których wyrastamy
„Musimy zabiegać o szacunek i pamięć dla przeszłości. Musimy pielęgnować korzenie, z których wyrastamy, i dbać o cześć dla naszych przodków. Trzeba jednak pamiętać, że nie może nas to zwalniać z wysiłku i zaangażowania w to, co dziś jest ważne, co pilne, co domaga się mądrych i odważnych rozwiązań” – mówił 25 czerwca w Kruszwicy abp Wojciech Polak.
Ks. Mieczysław Polak: spotkania synodalne pokazały głód dialogu
„Konsultacje synodalne w parafiach i wspólnotach pokazały niedosyt czy wręcz głód dialogu. W przesłanych do nas syntezach widać wyraźnie wołanie o kolejne takie spotkania” – mówi ks. prof. Mieczysław Polak, koordynator procesu synodalnego w archidiecezji gnieźnieńskiej.
Prymas: Eucharystia antidotum na „nie mam czasu, nie moja sprawa”
Eucharystia jest antidotum na nasze „przepraszam, ale nie mam czasu, nie mogę, nie moja sprawa”. Trzeba mieć odwagę spojrzeć w twarz. Nie odwrócić oczu. Nie uciec. Nie odrzucić i obojętnie zostawić – mówił w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Prymas: kapłaństwo nie jest kontraktem czy umową
„Kapłaństwo nie jest kontraktem czy umową na czas określony, jest na wieczność” – przypomniał Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas jubileuszu 65-lecia kapłaństwa księży wyświęconych w 1957 roku. Wśród jubilatów był abp senior Henryk Muszyński, który przewodniczył jubileuszowemu dziękczynieniu.


