Tag: Gnieźnieńska
W niedzielę w Gnieźnie inauguracja diecezjalnego etapu synodu
Mszą św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, z udziałem delegacji z wszystkich dekanatów, rozpocznie się w niedzielę 17 października w katedrze gnieźnieńskiej etap diecezjalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Potrwa do kwietnia 2022 roku.
W Gnieźnie ruszył cykl wykładów o bł. Stefanie Wyszyńskim
W gnieźnieńskim seminarium duchownym odbył się 4 października pierwszy z dziewięciu zaplanowanych wykładów, poświęconych bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. O domu rodzinnym, tęsknocie za matką i czasach seminaryjnych przyszłego prymasa, a także wielu nieznanych powszechnie faktach z tego okresu mówił ks. prof. Bogdan Czyżewski, wykładowca Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu oraz PWSD w Gnieźnie, członek Rady Programowej wydania „Pro memoria” – zapisków Prymasa Tysiąclecia.
Bł. Stefan Wyszyński patronem kaplicy w Domu Księży Seniorów w Gnieźnie
Decyzją abp. Wojciecha Polaka kaplica w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie otrzymała wezwanie bł. Stefana Wyszyńskiego. Tytuł ogłoszono 27 września 2021 podczas porannej Mszy św. sprawowanej we wspólnocie pod przewodnictwem Prymasa Polski.
Ks. prof. Czyżewski: Prymas Wyszyński nigdy nie uciekał od problemów
„Prymas zdawał sobie sprawę z tego, że jego odpowiedzialność za kapłanów dotyczy zwłaszcza ich sfery duchowej, życia wewnętrznego” – mówił w sobotę w Gnieźnie ks. prof. Bogdan Czyżewski, patrolog, członek Rady Programowej wydania „Pro memoria” – zapisków Prymasa Tysiąclecia.
W sobotę dziękczynienie archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację kard. Wyszyńskiego
Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka stanowić będzie centralny punkt sobotniego dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Zaplanowano także wykład, zwiedzanie, spektakl, a dla młodych grę miejską.
„Idziemy na prymasa” – gnieźnianie wspominają kard. Wyszyńskiego
W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyła się 8 września premiera filmu „Prymas Wyszyński – wątek gnieźnieński”, ze wspomnieniami gnieźnian pamiętających kard. Stefana Wyszyńskiego. Film jest dostępny na www.archidiecezja.pl.
Półprawdy i fakenewsy zatruwają nasze życie społeczne, kościelne i rodzinne
Półprawdy i fakenewsy niszczą wzajemne relacje, podkopują zaufanie i zatruwają nasze życie społeczne, kościelne, a często i rodzinne. Ich pożywką jest strach, a źródłem egoizm i obojętność – mówił w Szamotułach abp Wojciech Polak.
Graboszewo: za ołtarzem odkryto gotyckie polichromie
W trakcie demontażu ołtarza głównego w kościele pw. św. Małgorzaty w Graboszewie konserwatorzy odsłonili gotyckie polichromie. Malowidła datowane są wstępnie na koniec XIV i początek XV wieku, co rzuca nowe światło na czas powstania świątyni, określany dotąd na drugą połowę XVI wieku.
Prymas Polski: naszym przeznaczeniem jest sam Bóg
„Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest nie tylko świętem nieba, ale również świętem ziemi. Wciąż nam przypomina o naszym przeznaczeniu, którym nie są jakieś tajemnicze i magiczne zaświaty, ale sam Bóg” – mówił 15 sierpnia w Gnieźnie abp Wojciech Polak.
Prymas Polski do pątników gnieźnieńskich: bądźcie lampami Ewangelii
Mszy św. wieńczącej na Jasnej Górze Pieszą Pielgrzymkę Arch. Gnieźnieńskiej przewodniczył dziś Prymas Polski abp Wojciech Polak. W tym roku w pieszym i rowerowym pielgrzymowaniu od grobu św. Wojciecha uczestniczyło ponad 600 osób.


