Tag: Gnieźnieńska
Gnieźnieńscy pielgrzymi już na Jasnej Górze
– Pielgrzymki piesze są wielkim świadectwem wiary i miłości. One uświadamiają nam jak ważne jest osobiste przylgniecie do Chrystusa – powiedział na Jasnej Górze Prymas Polski. Abp Wojciech Polak witał pielgrzymów arch. gnieźnieńskiej, którzy pieszo i na rowerach dotarli do Sanktuarium.
Prymas Polski oprowadził najmłodszych śladami kard. Wyszyńskiego
Dzieci, uczestniczące w półkoloniach w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie przygotowały i przyniosły dziś do katedry gnieźnieńskiej laurki z dobrymi uczynkami z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego. W podziękowaniu abp Wojciech Polak oprowadził najmłodszych po domu arcybiskupów gnieźnieńskich śladami Prymasa Tysiąclecia.
Nowi członkowie Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy
W katedrze gnieźnieńskiej odbyła się 31 lipca Msza św., podczas której do Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy włączonych zostało dwóch nowych członków. Modlitwie przewodniczył metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak.
Wyruszyła gnieźnieńska pielgrzymka na Jasną Górę
Pod hasłem „Skosztujcie i zobaczcie” wyruszyła 28 lipca Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Po ubiegłorocznej sztafecie, tegoroczna pielgrzymka odbywa się normalnie, jednak z zachowaniem zasad bezpieczeństwa określonych przez GIS.
Katedra gnieźnieńska – krucyfiks z belki tęczowej po renowacji
W ramach zakończonych prac renowacyjnych i konserwatorskich w katedrze gnieźnieńskiej, renowacji poddany został gotycki krucyfiks z belki tęczowej. Oczyszczenie polichromii z zabrudzeń i wtórnych materiałów zabezpieczających odsłoniło oryginalną kolorystykę skóry oraz pięciu ran Chrystusa, a także wzór na perizonium – czerwone i niebieskie pasy.
Rekolekcje „Beatyfikacja33” online i stacjonarnie
6 sierpnia rozpoczną się 33-dniowe ogólnopolskie rekolekcje przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Można w nich uczestniczyć za pośrednictwem Internetu. Organizatorzy zachęcają jednak, by były organizowane także w parafiach, bo nie każdy może lub chce być online.
Obóz stypendystów FDNT w Powidzu k. Gniezna
Blisko czterdziestu uczniów, stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji toruńskiej, uczestniczy w letnim obozie w Powidzu k. Gniezna. W tym roku w takiej właśnie międzydiecezjalnej formule odbywa się wakacyjna formacja i integracja najmłodszych podopiecznych FDNT.
Ponad stu absolwentów Prymasowskiego Studium Teologiczno-Pastoralnego
Zakończył się pierwszy, dwuletni cykl Prymasowskiego Studium Teologiczno-Pastoralnego (PSTP) w Gnieźnie. Dyplomy ukończenia odebrało ponad stu słuchaczy. „Patrzę na was z nadzieją i nie jest to dla mnie puste słowo” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Kościół bożogrobców w Gnieźnie dostępny dla zwiedzających
Od 1 lipca dla zwiedzających otwarty zostanie gnieźnieński kościół bożogrobców pw. św. Jana Chrzciciela. To jeden z najpiękniejszych zabytków Gniezna i zarazem jedna z niewielu gotyckich świątyń w Polsce, która przetrwała do naszych czasów w nienaruszonym stanie.
Wkrótce spotkanie dotyczące diakonatu stałego w Polsce
We wtorek 22 czerwca w Gnieźnie odbędzie się spotkanie duchownych odpowiedzialnych w diecezjach za formację początkową i stałą diakonów. Sesji przewodniczyć będzie abp Wojciech Polak, przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP.


