Tag: Gniezno
Misterium Męki Pańskiej po raz pierwszy na Placu św. Wojciecha
Trwają przygotowania do Misterium Męki Pańskiej, które wystawione zostanie w Niedzielę Palmową na Placu św. Wojciecha u stóp katedry gnieźnieńskiej. W inscenizację zaangażowanych jest ponad 100 aktorów z Gniezna, Kruszwicy i Inowrocławia, w tym bardzo licznie młodzież. Kluczowe postaci zagrają osoby zaangażowane już w tego typu widowiskach. Patronat nad wydarzeniem objął Prymas Polski abp Wojciech Polak.
2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie
Gniezno przygotowuje się do obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta w katedrze gnieźnieńskiej. Z okazji rocznicy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił jubileuszowy rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie.
Rok 2025 – rok koronacji królewskich
Rok koronacji królewskich nawiązuje do tysięcznej rocznicy dwóch pierwszych polskich koronacji – koronacji Bolesława Chrobrego i jego syna Mieszka II Lamberta. Obie te koronację miały miejsce w 1025 roku – przypomina Maria Czerska. W komentarzu z cyklu #OpinieKAI dziennikarka działu krajowego Katolickiej Agencji Informacyjnej wyjaśnia jak przebiegać będą obchody tej szczególnej rocznicy.
Koncert noworoczny „Witaj Królu” zainaugurował obchody 1000-lecia pierwszych koronacji królewskich w Gnieźnie
Koncert noworoczny „Witaj Królu” zainaugurował w sobotę w katedrze gnieźnieńskiej całoroczne obchody jubileuszowe 1000-lecia pierwszych koronacji królewskich w Gnieźnie. Wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych im. Karola Kurpińskiego oraz Chór Kameralny Dysonans.
Gnieźnieńska katedra – miejsce koronacji królów Polski
Po wakacyjnej przerwie w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej wznowiono cykl wykładów poświęconych koronacjom królewskim w katedrze gnieźnieńskiej. W sobotę 28 września o bazylice prymasowskiej jako miejscu obrzędów koronacyjnych pierwszych władców Polski opowiedział archeolog dr Tomasz Janiak.
W Gnieźnie podsumowano wakacyjny obóz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
W gnieźnieńskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym odbyło się 27 września spotkanie podsumowujące wakacyjny obóz studentów stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), który odbył się w lipcu w Gnieźnie pod hasłem „Powrót do źródeł”. Za pomoc w organizacji wydarzenia dziękowali Prymas Polski abp Wojciech Polak i ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu FDNT.
W Gnieźnie otwarto kaplicę wieczystej adoracji
W parafii pw. bł. Jolenty otwarto 22 września pierwszą w Gnieźnie, a czwartą w archidiecezji gnieźnieńskiej kaplicę wieczystej adoracji. „To wielkie dzieło i wielki dar dla nas wszystkich” – mówił w homilii bp Radosław Orchowicz, który przed poświęceniem kaplicy przewodniczył Mszy świętej.
170 zabytków Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej dostępnych cyfrowo
Dobiega końca kolejny etap programu digitalizacji zabytków Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W zbiorach placówki znajdują się bezcenne artefakty z kielichem św. Wojciecha i tzw. kielichem koronacyjnym na czele. Dzięki digitalizacji można je obejrzeć dosłownie z każdej strony, nie ruszając się sprzed monitora.
W Gnieźnie rozpoczął się obóz studentów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Blisko 650 studentów stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia rozpoczęło 9 lipca wakacyjny obóz w Gnieźnie. To kolejne spotkania wypoczynkowo-formacyjne u źródeł chrzcielnych Polski, pierwsze jednak w pełnym i tak licznym wymiarze.
Prymas Polski do stypendystów FDNT: gdzie chrzest, tam wolność
W Gnieźnie rozpoczął się 9 lipca wakacyjny obóz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Tym razem miasto św. Wojciecha gości studentów. Rano uczestniczyli w Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, której przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.


