Tag: Góra św. Anny
Bp Paweł Stobrawa przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci Matki Bożej Opolskiej
W 43. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Opolskiej oraz podczas dorocznego odpustu ku Jej czci wierni zgromadzili się w opolskiej katedrze, by dziękować za dar obecności św. Jana Pawła II na Górze Świętej Anny, zakończoną renowację katedry oraz duchowe dziedzictwo Kościoła opolskiego. „Pomimo długoletnich prac renowacyjnych nie została zniszczona wiara, na której fundamencie budowano na nowo również to, co materialne” – podkreślił w homilii bp Paweł Stobrawa.
800. Rocznica Śmierci św. Franciszka z Asyżu
„Pierwszą odpowiedzią Jezusa na wszystkie ludzkie pytania jest zawsze Jego czyn i świadectwo” – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas Mszy św. sprawowanej na Górze Świętej Anny w ramach Ogólnopolskich Obchodów 800. Rocznicy Śmierci św. Franciszka z Asyżu. Metropolita krakowski podkreślał, że początkiem ewangelizacji jest świadectwo życia, a postawa Biedaczyny z Asyżu pozostaje aktualnym wzorem wiary przeżywanej w prostocie, ubóstwie i wierności Chrystusowi.
Ogólnopolskie obchody 800-lecia śmierci św. Franciszka z Asyżu z udziałem generałów trzech zakonów franciszkańskich
W dniach 22–24 maja na Górze Świętej Anny rodzina franciszkańska obchodzić będzie 800-lecie narodzin dla nieba swojego ojca – św. Franciszka z Asyżu. Udział w uroczystości zapowiedzieli generałowie trzech zakonów franciszkańskich z Rzymu.
Bp Herrera o ochronie małoletnich i bezbronnych: kultura milczenia musi ustąpić miejsca rewolucji transparentności
O „kulturze milczenia, która musi ustąpić miejsca rewolucji transparentności” oraz o konieczności wcielania „proroczej kreatywności i instytucjonalnej odwagi” na rzecz ochrony dzieci i osób bezbronnych mówił bp Luis Manuel Alí Herrera, sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, podczas ogólnopolskiego szkolenia zespołów ds. ochrony dzieci i młodzieży na Górze Świętej Anny pod hasłem „Wspólnota nadziei”. „Bez odwrócenia perspektywy i postawienia w centrum osób zranionych wszelkim reformom grozi to, że pozostaną teorią” – podkreślił.
Rozpoczęło się szkolenie dla przedstawicieli systemu ochrony w Kościele w Polsce
Na Górze Świętej Anny koło Opola rozpoczęło spotkanie przedstawicieli wszystkich grup tworzących system ochrony w Kościele katolickim w Polsce. Celem szkolenia jest podsumowanie dotychczasowych działań, zacieśnienie współpracy oraz wyznaczenie dalszych kierunków rozwoju. Po raz pierwszy w jednym miejscu spotkają się diecezjalni i zakonni delegaci, duszpasterze osób skrzywdzonych, kuratorzy oraz osoby odpowiedzialne za prewencję. Gościem specjalnym wydarzenia jest bp Luis Manuel Alí Herrera, sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich (PCPM). Spotkanie zakończy się w czwartek, 15 maja.
Motocykliści już 22. raz pielgrzymowali do św. Anny
Pątnicy mocno wypełnili grotę lurdzką na Górze św. Anny. Modlili się o bezpieczeństwo na drodze. Pamiętali też o swoich zmarłych kolegach.
Bp Andrzej Czaja: nic nie osłabiło naszej wiary tak bardzo jak materializm
Biskup opolski przewodniczył Mszy św. podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców na Górę św. Anny. W kazaniu zachęcał wiernych do umacniania i przekazywania wiary.
Góra św. Anny – całe rodziny na odpuście ku czci świętej
Na Górę św. Anny pątnicy przyjechali samochodami i rowerami, wędrowali też pieszo. Grupy pielgrzymie z różnych parafii od rana witał w bazylice gwardian klasztoru franciszkanów o. Jonasz Pyka.
Bp Oder: rodzina pozostaje pierwszym i podstawowym miejscem poznawania Boga
Na Górę św. Anny dotarła doroczna pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców. W ramach pielgrzymki obchodzono 40- lecie pobytu Jana Pawła II na Górze św. Anny i koronacji obrazu Matki Boskiej Opolskiej. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił biskup gliwicki Sławomir Oder, który jako biskup odprawiał tam Eucharystię po raz pierwszy. Wraz z nim Mszę św. celebrowali biskupi opolscy – Andrzej Czaja, Rudolf Pierskała i Waldemar Musioł. Sanktuarium na Górze św. Anny łączy diecezję opolską i diecezję gliwicką.
Prymas: Boża budowla to nie jakiś przerażający pustostan
W sobotę wieczorem w grocie lurdzkiej na Górze św. Anny odbyło się w czasie obchodów ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego nabożeństwo ze świecami pod przewodnictwem prymasa Polski, abpa Wojciecha Polaka.


