Tag: Hiszpania
Hiszpania: biskupi wzywają do pozostania w domach w okresie świątecznym
Hiszpańscy biskupi apelują do wiernych o pozostanie w domach w okresie świątecznym. W licznych oświadczeniach i homiliach z Mszy transmitowanych z opustoszałych świątyń wskazują, że tylko poprzez wyrzeczenia i przestrzeganie obowiązkowej kwarantanny będzie można ograniczyć liczbę zagonów i zakażeń wskutek koronawirusa.
Biskup Kordoby pozwolił na wydawanie wiernym konsekrowanych hostii
Ordynariusz hiszpańskiej Kordoby biskup Demetrio Fernandez zezwolił księżom swojej diecezji na wydawanie konsekrowanych hostii rodzinom w czasie epidemii koronawirusa. W wydanym oświadczeniu napisał, iż proboszczowie mogą wydawać je, “aby parafianin z należytym szacunkiem przeniósł konsekrowane hostie i rozdał je członkom swojej rodziny; tak robiło się w czasie wojny” – napisał bp Fernandez.
Hiszpania: „proboszcz na telefon” podczas epidemii
Diecezja Getafe, w środkowej Hiszpanii, uruchomiła linię telefoniczna, pod którą chorzy na koronawirusa mogą zgłaszać chęć spotkania się z kapelanem jednego z lokalnych szpitali w celu przyjęcia sakramentów świętych. Uruchomioną z inicjatywy lokalnego biskupa infolinię nazwano „Proboszczem na telefon”.
Wirtualne 24 godziny z Matką Bożą Pilar
Z powodu koronawirusa zamknięta jest słynna bazylika Matki Bożej Pilar w Saragossie w Hiszpanii. Tamtejsza archidiecezja uruchomiła specjalną stronę internetową, aby ułatwić wiernym modlitwę za jej wstawiennictwem.
Hiszpania: diecezje oferują państwu pomoc w walce z koronawirusem
Diecezje Hiszpanii zaproponowały rządowi tego kraju, a także władzom niektórych regionów możliwość skorzystania z należących do Kościoła kilku domów rekolekcyjnych, seminaryjnych lub zakonnych w związku z pandemią koronawirusa. Placówki te miałyby zostać używane m.in. do hospitalizowania zakażonych Covid-19. Do środy pomoc w użyczeniu władzom świeckim swoich nieruchomości wyraziły m.in. władze archidiecezji w Madrycie i Walencji, a także w diecezji Albacete.
Hiszpania: arcybiskup Madrytu odwołał marsz antyaborcyjny i wydał dyspensę na Msze
Arcybiskup Madrytu kard. Carlos Osoro Sierra odwołał zaplanowany na marzec marsz antyaborcyjny w stolicy Hiszpanii. Hierarcha wyjaśnił, że Marsz na rzecz Życia stanowił potencjalne zagrożenie dla kolejnych zakażeń koronawirusem z uwagi na masowy charakter tej imprezy.
Koronawirus w siedzibie episkopatu Hiszpanii
Sekretariat Konferencji Episkopatu Hiszpanii poinformował we wtorek, że jeden z pracowników tej instytucji został hospitalizowany z powodu koronawirusa, którego epidemia rozszerza się na Półwyspie Iberyjskim. Według hiszpańskich mediów w najbliższych dniach należy się spodziewać, że testom na obecność COVID-19 poddani zostaną także hiszpańscy biskupi, gdyż na początku marca brali oni udział w sesji zorganizowanej w siedzibie hiszpańskiego episkopatu w Madrycie i mogli mieć kontakt z zakażoną osobą.
Zaprezentowano nieznane zapiski św. Edyty Stein
W Madrycie odbyła się konferencja dotycząca życia świętej Edyty Stein, zamordowanej w obozie zagłady w Brzezince w 1942 r. Niemiecka filozof żydowskiego pochodzenia po przejściu na katolicyzm wstąpiła do zakonu karmelitanek, przyjmując imię zakonne Teresy Benedykty od Krzyża. W trakcie madryckiego wydarzenia zaprezentowane zostało niemieckie wydanie nowego tomu z serii pt. „Wszystkie Dzieła”, autorstwa św. Edyty Stein, którą w 1999 r. Stolica Apostolska ogłosiła patronką Europy.
W Madrycie trwa kongres osób świeckich
Ponad 2 tys. osób przyjechało do Madrytu, aby wziąć udział w kongresie ludzi świeckich. Jego celem jest dynamizacja laikatu hiszpańskiego. „Nadszedł wasz czas” – napisał Papież Franciszek w przesłaniu skierowanym do uczestników. Kongres odbywa się pod hasłem: „Lud Boży w drodze”.
Psycholog zapłaciła 20 tys. € grzywny za prowadzenie terapii dla osób homoseksualnych
Hiszpańska psycholożka Elena Lorenzo, ukarana w 2019 r. przez władze autonomicznego regionu Madrytu, zapłaciła nałożoną na nią karę 20 tys. euro grzywny za prowadzenie terapii dla osób homoseksualnych. Hiszpanka prowadząca szkolenia z zakresu seksualności wyjaśniła, że udało jej się zapłacić karę dzięki ofiarności darczyńców, zarówno osób indywidualnych jak i organizacji społecznych, m.in. katolickich. Skazana za złamanie tzw. prawa chroniącego przed LGBTofobią, obowiązującego w regionie Madrytu, Lorenzo zapowiedziała, że zamierza w dalszym ciągu prowadzić terapie dla osób pragnących porzucić skłonności homoseksualne.


