Tag: Hiszpania

10:15 / 23-06-2019

Kościół ma 14 nowych błogosławionych zakonnic męczennic

W Madrycie odbyły się uroczystości beatyfikacyjne 14 sióstr z Zakonu Matki Bożej Niepokalanej (Orden de la Inmaculada Concepción), tzw. koncepcjonistek. María del Carmen Lacaba i towarzyszki zginęły za wiarę podczas prześladowania religijnego w okresie hiszpańskiej wojny domowej. Uroczystościom przewodniczył kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Koncelebrował kard. Carlos Osoro oraz liczni biskupi i kapłani. Obecni byli również krewni męczenniczek.

09:10 / 22-06-2019

Dziś w Madrycie beatyfikacja 14 męczennic wojny domowej z 1936 r.

W sobotę 22 czerwca w katedrze Almudena w Madrycie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu wyniesie do chwały ołtarzy 14 sióstr koncepcjonistek, zamęczonych za wiarę latem i jesienią 1936, gdy w Hiszpanii trwała krwawa wojna domowa. Będzie to kolejna, 13. już zbiorowa beatyfikacja męczenników tamtego okresu, w obecnym pontyfikacie.

07:10 / 14-06-2019

Ponad 100 tys. euro pomocy dla chrześcijan w Syrii

Archidiecezja walencka przesłała do Syrii ponad 100 tys. euro w ramach pomocy dla miejscowych chrześcijan. Jak poinformował tamtejszy arcybiskup kard. Antonio Cañizares zebrane środki mają trafić do osób prześladowanych z powodu swojej wiary. Akcja została przeprowadzona we współpracy z organizacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

18:46 / 10-06-2019

Sagrada Familia wreszcie ma oficjalne pozwolenie na budowę

Po 137 latach oficjalnie wydano pozwolenie na budowę światowej sławy katedry Sagrada Familia w Barcelonie. Władze miasta wyraziły zgodę na ukończenie świątyni, co ma kosztować 4,6 mln euro – ogłosiła w weekend na Twitterze główna urbanistka miasta, Janet Sanz. Zezwolenie jest ważne przez siedem lat i do tego czasu budynek ma zostać ukończony.

12:12 / 06-06-2019

Władze szkół katolickich opracowały plan walki z nadużyciami seksualnymi

Kierownictwo hiszpańskich szkół katolickich, wchodzących w skład sieci o nazwie Escuelas Catolicas, opracowało plan działań mający służyć przeciwdziałaniu napastowaniu seksualnemu nieletnich. Zarys sugerowanych działań zaprezentowano podczas zorganizowanej w Madrycie konferencji, która odbyła się we współpracy z Konferencją Episkopatu Hiszpanii.

13:01 / 31-05-2019

Biskupi apelują o rozsądne korzystanie z internetu i telefonów komórkowych

Hiszpańscy biskupi wezwali wiernych do rozsądnego użytkowania internetu oraz korzystania z telefonów komórkowych. W liście dotyczącym mediów, przestrzegli, że świat wirtualny pozbawia człowieka prawdziwego kontaktu z drugą osobą, a także nie jest pozbawiony manipulacji oraz fałszywych wiadomości.

06:05 / 19-05-2019

Kościół ma nową błogosławioną

Guadalupe Ortiz de Landázuri, jako pierwsza osoba świecka z Opus Dei została dzisiaj beatyfikowana w Madrycie. „Jest ona wielkim darem dla Kościoła i przykładem do naśladowania” – powiedział w homilii kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W beatyfikacji udział wzięły delegacje z 60 krajów.

09:19 / 18-05-2019

Dziś w Madrycie beatyfikacja pierwszej świeckiej członkini Opus Dei

W sobotę 18 maja w madryckiej dzielnicy Vistalegre prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu ogłosi błogosławioną Guadalupe Ortiz de Landázuri – chemiczkę, która tym samym stanie się pierwszą świecką członkinią Opus Dei, wyniesioną na ołtarze. Żyła ona w latach 1916-75, działając głównie w Hiszpanii, ale także w Maroku, Meksyku i w Rzymie. Udział w beatyfikacji zapowiedziało ok. 11 tys. osób z ponad 60 krajów, a uroczystość będą transmitować katolickie stacje telewizyjne z kilku krajów.

06:00 / 13-05-2019

Wzrasta liczba zagranicznych kapłanów w Hiszpanii

W Hiszpanii z każdym rokiem wzrasta liczba kapłanów z zagranicy, głównie z Ameryki Łacińskiej. Obecnie w seminariach diecezjalnych do kapłaństwa przygotowuje się w tym kraju ponad tysiąc kleryków. Tegoroczny, 56. Światowy Dzień Modlitw o Powołania tamtejszy Kościół obchodzi pod hasłem „Powiedz «tak» marzeniu Boga”.

19:10 / 11-05-2019

Ujęto kobietę, która zaatakowała ponad 40 księży i zakonnic

Hiszpańska policja zatrzymała na Majorce kobietę, która zaatakowała słownie lub fizycznie ponad 40 księży i zakonnic. Według funkcjonariuszy agresorką okazała się 46-letnia obywatelka Kuby. Oprócz przejawów agresji wobec ludzi dopuściła się ona także wielokrotnie aktów wandalizmu w obiektach zarządzanych przez Kościół katolicki: w świątyniach, salach katechetycznych czy ośrodkach społecznych. Z informacji policji wynika, że wszystkie te czyny kobieta popełniła w latach 2018-19.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.