Tag: Hiszpania
Kościół ma 14 nowych błogosławionych zakonnic męczennic
W Madrycie odbyły się uroczystości beatyfikacyjne 14 sióstr z Zakonu Matki Bożej Niepokalanej (Orden de la Inmaculada Concepción), tzw. koncepcjonistek. María del Carmen Lacaba i towarzyszki zginęły za wiarę podczas prześladowania religijnego w okresie hiszpańskiej wojny domowej. Uroczystościom przewodniczył kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Koncelebrował kard. Carlos Osoro oraz liczni biskupi i kapłani. Obecni byli również krewni męczenniczek.
Dziś w Madrycie beatyfikacja 14 męczennic wojny domowej z 1936 r.
W sobotę 22 czerwca w katedrze Almudena w Madrycie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu wyniesie do chwały ołtarzy 14 sióstr koncepcjonistek, zamęczonych za wiarę latem i jesienią 1936, gdy w Hiszpanii trwała krwawa wojna domowa. Będzie to kolejna, 13. już zbiorowa beatyfikacja męczenników tamtego okresu, w obecnym pontyfikacie.
Ponad 100 tys. euro pomocy dla chrześcijan w Syrii
Archidiecezja walencka przesłała do Syrii ponad 100 tys. euro w ramach pomocy dla miejscowych chrześcijan. Jak poinformował tamtejszy arcybiskup kard. Antonio Cañizares zebrane środki mają trafić do osób prześladowanych z powodu swojej wiary. Akcja została przeprowadzona we współpracy z organizacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Sagrada Familia wreszcie ma oficjalne pozwolenie na budowę
Po 137 latach oficjalnie wydano pozwolenie na budowę światowej sławy katedry Sagrada Familia w Barcelonie. Władze miasta wyraziły zgodę na ukończenie świątyni, co ma kosztować 4,6 mln euro – ogłosiła w weekend na Twitterze główna urbanistka miasta, Janet Sanz. Zezwolenie jest ważne przez siedem lat i do tego czasu budynek ma zostać ukończony.
Władze szkół katolickich opracowały plan walki z nadużyciami seksualnymi
Kierownictwo hiszpańskich szkół katolickich, wchodzących w skład sieci o nazwie Escuelas Catolicas, opracowało plan działań mający służyć przeciwdziałaniu napastowaniu seksualnemu nieletnich. Zarys sugerowanych działań zaprezentowano podczas zorganizowanej w Madrycie konferencji, która odbyła się we współpracy z Konferencją Episkopatu Hiszpanii.
Biskupi apelują o rozsądne korzystanie z internetu i telefonów komórkowych
Hiszpańscy biskupi wezwali wiernych do rozsądnego użytkowania internetu oraz korzystania z telefonów komórkowych. W liście dotyczącym mediów, przestrzegli, że świat wirtualny pozbawia człowieka prawdziwego kontaktu z drugą osobą, a także nie jest pozbawiony manipulacji oraz fałszywych wiadomości.
Kościół ma nową błogosławioną
Guadalupe Ortiz de Landázuri, jako pierwsza osoba świecka z Opus Dei została dzisiaj beatyfikowana w Madrycie. „Jest ona wielkim darem dla Kościoła i przykładem do naśladowania” – powiedział w homilii kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W beatyfikacji udział wzięły delegacje z 60 krajów.
Dziś w Madrycie beatyfikacja pierwszej świeckiej członkini Opus Dei
W sobotę 18 maja w madryckiej dzielnicy Vistalegre prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu ogłosi błogosławioną Guadalupe Ortiz de Landázuri – chemiczkę, która tym samym stanie się pierwszą świecką członkinią Opus Dei, wyniesioną na ołtarze. Żyła ona w latach 1916-75, działając głównie w Hiszpanii, ale także w Maroku, Meksyku i w Rzymie. Udział w beatyfikacji zapowiedziało ok. 11 tys. osób z ponad 60 krajów, a uroczystość będą transmitować katolickie stacje telewizyjne z kilku krajów.
Wzrasta liczba zagranicznych kapłanów w Hiszpanii
W Hiszpanii z każdym rokiem wzrasta liczba kapłanów z zagranicy, głównie z Ameryki Łacińskiej. Obecnie w seminariach diecezjalnych do kapłaństwa przygotowuje się w tym kraju ponad tysiąc kleryków. Tegoroczny, 56. Światowy Dzień Modlitw o Powołania tamtejszy Kościół obchodzi pod hasłem „Powiedz «tak» marzeniu Boga”.
Ujęto kobietę, która zaatakowała ponad 40 księży i zakonnic
Hiszpańska policja zatrzymała na Majorce kobietę, która zaatakowała słownie lub fizycznie ponad 40 księży i zakonnic. Według funkcjonariuszy agresorką okazała się 46-letnia obywatelka Kuby. Oprócz przejawów agresji wobec ludzi dopuściła się ona także wielokrotnie aktów wandalizmu w obiektach zarządzanych przez Kościół katolicki: w świątyniach, salach katechetycznych czy ośrodkach społecznych. Z informacji policji wynika, że wszystkie te czyny kobieta popełniła w latach 2018-19.


