Tag: Jasna Góra
Parlamentarzyści pielgrzymowali na Jasną Górę
Z modlitwą za Ojczyznę, o dobre wybory dla Polaków, zgodę narodową i pokój na Jasną Górę już po raz 30. przybyli polscy parlamentarzyści. Posłowie i senatorowie różnych opcji politycznych prosili także za polityków, aby dobrze wypełniali swoją misję służby dla dobra wspólnego.
Ruchy intronizacyjne czuwały na Jasnej Górze
Apelem Jasnogórskim pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa OFM rozpoczęło się w piątek ogólnopolskie nocne czuwanie Wspólnot dla Intronizacji NSPJ. W Kaplicy Cudownego Obrazu w sanktuarium na Jasnej Górze pielgrzymi modlili się w intencji ojczyzny i Kościoła, za polską młodzież i osoby konsekrowane.
Abp Depo: prośmy o odnowienie sumień Polaków
Na Jasnej Górze i we wszystkich paulińskich kościołach na świecie dziś odbywają się tzw. uroczystości zewnętrzne, czyli z udziałem wiernych ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Jest on patriarchą Zakonu, a więc szczególnym opiekunem i tym, który „wyznacza” pauliński charyzmat. W Sanktuarium Sumie odpustowej w bazylice przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który jest także paulińskim konfratrem, a więc przyjacielem Zakonu, włączonym w jego dobra duchowe. Do tego odpustu zakonnicy i wierni świeccy przygotowywali się przez dziewięciodniową nowennę zwaną „Pawełkami”.
Kibice modlą się za Polskę
To co na polskich stadionach raczej nie jest możliwe, na Jasnej Górze staje się faktem. Obok siebie stanęli fani różnych klubów sportowych, głównie piłkarskich. Razem modlili się za Ojczyznę. 11. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców zgromadziła ok. 5 tys. osób, którzy przybyli w klubowych barwach, z szalikami i flagami. Obecni są pielgrzymi z Węgier, Litwy, Białorusi i Ukrainy.
Podsumowanie Raportu Jasnogórskiego już 6 stycznia
„Raport po raporcie” połączony z rodzinnym kolędowaniem odbędzie się już w najbliższą niedzielę 6 stycznia na Jasnej Górze. Spotkanie stanowić będzie próbę podsumowania debat, które w ramach jubileuszu 1050.rocznicy chrztu Polski w 2016 r. miały miejsce w Sali Rycerskiej. Był to dziewięciomiesięczny cykl dysput z udziałem przedstawicieli różnych dziedzin życia społecznego nad programem zawartym w Ślubach Jasnogórskich Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.
Abp Depo: świat dzisiejszy uparł się, aby zwątpić w dar Boga
„Świat dzisiaj jakby się uparł, żeby zwątpić w dar Boga dla ludzi, w jednorodzonego Syna. Świat chce zwątpić w Jego niepowtarzalność” – powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi podczas Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Msza św. była połączona z pielgrzymką fryzjerów i kosmetyczek z Częstochowy, którzy już tradycyjnie pielgrzymują na Jasna Górę 1 stycznia.
W 2018 roku na Jasną Górę dotarło więcej pieszych i rowerowych pielgrzymów
Trwa tendencja wzrostowa pieszych i rowerowych pielgrzymek na Jasną Górę. W 2018 r. o ponad 2,5 tys. w stosunku do roku ubiegłego wzrosła liczba tych pątników. Pielgrzymi w drodze na Jasną Górę oddawali hołd walczącym o wolność w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Rysem charakterystycznym tegorocznych pielgrzymek jest liczniejszy niż zwykle udział rodzin z dziećmi, w niektórych grupach jak np. tarnowskiej co siódmy pielgrzym był dzieckiem. Z roku na rok obserwowany jest także wzrost pielgrzymek biegowych.
Więcej pielgrzymów na Jasnej Górze
W 2018 r. Jasną Górę nawiedziło 4,3 mln pielgrzymów, z czego 834 tys. osób przybyło do Sanktuarium w 200 ogólnopolskich pielgrzymkach. To więcej niż w ubiegłym roku – podało Biuro Prasowej Konferencji Episkopatu Polski.
Jasnogórskie podsumowanie Roku Niepodległości
Obchodzony w roku 2018 jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości bardzo uroczyście świętowany był także na Jasnej Górze. Sanktuarium jako jedno z pierwszych miejsc w kraju rozpoczęło narodowe obchody setnych urodzin Niepodległej. 4 listopada 1918 r. polscy żołnierze przejęli dowództwo nad jasnogórską twierdzą i załopotała tu biało-czerwona flaga. To dlatego główne uroczystości rocznicowe, nad którymi narodowy patronat objął prezydent Andrzej Duda, odbyły się 4 listopada.
Na Jasnej Górze pamiętają o „potopie szwedzkim”
W tradycje obchodów czasu Bożego Narodzenia na Jasnej Górze od ponad 360 lat wpisuje się pamięć o bohaterskiej obronie w czasie „potopu szwedzkiego”. Paulini wspominają bohaterskich obrońców klasztoru z 1655 r., którzy wtedy w wigilię i uroczystość Narodzenia Pańskiego przeżywali bardzo trudne chwile oblężenia przez wojska Karola X Gustawa a potem, w drugi dzień świąt, radość współbraci z odstąpienia wojsk i ocalenia kraju od protestanckich Szwedów. Na pamiątkę tamtych wydarzeń paulini do dziś, w św. Szczepana jedzą na kolację ryby. Z 26 na 27 grudnia 1655 roku Szwedzi zakończyli oblężenie klasztoru na Jasnej Górze, którego skuteczną obroną kierował przeor o. Augustyn Kordecki.


