Tag: Jasna Góra
W sobotę dziękczynienie Human Life International na Jasnej Górze
Human Life International w Polsce – Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – obchodzi 25-lecie swojej działalności. Główna celebracja tego jubileuszu odbędzie się na Jasnej Górze w Kaplicy Cudownego Obrazu podczas Mszy św. w dniu 27 października (sobota) o godz. 11:00. W uroczystości uczestniczyć będą przewodniczący ruchów obrony życia, należący do rodziny Human Life International z 15 krajów z Europy, Kazachstanu i USA.
Betlejem będzie członkiem „Shrines of Europe”
W 2019 roku do sieci najbardziej znanych maryjnych miejsc pielgrzymkowych Europy przystąpi także Betlejem. W ten sposób Stowarzyszenia Miast-Sanktuariów Europy „Shrines of Europe” – „Sanktuaria Europy” pragnie rozszerzyć swój krąg na inne kontynenty. O decyzji poinformowano 21 października na zakończenie trzydniowych obrad w Mariazell – głównym sanktuarium maryjnym Austrii. W związku z 70. rocznicą nadania Mariazell […]
Spotkanie kustoszy polskich sanktuariów na Jasnej Górze
O tym, jak włączyć sanktuaria w dzieło Nowej Ewangelizacji, jak je uczynić dynamicznymi ośrodkami promieniującymi religijnie w diecezjach i regionach rozmawiali na Jasnej Górze kustosze polskich sanktuariów.
Jasnogórskie obchody stulecia odzyskania niepodległości
Jasna Góra jako jedno z pierwszych miejsc w kraju rozpocznie świętowanie setnych urodzin Niepodległej. 4 listopada 1918 r. polscy żołnierze przejęli dowództwo nad jasnogórską twierdzą i załopotała tu biało-czerwona flaga. Jasna Góra, jako pierwsza, stała się zatem „skrawkiem” wolnej Ojczyny, której niepodległość ogłoszono później, bo 11 listopada. Dziś odbyła się konferencja prasowa przed głównymi obchodami, które odbędą się 4 listopada.
Jasna Góra rozpoczyna modlitwę za Synod
25 nocnych czuwań i specjalna modlitwa podczas wieczornego Apelu to m.in. odpowiedź Jasnej Góry na rozpoczynający się jutro w Rzymie Synod Biskupów o Młodzieży. Wołanie za młodych świata podejmują oni sami w przedstawicielach różnych grup i wspólnot, które każdego dnia przybywać teraz będą do Częstochowy. Intencje synodalne zanoszą również licznie przybywający maturzyści.
Archidiecezja Wrocławska będzie czuwać nocą na Jasnej Górze
Nawet 5 tys. wiernych spodziewają się organizatorzy kolejnej pielgrzymki duchowieństwa i wiernych Archidiecezji Wrocławskiej do Częstochowy. Całonocne czuwanie przed Jasnogórską Ikoną rozpocznie się 21 września o 18.30 Mszą św., której będzie przewodniczył abp Józef Kupny.
Czuwanie „Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec”
W nocy 22 na 23 września 2018 czciciele Świętego Ojca Pio zgromadzą się w kaplicy Cudownego Obrazu w Sanktuarium na Jasnej Górze. Okazją do modlitwy będzie trwający jubileusz 100-lecia od stygmatyzacji Świętego Ojca Pio. W sobotę 22 września 2018 roku. o godzinie 21.37 rozpocznie się akcja duszpasterska, która będzie przebiegała pod hasłem „Z Maryją i Ojcem […]
300 lat Bractwa NMP Królowej Korony Polski
Jubileusz 300-lecia istnienia obchodzi Bractwo NMP Królowej Korony Polski. Powstało z inicjatywy paulinów jako owoc pierwszej papieskiej koronacji Cudownego Obrazu. Jego celem jest szerzenie kultu Niepokalanego Serca Maryi i całkowite zawierzenie się Królowej Polski. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Bp Przybylski poprowadził też trzydniowe rekolekcje dla członków Bractwa pod hasłem: „Odnowić życie przez Niepokalaną – Królową Polski”.
Prezydent podziękował o. Tomzińskiemu za służbę Ojczyźnie
Obecny dziś na Jasnej Górze Prezydent RP Andrzej Duda podziękował o. Jerzemu Tomzińskiemu, paulinowi, niezłomnemu kapłanowi, obchodzącemu w tym roku setne urodziny, za służbę w „ocalaniu narodowej dumy i tożsamości”, za jego miłość do kraju i narodu. Spotkanie odbyło się za klasztorną klauzurą i uczestniczyli w nim przedstawiciele Zakonu oraz główny celebrans Sumy dożynkowej abp Marek Jędraszewski.
60 tys. rolników dziękowało na Jasnej Górze za zebrane plony
Z udziałem Prezydenta RP i ok. 60 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze odbyło się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. Tegoroczne dożynki były okazją do przypomnienia o wielkim zaangażowaniu mieszkańców wsi w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz zachowanie narodowej tożsamości i tradycji. Abp Marek Jędraszewski z Krakowa podkreślał, że nie chodzi tylko o to, by ziemię posiadać, ale wciąż wchodzić w jej tajemnicę, uszlachetniać ją, otaczać miłością i troską.


