Tag: jezuici
Konferencja naukowa o słudze Bożym o. Józefie Andraszu w Krakowie
W sobotę 20 czerwca na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie odbędzie się konferencja o słudze Bożym jezuicie o. Józefie Andraszu – kierowniku duchowym świętych (m.in. s. Faustyny Kowalskiej), promotorze kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa i Miłosierdzia Bożego oraz zasłużonym wydawcy i tłumaczu. 1 lutego 2025 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.
Procesja ku czci Najświętszego Serca Jezusowego
Mieszkańcy Kalisza uczestniczyli w procesji ku czci Najświętszego Serca Jezusowego, której przewodniczył bp Łukasz Buzun. W Narodowym Sanktuarium św. Józefa biskup pomocniczy diecezji kaliskiej odmówił modlitwę przebłagalno-wynagradzającą. – Niech Serce Jezusa uczy nas być stanowczym wobec siebie, a miłosiernym wobec innych – mówił w homilii jezuita o. Rafał Sztejka.
Generał jezuitów w Warszawie: św. Andrzej Bobola uczy przezwyciężania podziałów i wojen słownych
O potrzebie jedności, pojednania i przezwyciężania społecznych podziałów mówił w sobotę w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie przełożony generalny jezuitów o. Arturo Sosa SJ. Podczas uroczystości ku czci patrona Polski i archidiecezji warszawskiej podkreślił, że współczesny świat doświadcza nie tylko wojen zbrojnych, ale także wojen słownych, informacyjnych i postaw, które zatruwają życie społeczne. Zakonnik wskazał, że odpowiedzią chrześcijan powinna być „logika Krzyża”, czyli ofiara miłości i służba pojednaniu.
100-lecie prowincji Towarzystwa Jezusowego w Polsce
– Popatrz na świat jako na wspólnotę ludzi, którzy należą do Jezusa i są Jezusowi – mówił kard. Grzegorz Ryś w czasie Mszy św. w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie sprawowanej z okazji Jubileusz 100-lecia powstania Prowincji Południowej i Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego w Polsce.
Nowenna przed wspomnieniem św. Andrzeja Boboli i uroczystości w sanktuarium w Warszawie
Ojcowie jezuici zachęcają do odprawienia w dniach 7-15 maja nowenny przed wspomnieniem patrona Polski św. Andrzeja Boboli. 16 maja w sanktuarium męczennika w Warszawie odbędą się uroczystości odpustowe. Przed Mszą świętą, która odprawią m.in. abp Adrian Galbas i generał jezuitów o. Arturo Sosa, ulicami stolicy przejdzie Narodowy Orszak Chrystusa Króla.
Zmarł doradca teologiczny Soboru Watykańskiego II
Kościół w Chile opłakuje stratę ważnego współczesnego świadka Soboru Watykańskiego II. W wieku 98 lat zmarł 9 marca jezuita, ks. Juan Ochagavía, poinformowały media tego kraju. Ks. Ochagavía należał do grupy doradców teologicznych, którzy towarzyszyli obradom Soboru, był też doradcą kardynała Raúla Silvy Henríqueza, ówczesnego arcybiskupa Santiago de Chile, uważanego za wpływową postać w Kościele Ameryki Łacińskiej.
Artystyczna odsłona Drogi Krzyżowej u jezuitów
W piątek wieczorem w krakowskiej bazylice jezuitów odbyła się artystyczna odsłona Drogi Krzyżowej. W ramach wielkopostnego nabożeństwa połączono literaturę, interpretację i brzmienie organowe.
Już w ten piątek wyjątkowa Droga Krzyżowa u krakowskich jezuitów
„Droga Krzyżowa w słowie i muzyce”, która odbędzie się w krakowskiej bazylice jezuitów już w ten piątek, to wydarzenie prezentujące znane nabożeństwo wielkopostne w nowej, artystycznej odsłonie. Rozważania odczyta znany aktor, Piotr Cyrwus.
Historyk wspomina ks. Adama Sztarka, który zginął ratując żydowskie dzieci
Polski jezuita, posługując się przebraniami i sprytem, ratował Żydów przed Zagładą. Trzykrotnie odmówił ucieczki przed własną egzekucją, chcąc pozostać z tymi, którym służył. Ks. Adam Sztark SJ (1907–1942) poniósł męczeńską śmierć z rąk hitlerowców 19 grudnia 1942 r. za pomoc Żydom w Słonimiu, na terenie dzisiejszej Białorusi. Jego postać przypomniał historyk Filip Mazurczak na stronie Catholic News Agency w związku z 81. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Kard. Marx: świadectwo ks. Delpa jest aktualne jak nigdy dotąd
Kardynał Reinhard Marx otworzył proces beatyfikacyjny jezuity i bojownika ruchu oporu ks. Alfreda Delpa (1907-1945). „Szczególnie w tych czasach, gdy szerzy się nacjonalizm etniczny, nienawiść, wojna i fantazje o wszechmocy, powinien być z nami” – powiedział arcybiskup Monachium i Fryzyngi 2 lutego w monachijskiej katedrze Najświętszej Marii Panny podczas Mszy św. w święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej).


