Tag: abp Józef Kupny
We Wrocławiu powstanie Dom dla Młodych
Fundacja na Rzecz Rozwoju Młodzieży „Młodzi Młodym”, założona z inicjatywy abp. Józefa Kupnego, otrzymała niemal 100 tys. zł dotacji z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego na utworzenie Domu dla Młodych we Wrocławiu. Nowa przestrzeń, przeznaczona dla nastolatków z miasta i regionu, ma rozpocząć działalność jesienią 2026 roku.
Wrocław: abp Kupny powołał zespół do wdrażania postanowień synodu
Po zakończeniu prac II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej i zatwierdzeniu dokumentu końcowego metropolita wrocławski abp Józef Kupny powołał zespół odpowiedzialny za wdrażanie synodalnych postanowień. W 25-osobowym gremium znaleźli się biskupi, kapłani, osoby konsekrowane oraz świeccy reprezentujący różne środowiska Kościoła wrocławskiego.
Modlitwa za abp. Józefa Kupnego w 13. rocznicę ingresu do archikatedry
W archikatedrze wrocławskiej odbyły się uroczystości z okazji 13. rocznicy ingresu metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego. Podczas Eucharystii duchowieństwo i wierni z całej archidiecezji modlili się w intencji swojego pasterza, a także uczestniczyli w obrzędzie błogosławieństwa nowych lektorów i ceremoniarzy.
Abp Kupny: Serce Jezusa mówi wprost: „tak bardzo cię kocham, że jestem gotów za ciebie umrzeć”
W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pakosławsku odbyły się uroczystości odpustowe, którym przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Podczas Mszy św. hierarcha udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania oraz poświęcił nowy kamienny ołtarz na cmentarzu parafialnym. Niewielka parafia w archidiecezji wrocławskiej obchodziła swój odpust bardzo uroczyście. Mieszkańcy przystroili swoje domy i płoty w wielobarwne wstęgi i święte obrazy. Zwrócił na to uwagę abp Kupny.
Abp Kupny w Boże Ciało: Procesje to nie religijny folklor czy tradycja. To coś więcej
Dla Boga najpiękniejsza procesja to ta, która trwa w naszym życiu – powiedział metropolita wrocławski abp Józef Kupny podczas centralnych uroczystości Bożego Ciała we Wrocławiu. W homilii podkreślał, że Eucharystia jest nie tylko znakiem obecności Boga, ale pokarmem, który przemienia życie człowieka i buduje wspólnotę Kościoła.
Nowe sanktuarium w centrum Wrocławia – ku czci św. Jana Pawła II
We Wrocławiu biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz ustanowił nowe sanktuarium – św. Jana Pawła II. Powstało ono w parafii cywilno-wojskowej – bazylice św. Elżbiety. Uroczystości przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.
Jubileusz 50-lecia kapłaństwa we Wrocławiu
W archikatedrze wrocławskiej odbyły się uroczystości złotego jubileuszu kapłaństwa księży wyświęconych 29 maja 1976 r. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, a homilię wygłosił bp Stefan Regmunt, biskup senior diecezji zielonogórsko gorzowskiej.
Księża obchodzili srebrny jubileusz święceń
W archikatedrze wrocławskiej odbyły się obchody 25-lecia święceń kapłańskich księży archidiecezji wrocławskiej i diecezji świdnickiej. Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Jubilaci zebrali się na modlitwie wraz ze swoimi bliskimi.
Zakończył się synod diecezjalny we Wrocławiu
Uroczystą Mszą św. w archikatedrze wrocławskiej zakończył się 24 maja II Synod Archidiecezji Wrocławskiej. Metropolita wrocławski abp Józef Kupny podpisał ostateczny dokument synodalny. Podkreślił, że zamknięcie synodu nie oznacza końca drogi, lecz początek wieloletniego procesu realizacji jego owoców.
Czterech diakonów przyjęło święcenia kapłańskie we Wrocławiu
Metropolita wrocławski abp Józef Kupny udzielił święceń prezbiteratu czterem diakonom podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w archikatedrze wrocławskiej. – Kapłan ma służyć, a nie oczekiwać przywilejów, nagród, pochwał. Jezus daje nam Ducha Świętego. Bez Niego kapłaństwo pozbawione jest życia – mówił metropolita wrocławski.


