Tag: Kalwaria Pacławska
Kalwaria Pacławska – w niedzielę upamiętnienie kapelanów katyńskich
W niedzielę 14 czerwca w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla odbędą się uroczystości upamiętniające kapelanów katyńskich. W programie znalazły się m.in. ekumeniczna Droga Krzyżowa, Msza św., podpisanie aktu erekcyjnego rewitalizacji Alei Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich oraz uroczystości patriotyczne.
Kalwarii Pacławskiej odbędą się dni refleksji i modlitwy z męczennikami z Pariacoto
W najbliższą sobotę i niedzielę (6–7 czerwca) w Kalwarii Pacławskiej odbędzie się jubileuszowe spotkanie poświęcone misjonarzom-męczennikom franciszkańskim z Pariacoto – bł. o. Michałowi Tomaszkowi i bł. o. Zbigniewowi Strzałkowskiemu, którzy 35 lat temu w Peru oddali życie za Chrystusa. Wydarzenie zgromadzi czcicieli i krewnych Błogosławionych, którzy wspólnie będą modlić się o pokój oraz odkrywać aktualność ich przesłania.
Abp Szal do strażaków: chciałbym podziękować tym, którzy służą Bogu na chwałę, ludziom na pożytek
– Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy służą Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. Wszystkim strażakom, Ochotniczych i Zawodowych Straży Pożarnych – powiedział abp Adam Szal w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej podczas Eucharystii wpisanej w program XXXI Podkarpackiej Pielgrzymki Strażaków.
11. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej
Przez dwa dni (24–25 stycznia) w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla od rana do wieczora rozbrzmiewały tradycyjne i nowoczesne utwory bożonarodzeniowe w wykonaniu solistów, duetów, zespołów wokalnych, wokalno-instrumentalnych, śpiewaczych, folklorystycznych oraz chórów. Jury dopuściło do udziału w 11. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek 70 podmiotów wykonawczych. Dwukrotnie więcej zgłosiło chęć udziału.
Karpackie Zwierciadło Kultur. Prolog
W najbliższy weekend (4-6 lipca) w Kalwarii Pacławskiej i Arłamowie na Podkarpaciu wystąpią grupy folklorystyczne z Czech, Słowacji, Polski, Ukrainy i Węgier w ramach Festiwalu „Karpackie Zwierciadło Kultur. Prolog”. W programie przewidziane są m.in.: koncert galowy, potańcówka ludowa, koncert uczestników i nabożeństwo ekumeniczne z udziałem pasterzy kościołów chrześcijańskich.
Centralne obchody 800-lecia „Pieśni słonecznej”
W niedzielę w Kalwarii Pacławskiej w Karpatach Wschodnich zakończyły się trzydniowe obchody „Pieśni słonecznej”, którą 800 lat temu skomponował św. Franciszek z Asyżu. Przełożeni 10 polskich prowincji franciszkańskich oraz czeskiej i słowackiej jurysdykcji wraz ze zgromadzonymi na wzgórzu braćmi wystosowali z tej okazji okolicznościowe orędzie.
Bp Muskus: potrzebny jest powrót do ewangelicznej prostoty
Trzeba nam, Kościołowi i światu, nowych Franciszków z Asyżu: ludzi, którzy wprowadzają pokój, a nie zamęt – mówił bp Damian Muskus OFM w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, gdzie odbywają się obchody jubileuszu 800-lecia „Pieśni słonecznej” św. Franciszka z Asyżu. Biorą w nich udział przedstawiciele rodziny franciszkańskiej z Polski, Czech i Słowacji.
800-lecie „Pieśni słonecznej” w Kalwarii Pacławskiej
Przedstawiciele rodziny franciszkańskiej z Polski, Czech i Słowacji przybędą w weekend (23-25 maja) do Kalwarii Pacławskiej w Karpatach Wschodnich, aby razem uwielbiać Boga słowami „Pieśni słonecznej”, skomponowanej przez św. Franciszka z Asyżu 800 lat temu.
Kalwaria Pacławska – VI archidiecezjalna pielgrzymka osób starszych i chorych
Ludzie starsi i chorzy z archidiecezji przemyskiej zgromadzili się w sobotę 31 sierpnia na dorocznej pielgrzymce w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal. W homilii metropolita przemyski nawiązał do słów, że cierpienie uszlachetnia człowieka. – To dziwne stwierdzenie, bo wiemy jak wiele cierpienie nas kosztuje. Ale jeżeli będzie ono przyjmowane w duchu chrześcijańskim jako daru, który jest trudny, ale którego nie można zmarnować – na pewno nas uszlachetni – stwierdził.
Abp Szal: musimy wiedzieć, dlaczego wierzymy
Jakże wielką potrzebą chwili jest to, abyśmy nie byli zwykłymi chrześcijanami, ale byśmy byli bardziej świadomymi ludźmi, którzy wiedzą, dlaczego wierzą – mówił abp Adam Szal podczas wieczornej Mszy św. wczoraj, w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Od 11 sierpnia trwają tam uroczystości Wielkiego Odpustu ku Czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.


