Tag: Kalwaria Pacławska
Abp Schick do Polaków: św. Maksymilian chwali was za postawę wobec uchodźców
Polacy, dając gościnę i opiekę uchodźcom, naśladują św. Maksymiliana Kolbego, który ratował prześladowanych w czasie wojny – stwierdził abp Ludwig Schick, metropolita Bambergu w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, gdzie trwają uroczystości Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego Wniebowzięcia Matki Bożej.
Rozpoczął się Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej
11 sierpnia w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, nazywanej „Jasną górą Podkarpacia”, rozpoczyna się Wielki Odpust Kalwaryjski ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. – Oprócz Mszy świętej i nabożeństw w bazylice i na dróżkach Matki Bożej i Pana Jezusa, w programie znalazły się również koncerty muzyczne i jednoaktowy utwór sceniczny z epilogiem – informuje o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów. W tym roku obchodzone będą dwa jubileusze: 140. rocznica koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz 40. rocznica kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego.
Ponad 600 osób na Franciszkańskim Spotkaniu Młodych
Ponad 600 osób wzięło udział w 35. Franciszkańskim Spotkaniu Młodych, które od niedzieli do soboty (24-30 lipca) odbywało się w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Hasłem tegorocznego wydarzenia było „Istnienie”, a gośćmi byli m.in.: jeden z najbardziej znanych w Polsce kucharzy Karol Okrasa oraz założyciele Fundacji „SOWINSKY” Maja i Krzysztof Sowińscy. Po dwóch latach przerwy i FSM-u w formie online, w tym roku młodzież mogła osobiście przyjechać na pole namiotowe do Kalwarii Pacławskiej.
Rozpoczęło się Franciszkańskie Spotkanie Młodych
Wieczorną Mszą św. pod przewodnictwem abp. Adama Szala w niedzielę rozpoczęło się 35. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej. W tym roku młodym towarzyszy hasło „Istnienie”. Wydarzenie potrwa do 30 lipca. W homilii metropolita przemyski zaznaczył, że każdy człowiek potrzebuje w życiu nauczycieli. Pierwszymi nauczycielami są rodzice i dziadkowie. – To ci, którzy pokazują nam jak żyć, co robić by to życie było dobre – wyjaśniał.
Franciszkańskie Spotkanie Młodych znów stacjonarnie
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, tegoroczne Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej odbędzie się ze stacjonarnym udziałem uczestników w dniach 24 – 30 lipca. Hasłem jubileuszowego 35. FSM-u jest „Istnienie”.
Abp Szal: dziś zagrożone są nie tylko granice państwa
Zagrożone są granice. Nie tylko te granice naszego państwa, które Straż Graniczna tak ofiarnie broni, ale także granice, które wytyczają: prawo naturalne, prawo Boże, prawa które ludzie podejmują – mówił w homilii abp Adam Szal podczas święta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, które odbyło się w Kalwarii Pacławskiej. Dziś mija 31 lat od powstania tej formacji.
Zakończył się Rok Jubileuszowy 100. rocznicy śmierci o. Wenantego Katarzyńca
Rok Jubileuszowy 100. rocznicy śmierci Czcigodnego Sługi Bożego Wenantego Katarzyńca dobiegł końca. W dwudniowych obchodach (30-31 marca) w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla wzięli udział m.in. generał zakonu franciszkanów, wyżsi przełożeni Federacji Europy Środkowo-Wschodniej, bracia przygotowujący się do życia zakonnego i kapłańskiego wraz ze swoimi wychowawcami z tego regionu świata oraz bracia z Polski i czciciele kandydata na ołtarze.
Młodzi franciszkanie z Europy Środkowo-Wschodniej będą się modlić o pokój na Ukrainie
W przygranicznym sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla 30 i 31 marca młodzi franciszkanie z Europy Środkowo-Wschodniej, przygotowujący się do życia zakonnego i kapłańskiego, modlić się będą o zakończenie rosyjskiej inwazji i przywrócenie pokoju dla Ukrainy. Na miejsce przybędą także generał zakonu z Rzymu oraz wyżsi przełożeni z tego regionu świata. Dwudniowe spotkanie zakończy Rok Jubileuszowy 100. rocznicy śmierci Czcigodnego Sługi Bożego Wenantego Katarzyńca.
Zakończenie obchodów 100. rocznicy śmierci o. Wenantego Katarzyńca
Franciszkanie z Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla przygotowują się do dni Modlitw o beatyfikację Ojca Wenantego Katarzyńca i zakończenia Roku Jubileuszowego z okazji 100. rocznicy śmierci Czcigodnego Sługi Bożego. Uroczystości odbędą się w dniach 30-31 marca 2022 r.
Abp Adam Szal modlił się w intencji archidiecezji przemyskiej
– Oby nasze patrzenie na sprawy ostateczne: na koniec świata, na śmierć, na przejście na tamten świat było wejściem w nowe życie – powiedział abp Adam Szal podczas Eucharystii sprawowanej w sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, gdzie przez jej wstawiennictwo powierzał Bogu wszystkie intencje i sprawy archidiecezji przemyskiej.


