Tag: Kalwaria Zebrzydowska
Pielgrzymi zawierzyli Matce Bożej intencje niesione
Blisko dwustu uczestników 42. Pieszej Pielgrzymki z Porąbki szczęśliwie dotarło 20 czerwca do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dwudniową wędrówkę zakończyła Eucharystia w bazylice Matki Bożej Anielskiej, podczas której pątnicy dziękowali za otrzymane łaski i zawierzyli Bogu wszystkie intencje niesione przez około 50 kilometrów beskidzkich szlaków.
Prawie dwustu pielgrzymów wyruszyło z Porąbki do Kalwarii Zebrzydowskiej
Blisko dwustu pątników rozpoczęło 19 czerwca br. 42. Pieszą Pielgrzymkę z Porąbki do sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dwudniową, liczącą około 50 kilometrów wędrówkę przez malownicze beskidzkie szlaki zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Porąbce. Eucharystii przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. Marek Studenski.
Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń w Kalwarii Zebrzydowskiej: głoście słowo Boże, nie swoje
– Niech słowo Ewangelii będzie pierwszym słowem, którym reagujecie na każdą ludzką sytuację – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas udzielania sakramentu święceń w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. W liturgiczne święto św. Antoniego z Padwy, kapłana i doktora Kościoła święcenia prezbiteratu przyjęli o. dk. Dyzma i o. dk. Florian a święcenia diakonatu – br. Leopold i br. Elias.
Kalwaria Zebrzydowska: akt wandalizmu na Dróżkach Kalwaryjskich
Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej poinformowało o akcie wandalizmu, do którego doszło na terenie kilku kaplic Dróżek Kalwaryjskich. Bluźniercze i satanistyczne napisy pojawiły się na murach zabytkowych obiektów tego jednego z najważniejszych sanktuariów w Polsce i w Europie.
Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej
Jest granica postawiona złu. Musi być taki moment, że się zatrzymujemy – to pierwsze. Drugie: odkrywajmy w Jezusie człowieka, który został królem. To jest jedyny model władzy, która jest władzą nad sercem – nigdy nie opiera się o przemoc, o gwałt, o siłę. Trzecie: bądźmy solidarni z człowiekiem wtedy, kiedy grzeszy, kiedy upada; nie zostawiajmy go samego, nie mówmy, że to nie moja sprawa. Wszystkie te trzy postawy są miarą naszego człowieczeństwa – mówił kard. Grzegorz Ryś przy Stacji „U Piłata” na początku drogi krzyżowej w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Misterium Ostatniej Wieczerzy w Kalwarii Zebrzydowskiej
W Kalwarii Zebrzydowskiej od wieków w szczególny sposób obchodzony jest Wielki Tydzień. Alumni bernardyńskiego seminarium oraz osoby świeckie odgrywają sceny biblijne. Tradycja misteriów pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej sięga czasów powstania sanktuarium na początku XVII wieku.
Abp Jędraszewski: gdzie byli ci, którzy uwierzyli Jezusowi, ale nie stanęli w Jego obronie
W Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczął się Odpust Wielkiego Tygodnia z Misteriami Męki Pańskiej. Szczególnie uroczysty charakter miało poświęcenie palm o godz. 10.45 przy kaplicy św. Rafała z procesją i Mszą św. w bazylice, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski. „Misterium wjazdu Pana Jezusa na osiołku” i „Wypędzenie przekupniów” rozpoczęło się o godz. 15.00.
Abp Jędraszewski o Maryi jako wzorze dla osób konsekrowanych
O tym, że Maryja ma być wzorem dla wszystkich wierzących, zwłaszcza dla osób konsekrowanych, jak wysławiać Boga ze względu na Chrystusa, ale także jak cierpieć z Chrystusem dla zbawienia świata, mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. sprawowanej w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. W Święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele po raz trzydziesty obchodzono Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
Modlitwa rodzin na kalwaryjskich dróżkach
Trwa XXXIII Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do kalwaryjskiego sanktuarium pasyjno-maryjnego. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło nabożeństwo Drogi Krzyżowej przy stacji „U Piłata”.
Abp Jędraszewski w Kalwarii Zebrzydowskiej: Nućmy z wielką radością pieśni Maryi i Jej Synowi
– Nućmy z wielką radością pieśni Maryi, zawsze Dziewicy, i Jej Synowi, Jezusowi Chrystusowi, który wziął Ją do Nieba, i wraz z Ojcem i Duchem Świętym wywyższył Ją ponad wszelkie chóry anielskie, wszystkich świętych i całe stworzenie. Ona stała się naszą Królową, naszą Orędowniczką, Matką i Panią, ocaliła nas od bolszewickiej zarazy w 1920 roku i do Niej z taką ufnością uciekamy się także dzisiaj – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie odpustu ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.


