Tag: Kalwaria Zebrzydowska
Episkopat zdecydował ws. dyspens we wszystkich diecezjach
Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.
Rozpoczęło się 389. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski
Jesienna wizyta biskupów „ad limina apostolorum” w Watykanie, duszpasterstwo po pandemii i formacja księży – to niektóre tematy rozpoczętego dziś w Kalwarii Zebrzydowskiej 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. W Krakowie biskupi ponowią Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, dokonany w czerwcu 1921 roku. Obrady zakończą się jutro.
Kalwaria Zebrzydowska – miejsce obrad biskupów
Dwudniowe obrady 389. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski rozpoczną się dziś w Kalwarii Zebrzydowskiej. To miejsce jednego z głównych ośrodków kultu maryjnego i pasyjnego w Polsce oraz najstarszej i największej w Europie kalwarii.
Zaczyna się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski
W dniach 11-12 czerwca odbędzie się 389. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obrady będą miały miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, podczas gdy w Krakowie biskupi ponowią Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Dyrektorzy Wydziałów Duszpasterskich: Potrzeba duszpasterstwa podmiotowego
Trudne dla wszystkich doświadczenie pandemii i związanych z nią zawirowań powinno dodatkowo motywować duszpasterzy – mówiono podczas spotkania dyrektorów Wydziałów Duszpasterstwa z całej Polski. Wskazywano, że konieczne jest przejście od duszpasterstwa „przedmiotowego” do „podmiotowego”, a więc uwzględnienie człowieka w jego konkretnej sytuacji, jakiej się znalazł.
Poświęcono płytę nagrobną „kardynała Kalwaryjskiego”
Abp Marek Jędraszewski sprawował dziś Mszę św. w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej w intencji śp. kard. Mariana Jaworskiego i poświęcił płytę nagrobną zmarłego w ubiegłym roku „kardynała Kalwaryjskiego”.
W czerwcu odnowienie Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa
11 czerwca br., w setną rocznicę poświęcenia ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, akt ten ma być odnowiony przez polskich biskupów w jezuickiej bazylice Najśw. Serca Pana Jezusa w Krakowie. Będzie to centralne wydarzenie liturgiczne zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, która ma obradować w Kalwarii Zebrzydowskiej 11-12 czerwca br. „Chcemy w ten sposób na nowo zawierzyć Boskiemu Sercu Kościół, który jest w Polsce” – podkreśla bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny KEP.
Kard. Dziwisz: potrzebujemy nawrócenia jako społeczeństwo
Nie możemy pozostawać obojętni wobec takiego rozproszenia, jakie przeżywa polskie społeczeństwo, polski naród, który przyjął Chrystusową Ewangelię miłości i jedności ponad tysiąc lat temu – mówił w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył tam liturgii Męki Pańskiej. Hierarcha podkreślał, że Polacy, choć w większości wierzący, przeżywają wiele „napięć, podziałów, konfliktów, wzajemnych […]
O Piłatowym sądzie nad dzieckiem nienarodzonym
– „Nie zabijaj!”. Kochaj! Broń! Strzeż! Pomagaj! – bo w ten sposób bronisz i strzeżesz również swojego człowieczeństwa… – mówił abp Marek Jędraszewski przy stacji „U Piłata” rozpoczynając tradycyjną Drogę Krzyżową w Kalwarii Zebrzydowskiej. Metropolita krakowski swoje rozważania poświęcił „Piłatowemu sądowi nad dzieckiem nienarodzonym”. – Bez wniknięcia w przebieg sądu Piłata nad Chrystusem nie zrozumiemy […]
Wielki Tydzień w Kalwarii Zebrzydowskiej
W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną oraz obowiązującymi normami sanitarnymi misterium Męki Pańskiej, gromadzące zwykle tysiące pielgrzymów z całej Polski, nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Ojcowie bernardyni zachęcają do modlitwy indywidualnej i rodzinnej na Dróżkach Kalwaryjskich oraz w bazylice, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. W Wielkim Tygodniu sprawowane są jedynie celebracje liturgiczne z zachowaniem […]


