Tag: kard. Kazimierz Nycz
26 października poznamy laureata Nagrody Dziennikarskiej „Ślad”
Monika Białkowska, Barbara Gruszka-Zych i Tomasz Terlikowski – to dziennikarze nominowani w tym roku do Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Nazwisko laureata „Śladu” 2020 poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w poniedziałek 26 października 2020 r. o godz. 17 w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie.
Dożynki Prezydenckie w Warszawie
Kard. Kazimierz Nycz metropolita Warszawski przewodniczy dziś w kościele seminaryjnym Mszy św. z udziałem pary prezydenckiej rozpoczynającej Dożynki Prezydenckie. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów. W tym roku Dożynki Prezydenckie, które tradycyjnie odbywają się w Spale, z uwagi na sytuację epidemiczną, mają miejsce na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
Jutro wręczenie Medalu Misji Jana Karskiego Katolickiej Agencji Informacyjnej
W czwartek 17 września o godz. 18-tej Katolicka Agencja Informacyjna otrzyma Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego za wkład w „dzieło budowy dialogu i pokoju międzyreligijnego”. Wręczenie odbędzie się w rezydencji arcybiskupów warszawskich przy ul. Miodowej 17 z udziałem kard. Kazimierza Nycza.
Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z każdej osoby
Nie dopilnowaliśmy do końca równowagi miejsc katechezy, a więc domu rodzinnego, parafii i szkoły. I do tego trzeba wrócić – mówi KAI kard. Kazimierz Nycz, podsumowując 30 lat ponownej obecności religii w polskich szkołach. Wskazuje też, że Polska należy do krajów w których laicyzacja w młodym pokoleniu dokonuje się najszybciej. „Dziś musimy nauczyć się radować spotkaniem nawet z jednym człowiekiem, jeśli przyszedł tylko ten jeden” – wskazuje były przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
Kard. Nycz do katechetów: pełnicie wielką służbę
Pełnicie wielką służbę. Potrzeba modlitwy o powołania do bycia katechetą – mówił kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św., która rozpoczęła odprawę katechetów świeckich i sióstr zakonnych uczących religii w archidiecezji warszawskiej. Ze względu na sytuację epidemiczną spotkanie to po raz pierwszy odbyło się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. W podobnym spotkaniu uczestniczyli również dziś księża – proboszczowie odpowiedzialni za katechezę na terenie parafii oraz duchowni uczący religii w szkołach.
Nowe zalecenia kard. Nycza dot. bezpieczeństwa w czasie pandemii
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz dziękuje wszystkim księżom za zaangażowanie duszpasterskie w czasach kryzysu epidemicznego i przypomina o konsekwentnym stosowaniu higienicznych zasad bezpieczeństwa, w duchu odpowiedzialności za zdrowie innych oraz własne – brzmi komunikat Archidiecezji Warszawskiej.
Wmurowanie kamienia węgielnego pod Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii
Rewolucja cyfrowa sama w sobie nie jest celem, choć bez niej nie da się dobrze służyć społeczeństwu. Cieszę się, że nasz uniwersytet tak szybko reaguje na to wyzwanie – powiedział w czwartek Wielki Kanclerz UKSW kard. Kazimierz Nycz podczas uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii. Jednostka naukowo-badawcza powstająca na terenie kampusu uczelni w Dziekanowie Leśnym pod Warszawą ma być miejscem prowadzenia interdyscyplinarnych badań w obszarach nauk społecznych, medycznych, informatycznych i przyrodniczych.
Kard. Nycz poświęcił odnowioną kaplicę na kampusie przy ul. Dewajtis
Wielki Kanclerz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego kard. Kazimierz Nycz poświęcił w czwartek odnowioną kaplicę uniwersytecką na kampusie przy ul. Dewajtis, a wspólnie z władzami uczelni i przedstawicielami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uroczyście otworzył stacjonarne muzeum poświęcone historii uczelni mieszczącej się na warszawskich Bielanach.
Za nami kościelne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej
Od czwartku 13 sierpnia do niedzieli 16 sierpnia w całej Polsce odbywały się uroczystości w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwycięskiej batalii w wojnie polsko-bolszewickiej. Centralne obchody rocznicowe odbyły się z udziałem najwyższych władz państwa w Ossowie, Radzyminie i Warszawie. Biskupi dziękowali Bogu i Matce Bożej za ocalenie Polski, Europy i świata przed nawałą ateistycznego komunizmu, ale podkreślali też wielki zbiorowy i jednoczący cały naród wysiłek dowódców, żołnierzy i ludności cywilnej sprzed stu lat. Nawoływali też do kontynuowania współcześnie wdzięczności za „Cud nad Wisłą”.
Uroczyste Msze św. z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki odprawi 15 sierpnia – w dniu 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej – Mszę św. na terenie Cmentarza Bohaterów 1920 roku w Ossowie. Rocznicowym liturgiom sprawowanym na terenie diecezji warszawsko-praskiej i archidiecezji warszawskiej przewodniczyć będą przewodniczący Episkopatu abp. Stanisław Gądecki, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, biskup warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, Prymas Polski abp Wojciech Polak i nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. W Eucharystii sprawowanej w katedrze polowej przez ordynariusza wojskowego bp. Józefa Guzdka weźmie udział prezydent Andrzej Duda. W programie obchodów zaplanowano też apele poległych, pikniki wojskowe, gry terenowe i wykłady.


