Tag: kard. Kazimierz Nycz
Kard. Nycz: niech pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej nas jednoczy
Na Placu Piłsudskiego w Warszawie odsłonięto pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą. „Módlmy się o to, żeby ten pomnik wszystkich nas jednoczył” – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który poświęcił monument.
Następnie rodziny ofiar, przedstawiciele władz z prezydentem RP i delegaci różnych środowisk składali pod pomnikiem wiązanki kwiatów.
Kard. Nycz: odpowiedź na Boże Miłosierdzie musi się zacząć od nas samych
Odpowiedź na Boże Miłosierdzie musi się zacząć od nas, od naszego serca od dopuszczenia miłości Boga do życia każdego z nas, aby stało się ono piękniejsze, pełne przebaczenia, zgody i miłości do bliźniego. W ten sposób będziemy budować Królestwo Boże na ziemi – przypominał kard. Nycz w homilii podczas Mszy św. w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Tradycyjnie, mieszkańcy Warszawy zebrali się na wspólnej modlitwie przed figurą Jezusa Miłosiernego w Parku Moczydło.
Kard. Nycz: uczmy się miłości Boga i bliźniego, która jest największym przykazaniem Ewangelii
W te święta Jezus chce nam powiedzieć: idźcie do początku. A tym początkiem jest chrzest, bierzmowanie, tym początkiem jest ciągłe nasze przechodzenie przez Paschę Pana i naszą. Wracając do tego początku uczymy się od Jezusa tej miłości, którą on świat umiłował i życie dał swoje życie i uczmy się miłości Boga i ludzi, która jest największym przykazaniem Ewangelii – mówił kard. Nycz, który przewodniczył Mszy św. w archikatedrze warszawskiej. Mszę koncelebrowali również biskupi: Rafał Markowski, Piotr Jarecki i Michał Janocha.
Zaprezentowano książkę-wywiad „Dialog leczy rany”
W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się 15 marca prezentacja książki-wywiadu z abp. Światosławem Szewczukiem „Dialog leczy rany. O Bogu, Kościele i świecie”. Rozmowę ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) przeprowadził Krzysztof Tomasik, redaktor KAI. Oprócz nich na spotkanie przybyli m.in. kard. Kazimierz Nycz i bp Artur Miziński. Prowadzący je Marcin Przeciszewski, prezes KAI, stwierdził, […]
„Polonia Restituta” – dialog ponad podziałami
„Katolicka Nauka Społeczna kładzie nacisk na dobro wspólne. I tę wspólnotę, to poczucie, że jesteśmy jednym narodem, a nie dwoma zwalczającymi się plemionami trzeba dziś odbudować – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji pt. „Rodzina”, która odbywa się dziś na UKSW w Warszawie. Rozpoczęła ona cykl debat pod wspólnym tytułem „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”.
200-lecie Archidiecezji Warszawskiej
Kościół nie może stać się niewolnikiem żadnej frakcji. Musi być dla wszystkich, bo do wszystkich go posyła Jezus Chrystus z ewangelią miłości – podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. z okazji obchodów 200-lecia archidiecezji warszawskiej. Uroczysta Eucharystia z udziałem nuncjusza apostolskiego, biskupów pomocniczych i duchowieństwa archidiecezjalnego, sprawowana była w sobotę w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela.
Kard. Nycz zaprasza na świętowanie 200-lecia archidiecezji
Archidiecezja warszawska świętuje w tym roku 200-lecie istnienia. Kard. Kazimierz Nycz zaprasza na główne obchody: „Słowo «dziękuję» Kościół warszawski wypowie na uroczystości 3 marca. Zapraszam do naszej archikatedry na godz. 10.00. Będzie mała konferencja, małe sympozjum i Msza św. dziękczynna”.
Kard. Nycz: dobra narodu nie można budować bez uwzględnienia dobra globalnego
Dziś dobra wspólnoty narodowej niepodobna zbudować, nie uwzględniając globalnego dobra – powiedział kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski uczestniczył w konferencji pt. “Patriotyzm gospodarczy – mit czy potrzeba”, która odbyła się dziś na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Kard. Nycz do członków „Więzi”: otwartość nie może być naiwnością
Otwartość i ortodoksja – tak. Ale jak to w praktyce osiągnąć, żeby otwartość nie była naiwnością, próbą ugody z tym światem za wszelką cenę, a ortodoksja była przekazywana w sposób zrozumiały i otwierający się na dzisiejszego człowieka i świat? – mówił kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. z okazji 60-lecia kwartalnika „Więź”, odprawionej w kościele św. Marcina na warszawskim Starym Mieście.
Warszawa: jubileusz 60-lecia „Więzi” (dossier)
Dziś, 19 lutego, środowisko skupione wokół miesięcznika „Wieź” obchodzi jubileusz 60-lecia. Rano Prymas Polski abp Wojciech Polak otworzył w Domu Arcybiskupów Warszawskich jubileuszową sesję „Więzi” pt. „Ocalić patriotyzm”. Po południu Mszy św. w kościele św. Marcina na warszawskiej Starówce przewodniczyć będzie abp. Kazimierz Nycz.


