Tag: Katowice
Ile osób wzięło udział w beatyfikacji ks. Jana Machy?
Kilka tysięcy wiernych wzięło udział w Katowicach w beatyfikacji ks. Jana Machy. Uroczystość odbyła się w katedrze Chrystusa Króla. Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Wraz z nim modlili się liczni biskupi, przedstawiciele duchowieństwa i wierni.
Zakończyły się uroczystości beatyfikacyjne ks. Jana Machy
W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach celebrowana była Msza św. beatyfikacyjna ks. Jana Franciszka Machy, kapłana – męczennika, zamordowanego w czasie II Wojny światowej. Liturgii przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji spraw Kanonizacyjnych. Wraz z nim modlili się liczni biskupi, przedstawiciele duchowieństwa i wierni. – Ks. Jan Macha pokazuje, że ziemskie panowanie przemija, a trwa Królestwo Chrystusa – mówił w homilii kard. Semeraro.
Krewni ks. Jana Machy: Hanik jest nam bliski
Hanik jest nam bliski i jest naszą inspiracją – mówią zgodnie krewni kandydata na ołtarze, ks. Jana Machy. Siostrzenica Janina Fudała, siostrzeniec Kazimierz Trojan oraz Piotr Kozak, najstarszy wnuk siostry ks. Jana Machy, Róży, opowiadają o swojej duchowej więzi z niebawem już beatyfikowanym wujkiem.
Prof. Antoni Cygan o portrecie beatyfikacyjnym ks. Jana Machy
Z legitymacyjnego zdjęcia spróbowałem zbudować żywą osobę – tak o tworzeniu portretu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy mówi jego autor, prof. Antoni Cygan. Były rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach wyjaśnia, że wizerunek powstał na wyposażenie kaplicy w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach, a dopiero później stał się oficjalnym portretem na dzień beatyfikacji.
Niecały tydzień do beatyfikacji ks. Jana Machy
Beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy odbędzie się w sobotę 20 listopada o godz. 10.00 w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Uroczystej liturgii będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Był to wyjątkowy święty, młody odważny śląski kapłan, zgilotynowany przez Niemców w 1942 r. za prowadzenie działalności charytatywnej w strukturach polskiego państwa podziemnego.
Premiera kinowa i telewizyjna filmu o ks. Franciszku Blachnickim
Film dokumentalny „Blachnicki. Życie i Światło”, w reżyserii Iwo Kardela, obejrzeć będzie można już 15 listopada w katowickim Kinoteatr Rialto o godz. 18.00. Premiera telewizyjna planowana jest na 24 listopada o 23.10 w TVP1. „Fascynującą biografię bohatera ukazano w szerokim historycznym kontekście” – zapewniają twórcy filmu.
Coraz bliżej beatyfikacji ks. Jana Machy
Zaledwie czterdzieści kilka dni pozostało do ogłoszenia błogosławionym śląskiego kapłana męczennika ks. Jana Machy, skazanego przez Niemców w czasie II wojny światowej za dzieła miłosierdzia i zgilotynowanego w więzieniu w Katowicach w roku 1942.
Czesław Lang zaprasza na Mszę podczas Tour de Pologne
Organizatorzy Tour de Pologne zapraszają w sobotę 14 sierpnia o 9:30 na Mszę w kościele dominikanów w Katowicach, po której będzie miała miejsce modlitwa za chorych i potrzebujących. „Chcemy uczestniczyć w pięknej liturgii Eucharystii i uwielbieniu. Zapraszam wszystkich na to, by przy tej okazji zbliżyć się do Boga, przeżyć to wszystko również duchowo i mieć naprawdę dobry czas – zachęca Czesław Lang.
W czerwcu 2022 otwarcie Panteonu Górnośląskiego
Henryk Mikołaj Górecki, ks. Franciszek Blachnicki, ks. Jan Macha, Wojciech Korfanty i uczestnicy powstań śląskich – to tylko część postaci, które zostaną upamiętnione w ramach Panteonu Górnośląskiego powstającego w podziemiach katedry Chrystusa Króla. – W jednym miejscu będzie można „spotkać” zasłużonych dla naszej Ojcowizny – mówił w niedzielę w Piekarach Śląskich abp Wiktor Skworc o instytucji tworzonej przy współpracy Ministerstwa Kultury, Archidiecezji Katowickiej oraz Miasta Katowice i Województwa Śląskiego. Jej otwarcie zaplanowano na czerwiec 2022 r., gdy przypadnie setna rocznica włączenia części Górnego Śląska do Polski.
Misjonarki Miłości na kwarantannie. Potwierdzono indyjską mutację koronawirusa
3 domy Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości – w Warszawie, w Zaborowie k. Warszawy oraz w Katowicach objęte zostały kwarantanną. Jak informuje rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, łącznie u 54 osób (sióstr bądź osób bezdomnych) wykryto dodatni wynik SARS-CoV-2. Są też przypadki mutacji indyjskiej.


