Tag: Katowice
Msza św. w intencji poległych na „Wujku”
Doroczną Mszę św. w intencji dziewięciu górników poległych podczas pacyfikacji kopalni „Wujek” w 1981 oraz wszystkich ofiar stanu wojennego metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawi w środę 16 grudnia o godz. 10.00 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Abp Skworc złożył życzenia barbórkowe górnikom
Nie traćcie nadziei i wiary w to, że konieczne zmiany zostaną przeprowadzone w duchu społecznej solidarności! – życzył górnikom i ich rodzinom abp Wiktor Skworc. Zapewnił też o modlitwie. Dziś, 4 grudnia, przypada wspomnienie św. Barbary, patronki braci górniczej.
Modlitwy, posiłki, internetowe zbiórki przed IV Światowym Dniem Ubogich
Z powodu trwającej pandemii koronawirusa wiele inicjatyw na rzecz potrzebujących organizowanych jest głównie w sieci. W ramach przypadającego 15 listopada Światowego Dnia Ubogich wolontariusze katolickich organizacji zapraszają do wspierania internetowych zbiórek pieniężnych. W wielu miastach nie zabraknie jednak tradycyjnie rozdawanych ciepłych posiłków, przekazywania paczek żywnościowych i odzieżowych oraz wspólnej modlitwy.
Siostra Anna Bałchan robi smalec, żeby zbudować coś dobrego
Akcja „Smalczyk” ma wesprzeć inicjatywę „Budujemy coś dobrego” – w Katowicach powstaje Centrum Opiekuńczo-Rozwojowe im. Św. Józefa. Będzie to żłobek i przedszkole, dla których priorytetami są zdrowy rozwój dzieci, zorientowanie na tworzenie więzi rodzinnych, przestrzeń integracji międzypokoleniowej i wsparcie lokalnej społeczności, w tym samotnych matek.
Abp Wiktor Skworc wśród zakażonych koronawirusem
Metropolita katowicki jest zakażony koronawirusem i przebywa w izolacji domowej. Informację o zakażeniu przekazało Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej. Wszystkich, szczególnie chorych zapewnia o duchowej bliskości i zaprasza do modlitwy różańcowej.
Siostry elżbietanki pokonały kornawirusa
Trzy tygodnie temu w mediach zrobiło się głośno o siostrach elżbietankach z Katowic, które zachorowały na koronawirusa. Wtedy zakażonych było 30 zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. W wyniku COVID-19 zmarły dwie z nich. Teraz większość sióstr to ozdrowieńcy.
Dobrze życzył prześladowcom – jesienią beatyfikacja ks. Jana Machy
– Jeden z gestapowców widząc, że ks. Jan nie pomstuje na znęcających się nad nim oprawców, powiedział o nim: „To jest albo święty albo idiota!” – opowiada o 28-letnim kapłanie, który w październiku zostanie wyniesiony na ołtarze, postulator procesu beatyfikacyjnego, ks. Damian Bednarski. Jan Macha był pełnym życia i aktywizmu młodym człowiekiem, z drużyną szypiornistów Azoty Chorzów dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski, a zaraz po święceniach, na początku wojny zorganizował na Śląsku olbrzymią sieć pomocy, za co został zgilotynowany. „Umieram z czystym sumieniem, żyłem krótko ale uważam, że cel swój osiągnąłem…” – napisał w pożegnalnym liście.
30 sióstr elżbietanek z Katowic ma koronawirusa
Trzydzieści sióstr ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Katowicach ma potwierdzone zakażenie koronawirusem. Cztery z nich trafiły do szpitala, w tym stan jednej jest ciężki.
Biskup Grzegorz Olszowski zakażony koronawirusem
„Chorobę przechodzi bezobjawowo jeden z biskupów pomocniczych archidiecezji katowickiej (bp Grzegorz Olszowski). W konsekwencji sanepid nakazał zastosowanie dozoru sanitarnego także wobec osób, które miały z nim bezpośredni kontakt. Zaistniałą sytuację i jej rozwój nadzoruje i monitoruje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach. Jej decyzją kwarantanną zostali objęci także Metropolita katowicki, Biskupi pomocniczy, Arcybiskup Senior i inni”- podaje w przesłanym KAI komunikacie rzecznik metropolity katowickiego.
Kolejny akt wandalizmu przy bazylice oo. franciszkanów w Panewnikach
Kolejny akt wandalizmu przy bazylice oo. franciszkanów w Panewnikach. Tym razem na murze okalającym kalwarię pojawiły się napisy śląskich pseudokibiców. Poprzednio do incydentu doszło tam ponad rok temu – wtedy sprofanowano figury stacji drogi krzyżowej.


