Tag: Katowicka
Bp Wodarczyk o Sł. B. Ks. Pawle Kontnym: stanął w obronie godności kobiet
– Był człowiekiem, mężczyzną, kapłanem i chrześcijaninem, który stanął w obronie godności kobiet. To świadectwo pozostaje aktualne w każdym czasie – podkreślił bp Adam Wodarczyk na antenie Radia eM.
Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Pawła Kontnego
Uroczystą sesją zainaugurowano w archidiecezji katowickiej proces beatyfikacyjny Sługi Bożego ks. Pawła Kontnego ze zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, zwanego chrystusowcami.
Bonifraterskie Centrum Medyczne rozwija program chirurgii robotycznej
Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach, działający w strukturze Bonifraterskiego Centrum Medycznego, wdraża program chirurgii robotycznej z wykorzystaniem systemu Hugo RAS. Od 5 maja zespół wykonał już kilkanaście operacji ginekologicznych, dając pacjentkom dostęp do nowoczesnego leczenia małoinwazyjnego, opartego na wysokiej precyzji, ergonomii pracy operatora i rozwiązaniach wspierających bezpieczeństwo procedur.
Katowice: Powołano zespół do historycznego zbadania zgłoszenia dotyczącego śp. bp. Gerarda Bernackiego
Metropolita katowicki powołał trzyosobowy zespół do historycznego zbadania zgłoszenia dotyczącego śp. bp. Gerarda Bernackiego. Zadaniem zespołu jest wysłuchanie osób skrzywdzonych, analiza dostępnej dokumentacji oraz zebranie informacji mogących pomóc w wyjaśnieniu sprawy. Zgłoszenie dotyczy domniemanego przestępstwa objętego normą kanonu 1398 par. 1 KPK popełnionego przez bp. Bernackiego, zmarłego w 2018 roku.
Bp Olszowski do przedsiębiorców: człowiek wolny wybiera dobro, dąży i przyjmuje prawdę
– Człowiek wolny wybiera dobro, dąży i przyjmuje prawdę – powiedział w homilii podczas Mszy bp Grzegorz Olszowski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa przedsiębiorców i pracodawców, podczas VIII Pielgrzymki Przedsiębiorców na Jasną Górę.
Ks. dr Adam Pawlaszczyk ponownie kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach
Ks. dr Adam Pawlaszczyk został ponownie kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Urząd kanclerza sprawował już w latach 2012–2014. Ustępujący ks. dr Tomasz Wojtal został proboszczem w Parafii Świętego Antoniego z Padwy w Katowicach-Dąbrówce Małej.
Śląskie dla Ukrainy
Lwów i Krzemieniec odwiedziła delegacja województwa śląskiego na czele z Wojciechem Saługą – marszałkiem oraz przedstawicielami archidiecezji katowickiej. Podczas wizyty w Ukrainie spotkali się m.in. z abp Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim oraz Konsulem Krzysztofem Łukjanowiczem – kierownikiem referatu ds. Polityczno-Ekonomicznych w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie.
Rozpoczęło się 19. Metropolitalne Święto Rodziny
Koncertem zespołu Małe TGD w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu w sobotę wieczorem 16 maja pod hasłem „Rodzina Siłą Dzieci” zainaugurowano XIX edycję Metropolitalnego Święta Rodziny. Potrwa ono przez kilka tygodni maja i czerwca w kilku miastach Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.
Abp Przybylski do neoprezbiterów: wszystko w kapłaństwie jest od Boga
Archidiecezja katowicka ma sześciu nowych prezbiterów. Liturgii święceń w Katedrze Chrystusa Króla przewodniczył Metropolita Katowicki. – Im bardziej kapłan rozumie wielkość swojego powołania, tym bardziej staje się pokorny i odkrywa własną małość. Im więcej miejsca ksiądz zrobi w swoim kapłaństwie dla Boga, tym mniej będzie w nim miejsca dla ludzkiej pychy i wyniosłości – mówił w homilii abp Andrzej Przybylski.
Abp Przybylski do srebrnych jubilatów: w niebie zobaczycie, ilu ludzi dzięki wam się nawróciło
– Drodzy bracia kapłani, w imieniu całego ludu Bożego chcę wam bardzo podziękować za wasze posługiwanie w historii zbawienia. Każdy z was kiedyś w niebie zobaczy, ilu ludzi dzięki waszej kapłańskiej posłudze się nawróciło i się zbawiło. Dlatego to takie piękne być księdzem – mówił abp Andrzej Przybylski do księży archidiecezji katowickiej obchodzących 25. rocznicę święceń prezbiteratu.


