Tag: Katowicka
Nowy rzecznik Archidiecezji Katowickiej
Decyzją abp. Andrzeja Przybylskiego nowym rzecznikiem prasowym Archidiecezji Katowickiej został nim ks. Rafał Skitek, redaktor naczelny i dyrektor Radia eM.
Abp Przybylski: Eucharystia to największy z cudów
– Jezus nie chce na Mszy św. tylko zrobić jakiegoś spektaklu, żeby pokazać swoją boską możliwość zamiany chleba i wina w swoje Ciało i Krew – mówił w czasie pielgrzymki ziemi rybnicko-wodzisławskiej w Jankowicach Rybnickich abp Andrzej Przybylski.
Abp Przybylski: Kościół katowicki ma w sobie wiele piękna, ale stoi przed nim wiele wyzwań
Wielkie dziedzictwo wiary, ofiarnej pracy i żywej wspólnoty, a obok tego poważne wyzwania współczesności składają się na obraz Kościoła w archidiecezji katowickiej. Mówi o tym w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej abp Andrzej Przybylski, od 4 października 2025 roku ósmy biskup katowicki.
Radzionków: Ustanowienie nowego Sanktuarium św. Wojciecha
Decyzją metropolity katowickiego abp. Andrzeja Przybylskiego Kościół pw. św. Wojciecha w Radzionkowie w niedzielę 26 kwietnia został ogłoszony sanktuarium. Uroczystej sumie odpustowej w niedzielę 26 kwietnia przewodniczył abp Andrzej Przybylski. – Ten kościół i to miejsce nosi w sobie mnóstwo historycznych wydarzeń, a my, współcześni, możemy być świadkami kolejnego z nich. Kiedy ta piękna świątynia i jeszcze starsza wspólnota parafialna staje się światłem. Światłem świętości dla całej archidiecezji, Kościoła na Górnym Śląsku. Staje się sanktuarium, miejscem szczególnym, świętym i wybranym przez samego Boga – podkreślił abp Andrzej.
Abp Przybylski do kapłanów: najważniejszą metodą Jezusowej ewangelizacji jest świadectwo życia
„Proszę Was, Bracia, o wewnętrzne i zewnętrzne świadectwo naszej kapłańskiej tożsamości, zwłaszcza tam, gdzie idziemy z misją Chrystusa” – napisał w liście do kapłanów archidiecezji katowickiej abp Andrzej Przybylski z liście na Wielki Czwartek 2026.
Bp Szkudło do młodzieży: Jezus nie szuka followersów, ale uczniów
– Jezus nie jest influencerem, który mami nas wyidealizowanym obrazem życia, bo mówi przede wszystkim prawdę i skutecznie spogląda w głąb naszych serc – mówił do uczniów dziesięciu szkół ponadpodstawowych w Jastrzębiu-Zdroju bp Marek Szkudło na zakończenie rekolekcji wielkopostnych.
Archidiecezja katowicka przekazuje kościół na potrzeby duszpasterskie wspólnocie greckokatolickiej
Decyzją arcybiskupa metropolity katowickiego Andrzeja Przybylskiego Kościół pw. Świętych Cyryla i Metodego w Katowicach-Załęskiej Hałdzie będzie służył wiernym wspólnoty greckokatolickiej.
Abp Przybylski na Wielki Post: Czytajcie Biblię codziennie
„Zachęcam Was, aby na czas Wielkiego Postu w ważnym miejscu swoich domów umieścić otwartą Biblię. Czytajcie ją codziennie, osobiście lub wspólnie z domownikami, ze świadomością, że choć Boga jeszcze nie widzimy, to Go słyszymy, a Jego Słowo może mieszkać pośród nas” – pisze do diecezjan w liście pasterskim na Wielki Post abp Andrzej Przybylski, metropolita katowicki.
Piekary Śląskie – zakończyła się Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań
Spotkanie odpowiedzialnych za duszpasterstwo powołań w Polsce odbywało się od 13 do 15 lutego w Piekarach Śląskich pod hasłem: „Rodzina miejscem powołania”.
Bieruń Stary: uroczystości odpustowe ku czci św. Walentego
W Sanktuarium św. Walentego sumie odpustowej z okazji liturgicznego wspomnienia św. Walentego przewodniczył abp Andrzej Przybylski, metropolita katowicki.


