Tag: KEP
Sekretariat Generalny KEP otrzymał od MSWiA uwagi do statutu Komisji ds. zbadania wykorzystywania małoletnich w Kościele
Niezależność Komisji ekspertów ds. zbadania wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce od hierarchii wymaga nadania jej dwóch odrębnych osobowości prawnych – kościelnej na gruncie prawa kanonicznego, i cywilnej na gruncie prawa świeckiego. Prace te znajdują się obecnie na etapie wymiany opinii między Sekretariatem Generalnym KEP a MSWiA dotyczących projektu statutu. Dialog przebiega bez opóźnień.
Bp Osial: wychowanie do wartości powinno być obowiązkowe w szkole
Kościół popiera obywatelski projekt wprowadzający obligatoryjny wybór między lekcjami religii a etyką. Wychowanie do wartości powinno być w szkole obowiązkowe – powiedział KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Podczas 405. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Łomży biskupi zajmowali się m.in. sytuacją nauczania religii w szkołach oraz planowanymi zmianami w edukacji zdrowotnej.
O. Michał Bortnik OSPPE nowym prezesem KAI
Zarząd Fundacji na rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, po rekomendacji Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej przyjął rezygnację złożoną ze względu na wiek przez dotychczasowego Prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej, o. Stanisława Tasiemskiego OP i mianował nowym prezesem KAI o. Michała Bortnika OSPPE, dotychczasowego rzecznika Jasnej Góry. Nowy prezes KAI obejmie swoje obowiązki z dniem 1 lipca 2026 roku. O. Tasiemski będzie nadal członkiem Zarządu KAI. Biskupi biorący udział w 405 Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski podziękowali o. Stanisławowi Tasiemskiemu za dotychczasowe kierowanie KAI.
Dr Jóźwik: katecheza parafialna winna być przestrzenią formacji i odnowy wspólnoty
Katecheza parafialna powinna być rozumiana nie tylko jako przekaz treści religijnych, lecz przede wszystkim jako instytucjonalne wsparcie chrześcijańskiej formacji człowieka – stwierdziła wprowadzając pracę biskupów w grupach dr Magdalena Jóźwik. Zaznaczył, że jej celem jest pomoc parafii w stawaniu się rzeczywistą „wspólnotą wspólnot”, zdolną do nieustannej odnowy. Ta odnowa dokonuje się przede wszystkim poprzez życie wiarą osób tworzących wspólnotę parafialną. Fundamentem tego życia jest osobista relacja z Jezusem Chrystusem – wskazała członek Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej prezbiterów przy Komisji ds. Duchowieństwa KEP. Biskupi uczestniczący w 405 Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski omawiają między innymi działania parafii w wymiarze katechetyczno-ewangelizacyjnym.
Sekretarz generalny KEP spotkał się z biskupem Tallina i biskupem Helsinek
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak spotkał się w środę 27 maja w Warszawie z bp. Philippe Jourdanem z Tallinna oraz z bp. Raimo Goyarrolą z Helsinek. Biskupi przyjechali wyrazić wdzięczność Kościołowi w Polsce za polskich kapłanów posługujących w ich krajach.
Jubileusz 25-lecia kapłaństwa ekonoma KEP
– Całe swoje życie i kapłaństwo odczytuję w perspektywie Bożej opatrzności – powiedział ks. Marcin Kokoszka, ekonom Konferencji Episkopatu Polski obchodzący dziś 25-lecie święceń kapłańskich. Z tej okazji w kaplicy Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odprawiona została uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Marka Marczaka, sekretarza generalnego KEP .
Bp Wróbel: Czy w przypadku ciąży bliźniaczej można powiedzieć, że „jedno dziecko wystarczy”?!
– Czy w przypadku ciąży bliźniaczej można powiedzieć, że „jedno dziecko wystarczy”?! – zapytuje bp Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych. W komentarzu dla KAI biskup odnosi się do opublikowanych ostatnio w mediach informacji nt. pomocy w selektywnej aborcji jednego z bliźniąt.
Sekretarz Generalny KEP spotkał się z prof. Gabriellą Gambino, podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia
W środę 20 maja br. sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak spotkał się z prof. Gabriellą Gambino. Podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia przebywa w Polsce na zaproszenie dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP ks. Roberta Wielądka.
W Krzeszowicach spotkali się rzecznicy zakonni
W dniach 18-20 maja br., w Misjonarskim Ośrodku Formacyjno-Rekolekcyjnym Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo „Vincentinum” w Krzeszowicach, odbyło się spotkanie rzeczników prasowych reprezentujących różne zakony i zgromadzenia zakonne z całej Polski. Poprowadził je rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.
Sekretarz generalny KEP spotkał się z przewodniczącym Europejskiej Federacji ONE OF US
Polska jest postrzegana w Europie jako jeden z liderów ruchu pro-life – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak po spotkaniu z przewodniczącym Europejskiej Federacji ONE OF US prof. Tonio Borgiem, które odbyło się 20 kwietnia w Sekretariacie Generalnym KEP w Warszawie.


