Tag: bp Krzysztof Nykiel
Maryja uczy sztuki słuchania Boga i słuchania człowieka
„Maryja uczy tutaj zarówno biskupów, kapłanów, jak nas wszystkich ludzi wierzących tej najtrudniejszej życiowej sztuki: sztuki słuchania Boga i słuchania człowieka, aż do końca” – podkreślił bp Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, który 20 czerwca przewodniczył uroczystościom ku czci Matki Bożej z Rokitna.
Bp Nykiel: Kościół Jezusa to Kościół w drodze, a nie zamknięty w twierdzy
„Kościół Jezusa to Kościół w drodze, a nie zamknięty w twierdzy – mówił dziś bp Krzysztof Nykiel – regens Penitencjarii Apostolskiej podczas uroczystości 650. lecia Kościoła pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie. – Musimy przestać walczyć po miejsca po prawej i lewej stronie, ale zacząć klękać przy ranach współczesnego człowieka, bo to są rany samego Jezusa – powiedział o Kościele bp Nykiel
Rokitno: ponad 500 uczestników 39. pielgrzymki osób chorych i z niepełnosprawnością
„Uzdrowieni miłością – posłani by kochać” – to hasło 39. pielgrzymki osób chorych i z niepełnosprawnością, która odbyła się 18 czerwca w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Razem z uczestnikami modlił się bp pomocniczy Adrian Put.
Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła ma już 650 lat
Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie ma już 650 lat. Uroczystości w tutejszym sanktuarium zaplanowano na piątek 19 czerwca. Weźmie w nich udział przewodniczący Penitencjarii Apostolskiej ds. Sumienia – bp Krzysztof Nykiel.
Bp Nykiel: Jezus nie dokonuje odkupienia złotą kartą kredytową, ale własną krwią
– Jezus nie ratuje świata siłą przemocy, ale siłą miłości. Nie dokonuje odkupienia złotą kartą kredytową, ale własną krwią” – mówił bp Krzysztof Nykiel podczas pielgrzymki mężczyzn do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.
Obchody odpustowe ku czci patronki miasta MB Łaskawej
Kielczanie modlili się dzisiaj 7 maja przez wstawiennictwo patronki miasta Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, a uroczystej Mszy św. odpustowej w bazylice katedralnej przewodniczył bp Krzysztof Nykiel – regens penitencjarii apostolskiej w Watykanie.
Czy kapłani są jeszcze potrzebni światu? W kwietniu Międzynarodowy Kongres Teologiczny w Warszawie
Nad sensem kapłaństwa w świecie naznaczonym sekularyzacją, kryzysem autorytetu i przemianami kulturowymi zastanawiać się będą teologowie z Polski i zagranicy podczas Międzynarodowego Kongresu Teologicznego, który odbędzie się 24–25 kwietnia w Warszawie. Wydarzenie – organizowane przez Akademię Katolicką w Warszawie – zgromadzi kardynałów, biskupów i wybitnych badaczy, podejmujących refleksję nad tożsamością, misją i przyszłością kapłaństwa.
Bp Nykiel: konfesjonał to dom Miłosierdzia
W Rzymie w dniach 9-13 marca odbędzie się XXXVI edycja kursu nt. forum wewnętrznego. O tym, że „sakrament pojednania, i to co tam się dokonuje jest życiodajnym źródłem, w którym objawia się moc łaski”, mówił bp Krzysztof Jόzef Nykiel w rozmowie z mediami watykańskimi. Regens Penitencjarii Apostolskiej dodał, że „odpowiedzialność spowiednika za każdego penitenta jest ogromna. To co wydarza się na forum wewnętrznym, buduje Kościół w sposób niewidzialny, lecz realny”.
Bp Nykiel: rok św. Franciszka nie musi stać się kolejnym rozdziałem pełnym duchowych efektów specjalnych
Nie musimy obawiać się, że święte czasy jubileuszy „spowszednieją”. One nie są po to, by nas nieustannie zachwycać, ale by nadawać poprawną orientację sercu – wskazał bp Krzysztof Nykiel w rozmowie z mediami watykańskimi w kontekście rozpoczętego Roku Świętego Franciszka. O tym, że miłosierdzie przekracza granice ludzkiej sprawiedliwości, odpust nie jest „automatem do łask”, radości Kościoła i zagrożeniu „inflacją świętości” mówił regens Penitencjarii Apostolskiej.
Bp Nykiel przy grobie św. Jana Pawła II: niebo nie może czekać
Nasze serca są stworzone do wieczności, nie do doczesności, a świętość nie jest luksusem dla wybranych, ale powołaniem każdego z nas. A celem ostatecznym naszego ziemskiego życia jest niebo, życie wieczne z Bogiem – wskazał regens Penitencjarii Apostolskiej bp Krzysztof Nykiel podczas czwartkowej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II. Liturgii przewodniczył abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.


