Tag: bp Krzysztof Nykiel
Prezydent Nawrocki na audiencji u Papieża Leona XIV
Karol Nawrocki został przyjęty na audiencji przez Papieża Leona XIV. Prezydent zaprosił Ojca Świętego do Polski. Podarował Papieżowi obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.
Regens Penitencjarii Apostolskiej gościem odpustu krzeszowskiego
– Abyśmy nie ustali w drodze do świętości – do modlitwy w takiej intencji wezwał wszystkich wiernych obecnych w krzeszowskiej bazylice bp Krzysztof Nykiel, Regens Penitencjarii Apostolskiej w Watykanie, który był gościem wielkiego odpustu krzeszowskiego i przewodniczącym liturgii.
Bp Krzysztof Nykiel: Człowiek w konfesjonale to ziemia święta – nie wolno go podeptać
Rok Jubileuszowy to nie tylko wydarzenie liturgiczne czy symboliczne – to głęboka duchowa szansa. O tym, czym naprawdę jest Jubileusz, jak z niego skorzystać i dlaczego spowiedź to najważniejsza droga nadziei, w rozmowie z Iloną Krawczyk-Krajczyńską dla KAI opowiada bp Krzysztof Józef Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, duchowny od lat zajmujący się sprawami sumienia w sercu Kościoła – w Watykanie.
Bp Nykiel: Pielgrzym Nadziei rusza w drogę z decyzją przemiany serca
Pielgrzym Nadziei to ten, kto wyrusza w drogę, ale wcześniej w swoim sercu podejmuje decyzję, że chce swoje życie zmieniać na lepsze, mając Chrystusa za przewodnika – mówił bp Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, który 3 sierpnia, w sanktuarium Matki Bożej Popowskiej, Matki Nadziei w Popowie Kościelnym (diecezja płocka) poświęcił miejsce wyeksponowania cegły z Drzwi Świętych Bazyliki św. Piotra w Rzymie.
Bp Nykiel spowiadał polskich pielgrzymów: bardzo chciałem tu być
W piątek, który podczas Jubileuszu Młodzieży zaplanowany został jako Dzień Pojednania, młodzi pielgrzymi mogli przystąpić do sakramentu pojednania na Circo Massimo, ale też w polskiej strefie Casa Polonia. Tam wśród spowiedników czekał na nich bp Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej. „Bardzo chciałem tu być” – mówił ze wzruszeniem, po wielu godzinach spędzonych na spowiadaniu młodzieży.
Bp Nykiel: Leon XIV to dobry i szlachetny człowiek o ogromnym takcie i kulturze osobistej
„Znam papieża Leona XIV. Miałem okazję wiele razy spotykać się z kard. Robertem Francisem Prevostem przy różnych okazjach. Spędziliśmy wspólny czas m. in. na dwutygodniowym kursie dla nowych biskupów. Spotkałem dobrego, szlachetnego i miłego człowieka o ogromnym takcie i kulturze osobistej” – podkreślił bp Krzysztof Nykiel.
Polacy w Londynie wdzięczni za pontyfikat Franciszka
„Kościół jest Kościołem tylko wtedy, gdy wychodzi z miłością naprzeciw każdemu i z nim tworzy wspólnotę. Nie elitarne kółko wzajemnej adoracji, kadzenia jeden drugiemu, ale wspólnoty świadectwa i wsparcia w wierze” – powiedział bp Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, przewodnicząc wczoraj Mszy odpustowej w święto patronalne polonijnej parafii św. Wojciecha w królewskiej dzielnicy Kensington & Chelsea w Londynie. Parafia istniejąca już ponad 80 lat świętowała też trzecią rocznicę ekumenicznej współpracy z parafią anglikańską św. Kutberta, w której świątyni wspólnie oddają Bogu chwałę. Odpust był również okazją do dziękczynienia za pontyfikat papieża Franciszka i modlitwy w intencji pomnożenia owoców tego pontyfikatu.
Wyjątkowy odpust polonijnej parafii św. Wojciecha i dziękczynienie za pontyfikat Franciszka
Coroczne odpustowe uroczystości parafii św. Wojciecha w tym roku odbędzie się 4 maja. Świętowana też będzie 3 rocznica pionierskiej współpracy ekumenicznej pomiędzy Kościołem rzymskokatolickim a Kościołem anglikańskim. Obchody odbędą także dziękczynieniem za pontyfikat papieża Franciszka. Modlitwie i dziękczynieniu w tym roku będzie przewodniczył bp Krzysztof Nykiel – regens Penitencjarii Apostolskiej.
Bp Nykiel: kurs pozwala kapłanom lepiej zrozumieć Boże Miłosierdzie
Co ważne, kapłan musi stać się nie tylko szafarzem sakramentu, ale także świadkiem Bożego miłosierdzia. Jest to szczególnie ważne w kontekście takim jak Rok Święty, który zaprasza wiernych do życia nadzieją poprzez przebaczenie grzechów – mówi bp Krzysztof Nykiel w kontekście organizowanego przez Penitencjarię Apostolską XXXV Kursu dla Spowiedników. Wydarzenie odbywa się w Rzymie w dn. 24–28 marca.
„Życie jest ważne, ceńcie je i brońcie” – modlitwa o beatyfikację Stanisławy Leszczyńskiej
„Nie wolno zabijać dzieci” – to przesłanie pozostawiła całemu światu Stanisława Leszczyńska. W obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau z narażeniem własnego życia uratowała tysiące ludzkich istnień. Dziś na Jasnej Górze trwa modlitwa o beatyfikację Sługi Bożej oraz za wszystkie polskie kobiety i dzieci zagrożone aborcją. O. Nikodem Kilnar zwrócił uwagę, że właśnie dzisiaj, w Dniu Kobiet w Warszawie otwierana jest pierwsza w Polsce przychodnia aborcyjna.


