Tag: ks. Piotr Studnicki
Ks. Piotr Studnicki: Kościół w Polsce nie powtórzy scenariusza chilijskiego
– Mimo wszystko nie oczekiwałbym w Polsce scenariusza chilijskiego – powiedział ks. Piotr Studnicki odnosząc się do wczorajszej publikacji w argentyńskim dzienniku „La Nación”, w którym watykanistka Elisabetta Piqué postawiła tezę, że Polska jest drugim Chile. Ks. Studnicki zwraca uwagę, że choć dramat związany z wykorzystywaniem nieletnich i ukrywaniem tych przestępstw jest problemem również w Polsce, sytuacja w Kościele, po dwóch latach od dymisji episkopatu chilijskiego jest już inna.
Działania Prymasa po filmie Sekielskich zostały ustalone z władzami Episkopatu
– Oświadczenie Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży wynika z mandatu, który abp Wojciech Polak wypełnia w imieniu całego Episkopatu. Działania te zostały ustalone z Przewodniczącym i Sekretarzem Generalnym Konferencji Episkopatu Polski – wyjaśnił na twitterze ks. Piotr Studnicki, w związku z pytaniami na ten temat pojawiającymi się w sieci.
Ks. Studnicki przed premierą filmu Sekielskich: głos pokrzywdzonych w Kościele lepiej słyszany
– Kluczowym elementem jest przemiana świadomości wszystkich ludzi Kościoła, nie tylko biskupów i księży – mówi KAI ks. Piotr Studnicki. Kierownik biura Delegata Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży ukazuje zasadnicze elementy stworzonego prze Kościół systemu ochrony i prewencji przez wykorzystywaniem seksualnym. Wyjaśnia też zasady współpracy miedzy Kościołem a Prokuraturą, tłumacząc, że prokuratura ma prawo dostępu do procesowych dokumentów kościelnych a przekazanie akt trybunałowi kościelnemu niejednokrotnie pomaga w ustaleniu prawdy w procesie kanonicznym, a także umożliwia nie przesłuchiwanie dwukrotnie osób skrzywdzonych, co mogłoby wiązać się z powtórną wiktymizacją.
Dziś Dzień Modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich
Kościół w Polsce będzie obchodzić jutro Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich. Zgodnie z postanowieniem Episkopatu jest on obchodzony w pierwszy piątek Wielkiego Postu – w tym roku będzie to 28 lutego. Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży opracowało w związku z tym specjalną broszurę z materiałami duszpasterskimi pt. „Modlitwa zranionego Kościoła”.
Prymas o inicjatywach pomocy zranionym w Kościele
O kolejnych krokach na rzecz pomocy osobom wykorzystanym seksualnie przez duchownych mówiono podczas warszawskiej konferencji prasowej z udziałem Prymasa Polski. Spotkanie zatytułowane „Pomoc zranionym w Kościele” rozpoczęto odtworzeniem poruszającego nagrania jednej z anonimowych ofiar. „Także pośród katolików i księży osoby wykorzystane seksualnie przez duchownych są wciąż traktowane jako trędowate, jako coś niewygodnego” – stwierdził pan Tadeusz.
Konferencja prasowa nt. pomocy zranionym w Kościele
Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Wydawnictwo „W drodze” zapraszają na konferencję prasową pt.Pomoc zranionym w Kościele. Konferencja odbędzie się 12 lutego 2020 r. (środa) o godz. 12.00 w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
O ŚDM w Lizbonie na XVII Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży
Przygotowania do ŚDM w Lizbonie w 2022 roku, trzyletni program formacyjny dla młodzieży „Masz wiadomość” oraz aplikacja adhortacji Christus Vivit na grunt Polski– to główne tematy XVII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które odbędzie się w dniach 8-10 listopada w Turnie pod Radomiem. – Będziemy wspólnie zastanawiać się w jaki sposób młodzież troszcząc się swoją osobistą wiarę może wychodzić z przesłaniem Ewangelii do świata, który coraz bardziej potrzebuje świadków Chrystusa – powiedział w rozmowie z KAI Delegat KEP ds. Powołań oraz Przewodniczący Rady Duszpasterstwa Młodzieży, bp Marek Solarczyk.
Ks. P. Studnicki: Samo powołanie państwowej komisji nie wystarczy
Dramat wykorzystania seksualnego osób małoletnich jest problemem społecznym, dlatego wymaga współpracy wszystkich środowisk i instytucji, które prowadzą działalność wychowawczą dzieci i młodzieży. Państwowa komisja może się stać platformą takiej współpracy. Nie łudzę się jednak, że samo jej powołanie ów problem rozwiąże – powiedział KAI ks. Piotr Studnicki, pełniący obowiązki kierownika Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.
Przed nami olbrzymia praca! Ks. Studnicki o Biurze Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
W Warszawie w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski od dziś działa Biuro Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Pełniący obowiązki kierownika ks. Piotr Studnicki informuje, że będzie ono wsparciem i zapleczem dla pracy Delegata oraz ma służyć w wypracowywaniu systemowej odpowiedzi Kościoła w Polsce na problem wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. Jest świadom, jaki ogrom pracy stoi przed nowo otwartym biurem.
Jak wyjść z kryzysu – polscy biskupi pracują nad dokumentem
Projekt dokumentu wskazującego drogi wyjścia z kryzysu, w jakim znalazł się Kościół omawiała dziś w Warszawie Rada Stała KEP – poinformował po spotkaniu ks. Piotr Studnicki, koordynator medialny Centrum Ochrony Dziecka (COD). Opracowanie zwraca uwagę zwłaszcza na konieczność udoskonalenia pomocy osobom pokrzywdzonym.


