Tag: Księża

16:50 / 13-06-2026

Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów

Około dwustu księży diecezji rzeszowskiej zgromadziło się 13 czerwca 2026 r. w rzeszowskiej katedrze, aby wspólnie przeżywać Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Spotkaniu przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Konferencję oraz homilię do duchowieństwa wygłosił ks. prof. Adam Rybicki, który w swoich rozważaniach nad tajemnicą Niepokalanego Serca Maryi zachęcał kapłanów do troski o czystość serca, intencji oraz roztropności w otwieraniu się na współczesną kulturę i napływające treści.

16:16 / 12-06-2026

Leon XIV: świat potrzebuje kapłanów o sercu zintegrowanym, prostym i czystym

„Świat bardzo potrzebuje pasterzy, którzy nie ofiarowują jedynie słów czy programów, lecz żywe świadectwo pojednanego serca, rozprzestrzeniając miłą woń świętości Chrystusa” – napisał papież w przesłaniu z okazji Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Jest on obchodzony w całym Kościele katolickim w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

20:30 / 10-06-2026

Abp Polak: formacja kapłanów wymaga zmiany mentalności, a nie tylko nowych programów

Wytyczne dotyczące stałej formacji kapłańskiej są już gotowe i po zakończeniu obrad 405. Zebrania Plenarnego KEP trafią do dalszych prac. Jak poinformował KAI Prymas Polski abp Wojciech Polak, dokument może zostać przyjęty przez biskupów już jesienią. Podkreślił jednak, że celem nie jest stworzenie kolejnego programu szkoleń dla duchownych, lecz zmiana sposobu myślenia o formacji prezbiterów i ich kapłańskiej tożsamości.

16:03 / 02-06-2026

Abp Galbas na kajakach z księżmi obchodzącymi pierwszą rocznicę święceń

W pokamedulskim klasztorze nad jeziorem Wigry, 1 czerwca 2026 roku, odbył się zjazd księży z Archidiecezji Warszawskiej świętujących pierwszą rocznicę kapłaństwa. Z kapłanami spotkał się metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Był czas na rozmowy, wspólną modlitwę oraz wyprawę kajakową. W pokamedulskim klasztorze w Wigrach spotkało się dwunastu kapłanów, którzy przyjęli święcenia w 2025 roku. W rozmowie z abp. Adrianem Galbasem księża podzielili się doświadczeniami minionego roku posługi – informuje archidiecezja warszawska.

15:55 / 01-06-2026

Kard. Krajewski do kapłanów jubilatów: bez odwagi nasze kapłaństwo jest nijakie

– Bez odwagi nasze chrześcijaństwo jest miałkie. Bez odwagi nasze kapłaństwo jest nijakie. Bez odwagi tracimy to, co otrzymaliśmy od Boga – mówił kard. Konrad Krajewski podczas Mszy św. sprawowanej w intencji kapłanów obchodzących 18. rocznicę święceń. Eucharystia z udziałem dziewięciu duchownych rocznika 2008 odbyła się w łódzkim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Ks. Jan Frąckowiak: ksiądz musi być człowiekiem wiary

O kryzysie powołań, formacji seminaryjnej i o tym, jakiego księdza Kościół dzisiaj potrzebuje opowiada w rozmowie z KAI ks. dr Jan Frąckowiak, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, przewodniczący zarządu Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

17:22 / 28-05-2026

Jubileusz 50-lecia kapłaństwa we Wrocławiu

W archikatedrze wrocławskiej odbyły się uroczystości złotego jubileuszu kapłaństwa księży wyświęconych 29 maja 1976 r. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, a homilię wygłosił bp Stefan Regmunt, biskup senior diecezji zielonogórsko gorzowskiej.

Kard. Grzegorz Ryś do kapłanów obchodzących 50-lecie święceń: istotą kapłaństwa jest posłuszeństwo

– Możemy myśleć, że istotą kapłaństwa Jezusa jest to, że On składa Ojcu ofiarę z siebie. I my tę ofiarę spełniamy w Jego osobie całe swoje życie. Ale jest coś wcześniejszego niż składanie ofiary – posłuszeństwo – mówił kard. Grzegorz Ryś w katedrze na Wawelu do kapłanów obchodzących jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich.

13:53 / 22-05-2026

Kard. Piacenza: w próbie Chrystus mówi nam: „Odwagi!”

– Również kapłan, gdy przeżywa chwile ciemności, potrzebuje ponownie usłyszeć to słowo: „Odwagi!” Nie dlatego, że wszystko jest łatwe, nie dlatego, że każdy problem natychmiast znika, ale dlatego, że Pan nadal nas prowadzi – powiedział w homilii kard. Mauro Piacenza, który na zakończenie Triduum dla kapłanów archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. w kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

21:02 / 13-05-2026

Odbyła się trzecia tura warsztatów o formacji stałej dla biskupów i prezbiterów

W dniach 12-13 maja br., w ośrodku „Dom Nazaret – Centrum Pielgrzymkowo-Konferencyjne” w Piekarach Śląskich, miała miejsce trzecia tura regionalnych warsztatów dla biskupów diecezjalnych i pomocniczych, wyższych przełożonych zakonnych oraz księży, którym powierzono w diecezjach kluczowe funkcje w formacji prezbiterów.

1 2 3 64
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.