Tag: lekcje religii
Rada Stała Episkopatu Polski obradowała na Jasnej Górze
Przygotowanie tematów na 401. Zebranie Plenarne, które odbędzie się w czerwcu br. w Katowicach, kwestie dotyczące lekcji religii w szkole, to jedne z głównych zagadnień, które były podejmowane podczas spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze.
Abp Zieliński: biskup przychodzi, by dbać o wiarę ludzi, którzy tworzą diecezję
„Biskup przychodzi po to, by dbać o wiarę ludzi, którzy tę diecezję tworzą. To zadanie jest zawsze takie samo i z tym zadaniem przychodzę” – powiedział dziś abp Zbigniew Zieliński podczas briefingu prasowego, który odbył się przed Pałacem Arcybiskupim w Poznaniu. Arcybiskup Zbigniew Zieliński, po kanonicznym objęciu diecezji i przed ingresem do katedry poznańskiej, wziął udział w spotkaniu z dziennikarzami.
Bp Artur Ważny: katecheza jest potrzebna wszystkim wiernym
Katecheza dotyczy nie tylko dzieci i młodzieży. Jak wskazuje papież Franciszek, dotyczy wszystkich wiernych, całego Kościoła. Dlatego oprócz lekcji religii w szkole, katecheza powinna być też obecna w parafii – zwraca uwagę bp Artur Ważny, przewodniczący Roboczego Zespołu ds. Katechezy Parafialnej. W rozmowie z KAI bp Ważny mówi o tym, co już się udało zrobić w ramach powołanego niedawno zespołu oraz jakie są jego dalsze plany.
W Sekretariacie KEP odbyło się spotkanie przedstawicieli KEP z korpusem dyplomatycznym
Kwestie nauczania religii w szkołach publicznych, Fundusz Kościelny, sprawy duszpasterskie Kościoła w Polsce – były głównymi tematami spotkania przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski z korpusem dyplomatycznym, które odbyło się 8 kwietnia br. w Sekretariacie KEP w Warszawie. Temat spotkania brzmiał: „Struktura, wyzwania i relacje Kościoła katolickiego w Polsce z władzami cywilnymi”.
Bp Osial: Kościół nie rezygnuje z lekcji religii w szkole
– Katecheza w parafii daje doświadczenie wiary i osobistą relację z Bogiem. W szkole nigdy tak głębokiej relacji nie zbudujemy. Ale Kościół nie rezygnuje z lekcji religii w szkole. Nie jest prawdą, że teraz wychodzi się ze szkoły i wraca do salek katechetycznych, jak niektórzy zaczynają to komentować – mówi w rozmowie z KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zaskarżyło projekt MEN do Strasburga
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich skierowało skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w związku z reformami MEN dotyczącymi organizacji lekcji religii. Jednocześnie, we współpracy z Instytutem Ordo Iuris, podjęło inicjatywę ustawodawczą mającą na celu wprowadzenie obowiązku uczestnictwa uczniów w lekcjach religii lub etyki.
Rozpoczęło się 400. zebranie plenarne Episkopatu Polski
Dyskusja nad mediami Episkopatu Polski, formacja stała księży i stan powołań kapłańskich, powołanie komisji ds. zbadania nadużyć seksualnych oraz sprawa lekcji religii w szkole – to główne tematy trzydniowego 400. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się w środę w Warszawie.
O religii w szkole i katechezie w parafii – wiosenna sesja duszpasterska kapłanów archidiecezji łódzkiej
– Rozeszły się głosy, że nowa podstawa programowa nauczania religii to będzie religioznawstwo. To nie jest prawda. Proszę nie wierzyć takim informacjom. To nadal będzie nauczanie religii rzymskokatolickiej – mówił bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, który był głównym prelegentem podczas wiosennej sesji duszpasterskiej duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. Głównym tematem spotkania była religia w szkole.
Nauczyciele religii zaniepokojeni reformami MEN
Nauczyciele religii z całej archidiecezji wrocławskiej zjechali się do wrocławskiego seminarium, by uczestniczyć w Wielkopostnym Dniu Formacji. Była to okazja do dyskusji nad zmianami dotyczącymi religii w szkołach i sytuacji katechetów. – Znajdują się tera w trudnym położeniu i widzimy, jak im spada morale – mówi ks. dr Mariusz Szypa z wydziału katechetycznego wrocławskiej kurii.
Katecheci z Warmii krytycznie o zmianach ws. religii: ten system nas zabija
Ten system nas zabija i o tym trzeba jasno mówić, ale nie poddajemy się i jakościowo robimy zawsze jak najlepsze lekcje. A po lekcjach zachęcamy uczniów do udziału w różnych wspólnotach w duszpasterstwie młodzieży – mówią katecheci z archidiecezji warmińskiej, którzy omawiali w Olsztynie i Kętrzynie aktualne tematy związane z nauczaniem religii w szkołach.


