Tag: łomżyńska

09:35 / 09-06-2026

Tajemnica Krzyża jest źródłem nadziei i nowego życia

Ponad tysiąc lat temu, w przepowiadaniu Ewangelii i w męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, na tej ziemi objawiła się tajemnica Krzyża i jego moc. Była ona źródłem nadziei. Była źródłem nowego życia – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii Mszy Świętej, której przewodniczył w kościele Krzyża Świętego w Łomży, na rozpoczęcie drugiego dnia obrad 405. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Przewodniczący KEP: niech kolejne 100-lecie diecezji łomżyńskiej będzie czasem odważnych świadków Chrystusa

O potrzebie odnowienia wiary, trosce o chrześcijańską tożsamość oraz odpowiedzialności za przyszłość Kościoła mówił abp Tadeusz Wojda podczas jubileuszowej Eucharystii z okazji 100-lecia diecezji łomżyńskiej. Przewodniczący KEP wyraził pragnienie, aby kolejne 100 lat jej dziejów było „czasem nowych świętych, nowych powołań, żywych rodzin, gorliwych wspólnot i odważnych świadków Chrystusa”. Eucharystia sprawowana była w poniedziałek w łomżyńskiej katedrze na zakończenie pierwszego dnia 405. Zebrania Plenarnego KEP.

12:32 / 07-06-2026

Obsługa medialna 405. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

W związku z 405. Zebraniem Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w dniach 8-10 czerwca 2026 roku w Łomży, planowane są spotkania z dziennikarzami.

17:01 / 01-06-2026

Diecezja łomżyńska ma czterech nowych kapłanów

Czterech diakonów przyjęło w sobotę 30 maja w katedrze łomżyńskiej święcenia kapłańskie z rąk bp. Janusza Stepnowskiego. – Jeśli Bóg powołuje, daje siłę w tym powołaniu. Pan daje pewne zadanie i moc do jego wypełnienia, trzeba tylko otworzyć się na tę moc – mówił do neoprezbiterów biskup łomżyński.

Bp Janusz Stepnowski: diecezja łomżyńska z radością powita biskupów

Z radością oczekujemy przyjazdu Księży Biskupów do Łomży – powiedział w wywiadzie dla KAI Biskup Łomżyński, Janusz Stepnowski. W dniach o 8 do 10 czerwca w Łomży odbędzie się 405. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

W przyszłym tygodniu 405. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Parafia w wymiarze katechetycznym i ewangelizacyjnym, katecheza parafialna, a także recepcja w Polsce posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris laetitia – to główne tematy 405. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w dniach od 8 do 10 czerwca br. w Łomży. 

16:31 / 04-05-2026

Bp Stepnowski o abp. Michaliku: Jego odejście to wielka strata

W niedzielę 3 maja zmarł arcybiskup Józef Michalik. Były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski urodził się w Zambrowie i przez część swojego życia był związany z diecezją łomżyńską. Zmarłego wspomina obecny biskup łomżyński Janusz Stepnowski. – Chętnie przyjeżdżał, odwiedzał tych wszystkich, którzy jeszcze żyli oraz swoich rodziców na cmentarzu. Jego odejście to wielka strata – powiedział diecezjalnemu Radiu Nadzieja bp Stepnowski.

15:13 / 15-04-2026

Diecezja łomżyńska zachęca do „wirtualnej ewangelizacji” w Roku Jubileuszowym

Wykorzystanie internetu i mediów cyfrowych do głoszenia Ewangelii staje się jednym z elementów działań duszpasterskich diecezji łomżyńskiej. W specjalnym komunikacie kurialnym podkreślono znaczenie obecności Kościoła w przestrzeni wirtualnej, szczególnie w kontekście jubileuszu 100-lecia diecezji.

13:29 / 13-03-2026

Ks. Andrzej Surdykowski: Rekolekcje powinny prowadzić do realnej zmiany życia

Pamiętajmy, że Rekolekcje tak naprawdę się nie kończą – mają trwać dalej w naszych domach i codziennym życiu – podkreślił ks. Andrzej Surdykowski, rekolekcjonista odpowiedzialny za Centrum Ewangelizacji Diecezji Łomżyńskiej. W rozmowie z KAI opowiedział m.in. o działalności Centrum Ewangelizacji Diecezji Łomżyńskiej, o tym, jak przygotowuje rekolekcje i skąd bierze się ich tematyka, a także o znaczeniu rodziny, przebaczenia i modlitwy w życiu chrześcijańskim.

08:13 / 12-03-2026

Bp Wojciech Osial zaprasza na II Synod Diecezji Łowickiej

„Synod jest drogą, na której uczymy się być Kościołem bardziej słuchającym, bardziej otwartym i bardziej zjednoczonym” – napisał biskup łowicki Wojciech Osial w liście zapraszającym wiernych do udziału w II Synodzie Diecezji Łowickiej. Uroczyste otwarcie odbędzie się 25 marca w katedrze w Łowiczu.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.