Tag: łowicka
Łowicz: jubileusz 25-lecia kapłaństwa księży diecezji łowickiej
Dziesięciu księży diecezji łowickiej, obchodzących w tym roku 25-lecie święceń kapłańskich, uczestniczyło w jubileuszowej Mszy św. w bazylice katedralnej w Łowiczu. Z kapłanami spotkał się bp Wojciech Osial.
XI Marsz dla Życia i Rodziny w Łowiczu
„Czas obronić małżeństwo! Czas ochronić życie!” – pod takim hasłem w niedzielę 14 czerwca ulicami Łowicza przejdzie XI Marsz dla Życia i Rodziny. Wydarzenie rozpocznie się Mszą św. w kościele ojców pijarów, której przewodniczyć będzie biskup łowicki Wojciech Osial. Po przemarszu zaplanowano Piknik Rodzinny w parku Błonie.
Pierwsza liturgia greckokatolicka w Rawie Mazowieckiej
W niedzielę w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej po raz pierwszy sprawowano liturgię Służby Bożej w obrządku greckokatolickim dla wiernych z Ukrainy. Nabożeństwu przewodniczył ks. Oleh Baranych. Utworzenie nowego ośrodka duszpasterskiego w diecezji łowickiej to odpowiedź na potrzeby wiernych oraz inicjatywa realizowana na prośbę metropolity przemysko-warszawskiego Kościoła greckokatolickiego w Polsce, arcybiskupa Eugeniusza Popowicza.
Ks. Rafał Woronowski nowym rektorem łowickiego seminarium
W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu nastąpi zmiana na stanowisku rektora. Zapowiedział ją bp Wojciech Osial podczas czuwania modlitewnego w intencji powołań, które odbyło się w kaplicy Domu Modlitwy i Formacji w Łowiczu, w przeddzień 63. Światowego Dnia Modlitw o Powołania.
Turniej piłkarski o puchar biskupa łowickiego
W sobotę 25 kwietnia w Skierniewicach odbył się kolejny turniej piłkarski w ramach XXII Grand Prix Diecezji Łowickiej Liturgicznej Służby Ołtarza o Puchar Biskupa Łowickiego. Zmagania rozegrano w trzech kategoriach: lektor starszy, miniturniej dziewcząt oraz open.
Wrocław dzieli się synodalnym doświadczeniem z Łowiczem
Delegacja diecezji łowickiej odwiedziła Wrocław, by skorzystać z doświadczeń archidiecezji wrocławskiej w przygotowaniu i prowadzeniu synodu. Spotkanie z członkami komisji głównej II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej miało charakter roboczy, ale – jak podkreślają uczestnicy – bardzo inspirujący.
Bp Osial do katechetów: funkcjonujecie w trudnej przestrzeni
Każdy z was dla mnie jest ważny nie jako etat czy liczba godzin, ale jako człowiek i katecheta – podkreślił bp Wojciech Osial podczas spotkania katechetów w Domu Biskupa Łowickiego, które stanowiło okazję do złożenia życzeń noworocznych, a także do rozmowy i podsumowania minionego roku.
Biskup łowicki zachęca do duchowego przebudzenia w Adwencie
„Obudź się, bo światło już wschodzi” – tymi słowami biskup łowicki Wojciech Osial rozpoczął swój list na Adwent i nowy rok duszpasterski 2025/2026. Duchowny zachęcił wiernych, aby ten czas stał się momentem duchowego przebudzenia i wejścia na drogę głębszego nawrócenia. List został odczytany w kościołach diecezji łowickiej w pierwszą niedzielę Adwentu.
Biskup Osial o konieczności odnowy katechezy parafialnej
– Z nadzieją podejmijmy te wyzwania, ufni w obecność i moc Boga – podkreślił biskup łowicki Wojciech Osial, odnosząc się do zmian dotyczących lekcji religii i konieczności wzmocnienia katechezy parafialnej. Słowa te zawarł w komunikacie skierowanym do kapłanów diecezji, w którym wskazuje na nowe zadania stojące przed Kościołem w rozpoczętym roku szkolnym.
Metropolita łódzki odznaczony przez bpa Osiala Krzyżem Świętej Wiktorii
Dziś w południe w katedrze łowickiej, podczas Eucharystii celebrowanej w uroczystość św. Wiktorii, patronki diecezji łowickiej, biskup Wojciech Osial, odznaczył kardynała Grzegorza Rysia Krzyżem Świętej Wiktorii.


