Tag: Maryja
Abp Guzdek: oby nikt nigdy nie zarzucił nam, że kochaliśmy za mało i za późno
„Dzisiejsze spotkanie z Maryją jest dla nas lekcją wyrwania się z letargu obojętności (…). Oby nikt nigdy nie zarzucił nam, że kochaliśmy za mało i za późno” – mówił abp Józef Guzdek, metropolita białostocki podczas Mszy św. wieńczącej 42. Pieszą Pielgrzymkę Różanostocką. Z dziękczynieniem za zakończony rok szkolny i akademicki do Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych przybyło blisko 1,5 tys. pątników. W tym roku pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Wstała i poszła z pośpiechem”.
Wizerunek Matki Bożej Pocieszenia z bazyliki Morskiej w Gdyni przyozdobiony regaliami i różą
W niedzielę, 11 czerwca abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przewodniczył uroczystej Mszy św. z obrzędem przyozdobienia królewskimi insygniami i różą wizerunku Matki Bożej Pocieszenia z bazyliki Morskiej w Gdyni. Kopia obrazu Matki Bożej Pocieszenia została przeniesiona w procesji z bazyliki Morskiej do sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie sprawowana była Eucharystia.
Abp Cavalli: w Medjugorje pomagamy stać się twórcami pokoju
Przyczyniamy się do budowania pokoju, czyniąc Medjugorje w coraz większym stopniu miejscem pokoju – stwierdził abp Aldo Cavalli, wizytator apostolski tego punktu pielgrzymkowego. Tłumaczy, że w tamtejszym kościele pomaga się każdej osobie odzyskać nadzieję i zostać twórcą pokoju, co jest bardzo konkretnym wyzwaniem.
Rozpoczęło się Jerycho Młodych
Miejcie w sobie tę siłę, odwagę i pewność, że tylko z Jezusem możecie podjąć dynamikę życia i tylko w taki sposób będziecie świadkami żywej Ewangelii – apelował do młodzieży bp Grzegorz Suchodolski na rozpoczęcie Jerycha Młodych. czyli diecezjalnego zjazdu młodzieży. W tym roku wydarzenie organizowane w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Praulinie upływa pod hasłem: „Get Up & Go” – Wstań i chodź.
Jak żyć duchowością Maryi?
Chrześcijańskie życie duchowe jest darem, a nie nagrodą za nienaganne wypełnianie przykazań. Dzięki łasce Chrystusa zostajemy stworzeni na nowo i zaproszeni do życia w Duchu Świętym. Na czym polega rola Maryi w tym dochodzeniu do Nowego Życia w Chrystusie? Duchowa droga Maryi była tematem kolejnego wykładu z cyklu „Duchowość dla Warszawy”, organizowanego przez Akademię Katolicką […]
Bp Aguiar: chcemy się odwdzięczyć za serdeczne przyjęcie na poprzednich ŚDM
Młodzi otrzymają w Portugalii ciepłe przyjęcie, ponieważ gościnność jest w naszym DNA – mówi bp Américo Aguiar, przewodniczący fundacji organizującej Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie w wywiadzie dla Avvenire. Dodaje, że Portugalczycy chcą także się odwdzięczyć za serdeczne przyjęcie, z jakim się spotkali w Panamie, Polsce, Brazylii czy Hiszpanii.
Kult maryjny przekracza granice religijne i państwowe
Powszechnie znana jest wielka pobożność maryjna katolików i prawosławnych, okazuje się jednak, że w Azji Matka Najświętsza cieszy się dużym szacunkiem i jest otaczana wielką czcią także wśród niechrześcijan. Nie jest to oficjalny kult mieszczący się w nauczaniu i tradycji ich wierzeń, niemniej jednak ma on wyraźne i zróżnicowane przejawy zewnętrzne. Temat ten poruszył niedawno dziennikarz Michel Chambon w amerykańskim czasopiśmie „National Catholic Reporter”.
Bp Milewski: spotkanie Maryi z Elżbietą wzorem relacji międzyludzkich
– Spotkanie Maryi z Elżbietą jest wzorem relacji międzyludzkich. Do drugiego człowieka trzeba wyjść, pozbyć się lęku, przyjąć jego niepowtarzalność i godność – powiedział bp Mirosław Milewski w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w parafii pw. św. Tekli w Ciechanowie w diecezji płockiej.
Pocieszycielko uchodźców, módl się za nami!
„Maryja nie zostawia nas sierotami” – podkreśla o. Andrzej Dzida, który na co dzień opiekuje się młodymi uchodźcami z obozu Bidibidi w Ugandzie. W rozmowie z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie mówi, że w modlitwie jego podopiecznym towarzyszy monstrancja ukazująca Matkę Bożą z czułością pochylającą się nad Jezusem.
„Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję” – nowa wystawa na Jasnej Górze
O wielkich nauczycielach zawierzenia Matce Najświętszej, których łączy miłość do Niej, Kościoła i Polski: kard. A. Hlondzie, bł. kard. S. Wyszyńskim i św. Janie Pawle II „opowiada” wystawa plenerowa na murach. Otworzył ją przeor o. Samuel Pacholski, życząc, by przykład tych wielkich Polaków stał się umocnieniem w duchowej drodze na Jasną Górę. Uroczyste odsłonięcie ekspozycji zatytułowanej „Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję” odbyło się w przededniu rocznicy śmierci bł. Prymasa Wyszyńskiego.


