Tag: Matka Boża
Mimo pandemii Brazylijczycy licznie uczestniczyli w uroczystościach ku czci Patronki kraju
W święto patronalne Matki Bożej Patronki Brazylii z Aparecidy – 12 października w tamtejszym sanktuarium odbyły się uroczystości odpustowe. Od czasów pielgrzymki św. Jana Pawła II do tego kraju w dniach 30 czerwca-12 lipca 1980 dzień ten jest także świętem narodowym. Według amerykańskiej agencji AP w bazylice, którą także poświęcił 40 lat temu papież Polak i która może pomieścić 35 tys. ludzi, w tym roku z powodu pandemii koronawirusa, mogło uczestniczyć tylko ok. tysiąca pielgrzymów. Mimo wszystko jednak, niezależnie od surowych ograniczeń, przed bazyliką modliły się tysiące osób.
Fuerteventura: największy odpust ku czci Matki Bożej Skalnej odwołany
Z powodu obostrzeń związanych z pandemią na Fuerteventurze, jednej z Wysp Kanaryjskich na Ocenia Atlantyckim, które administracyjnie należą do Hiszpanii nie odbył się największy odpust w ciągu roku ku czci Matki Bożej Skalnej.
Profanacja wizerunku MB w Płocku – jest akt oskarżenia. Sprawcom grozi więzienie
Akt oskarżenia wobec trzech osób skierowała do sądu prokuratura w Płocku. Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła plakatów i naklejek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli – symbolu środowisk LGBT. Sprawcom profanacji grozi do 2 lat więzienia.
„Pokaż światu Królową” – nowa inicjatywa „Niedzieli”
„Pokaż światu Królową”(#PokażŚwiatuKrólową) – to nowa inicjatywa Tygodnika Katolickiego „Niedziela” zachęcająca czytelników i wiernych w Polsce, aby 2 maja w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wystawili w oknach swoich domów wizerunek Matki Bożej, który również został zamieszczony w 18 numerze „Niedzieli”, z datą 3 maja.
1 maja zawierzenie Włoch opiece Matki Bożej
1 maja o godz. 21.00 episkopat Włoch powierzy swoją ojczyznę opiece Matki Bożej. Uroczystość będzie miała miejsce w bazylice Santa Maria del Fonte w Caravaggio, w prowincji Bergamo na północy kraju.
Biskupi zawierzyli Austrię opiece Matki Bożej
Biskup austriackiej diecezji Graz Wilhelm Krautwaschl pielgrzymował w Wielkanocny Poniedziałek do Mariazell – leżącego na terenie jego diecezji największego sanktuarium maryjnego w tym kraju. Z upoważnienia Konferencji Biskupów Austriackich zawierzył kraj i jego mieszkańców opiece Matki Bożej. Modlitwa przed cudownym wizerunkiem „Magna Mater Austriae” była transmitowana na żywo w Internecie oraz rozgłośni „Radio Maria”.
Bp Dec: zło rodzi się gdy ludzie nie słuchają Pana Boga
– Wszelkie zło rodzi się gdy ludzie nie słuchają Pana Boga. Dekalog to fundament ładu społecznego. W Wielkim Poście szczególnie wraca wezwanie do zachowania Bożych przykazań- mówił bp Ignacy Dec. Ordynariusz diecezji świdnickiej przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię w diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju w pierwszą sobotę marca.
W Kielcach powstaje Pomnik Matki Polki Sybiraczki
Pomnik Matki Polki Sybiraczki upamiętniający kobiety zesłane ze swoimi rodzinami na Syberię ma stanąć na kieleckiej Kadzielni, w pobliżu Kamiennego Kręgu Pamięci, przypominającego zbrodnię ludobójstwa na Polakach. Pomnik to inicjatywa Związku Sybiraków w Kielcach.
Zdewastowano górską kapliczkę Matki Bożej
Nieznani sprawcy zdewastowali górską kapliczkę na „Przełęczy u Panienki”, której nazwa pochodzi od wizerunku Najświętszej Maryi Panny, wkomponowanej w monument. Obelisk został ufundowany przez nadleśniczego dóbr Kozy Juliusza Beinlicha w 1884 roku i znajduje się i jest obowiązkowym przystankiem na szlaku papieskim między Groniczkiem i Hrobaczą Łąką w Beskidzie Małym.
Najwyższa na świecie figura Matki Boskiej ma 36 lat
Postawiona przed 36 laty, w grudniu 1983 roku, figura Matki Boskiej Patronki Pokoju znajduje się w wenezuelskich Andach, w województwie Trujillo, około 565 km od stołecznego Caracas i uznawana jest za najwyższy monument na kontynencie amerykańskim. Przewyższa ona nowojorską Statuę Wolności oraz brazylijskiego Chrystusa Zbawiciela z Rio de Janeiro. Jest to zarazem największa rzeźba Matki Boskiej na świecie.


