Tag: nazaretanki
Siostra Gabriela z Ukrainy: „Codziennie cieszysz się, że wstałeś”
Jako młoda dziewczyna Gabriela Duszyńska wyjechała do Chicago studiować psychologię na Uniwersytecie Ignacego Loyoli. Wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Po studiach rozpoczęła pracę jako pracownik socjalny, psycholog i terapeutka ofiar uzależnień. Od półtora roku pracuje w ośrodku zakonnym w Żytomierzu pomagając Ukraińcom. W wywiadzie opowiada dlaczego znalazła się na Ukrainie, a także o swojej pracy, sytuacji i nastrojach w kraju, który od ponad 4 lat toczy wojnę z Rosją.
S. Hyzińska na Dzień Dziecka: bez dzieci słabną rodziny, parafie, szkoły i wspólnoty
– Bez dzieci słabną rodziny, parafie, szkoły, miejscowości i wspólnoty. Przyszłość narodu spoczywa na rodzinach, w których dzieci są przyjmowane z miłością, chronione i wychowywane do odpowiedzialności – napisała s. Wiesława Hyzińska CSFN, przełożona Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, w apelu na Dzień Dziecka. Zakonnica zwróciła się do rodziców, dziadków, nauczycieli, wychowawców, duszpasterzy i wszystkich, którym powierzono troskę o dzieci.
Bp Bryl poświęcił Dom Rekolekcyjny „Józefów”
– Ten dom ma być miejscem przyjaznym, w którym każdy zostanie dobrze przyjęty, by potem mógł promieniować duchem Nazaretu – mówił bp Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w Klasztorze Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie. Po Mszy św. biskup kaliski poświęcił Dom Rekolekcyjny „Józefów”, w którym przygotowano 13 pokoi dla 30 osób.
60. rocznica śmierci nazaretanki s. Małgorzaty Banaś
Są święci, których życie zamyka się w jednej dramatycznej chwili. Są też tacy, których świętość dojrzewa długo, w ciszy, samotności i codziennej wierności. W sześćdziesiątą rocznicę śmierci s. Małgorzaty Banaś, nazaretanki z Nowogródka wspominamy kobietę, która po tragedii swojej wspólnoty została przy grobie Męczennic, przy farze, przy tabernakulum i przy ludziach.
37. rocznica beatyfikacji bł. Marii Franciszki Siedliskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu
Dziś przypada 37. rocznica beatyfikacji bł. Marii Franciszki Siedliskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Dzień po beatyfikacji, 24 kwietnia 1989 roku, św. Jan Paweł II mówił o niej do polskich pielgrzymów jako o „apostołce rodziny” i „apostołce godności ogniska domowego”, podkreślając, że w odrodzeniu rodziny widziała drogę odnowy życia chrześcijańskiego i społecznego.
„Niech mi się stanie”. Odpowiedź, która wciąż rozbrzmiewa
Dzisiejsza uroczystość Zwiastowania Pańskiego przypomina nam moment, w którym Maryja wypowiedziała swoje pełne zaufania „tak” Bogu. To wydarzenie sprzed ponad dwóch tysięcy lat wciąż pozostaje żywe i aktualne. Dziś ta sama odpowiedź powraca codziennie w życiu wielu kobiet, które wybierają drogę życia konsekrowanego. Na początku tego roku taką decyzję podjęły także Iwona i Natalia, przyjęte do wspólnoty sióstr nazaretanek w Warszawie.
Rachunek miłości z Nowogródka
Ile kosztuje życie jednego człowieka? A stu dwudziestu? – To pytanie brzmi jak temat filozoficznej debaty, dopóki historia nie nada mu konkretnego, bolesnego wymiaru. Latem 1943 roku w okupowanym Nowogródku cena ta została zapłacona krwią i modlitwą niewinnych kobiet.
„Osiemdziesiąt córek” – dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego
2 lutego Kościół obchodzi Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. To dobra okazja, by zajrzeć za klasztorne mury i zobaczyć, jak wygląda codzienność kobiet, które wybrały życie we wspólnocie zakonnej. To także moment, by wrócić do pytania, które często pojawia się w mediach społecznościowych. Czy decyzja o wstąpieniu do zgromadzenia zakonnego oznacza całkowite zerwanie więzi z rodziną, dystans wobec bliskich i odcięcie się od najbardziej osobistych spraw?
Kard. Ryś i biskupi łódzcy celebrowali Eucharystię w paryskiej wspólnocie sióstr nazaretanek
W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi metropolita krakowski kard. Grzegorz Ryś wraz z łódzkimi biskupami pomocniczymi: Zbigniewem Wołkowiczem, administratorem Archidiecezji Łódzkiej i Piotrem Kleszczem celebrowali Eucharystię w kaplicy Domu Sióstr Nazaretanek w Paryżu.
Tydzień Misyjny z nazaretankami: wiele krajów, jedno serce misji
Kończy się Tydzień Misyjny 2025. Czas modlitwy, refleksji i zaangażowania w dzieło ewangelizacji, który Kościół każdego roku przeżywa w duchu jedności z misjonarzami na całym świecie. W parafiach, wspólnotach i zgromadzeniach zakonnych to dni spotkań, nabożeństw i modlitwy za tych, którzy niosą Ewangelię tam, gdzie wciąż jest ona mało znana.

