Tag: neoprezbiter

18:27 / 12-06-2025

Bp Przybylski: kapłan nie powinien być światowy, ale Jezusowy

– Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana jest jakby włożeniem do formy Jezusa naszego kapłaństwa, aktualnego posługiwania i myślenia o kapłaństwie – powiedział bp Andrzej Przybylski, który 12 czerwca przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

19:24 / 05-06-2025

Bp Bryl wręczył neoprezbiterom dekrety kierujące na pierwsze parafie

Biskup kaliski wręczył trzem nowo wyświęconym kapłanom dekrety kierujące na pierwsze parafie. – Miłość pasterza to ma być styl, który ma was określać – powiedział bp Damian Bryl. Neoprezbiterzy przyjęli święcenia kapłańskie 31 maja w kaliskiej katedrze.

18:50 / 01-06-2025

Abp Jędraszewski do neoprezbitera: Bóg cię posyła, abyś był Jego świadkiem w świecie

Bóg wezwał cię i wybrał, a z chwilą przyjęcia święceń, posyła cię, abyś był Jego świadkiem w świecie, który tak często chce żyć, jakby Boga nie było – mówił abp Marek Jędraszewski podczas święceń kapłańskich dk. Łukasza Malinowskiego CSsR, które odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Podgórzu.

18:30 / 24-05-2025

Bp Pindel do neoprezbiterów: bądźcie posłuszni Duchowi Świętemu i trzymajcie się tego, co sprawdzone

Bp Roman Pindel udzielił 24 maja w katedrze w Bielsku-Białej święceń kapłańskich dwóm diakonom z terenu diecezji bielsko-żywieckiej. Bartosz Mikrut i Jacek Orawczak przyjęli sakrament święceń w stopniu prezbiteratu, przyrzekli posłuszeństwo biskupowi i jego następcom. Bp Roman Pindel w homilii przed aktem święceń wskazał, że kapłaństwo to odpowiedź na wezwanie Ducha i wspólnoty Kościoła.

Toruń – pięciu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie

– Dobrzy szafarze łaski muszą się przez całe swoje życie troszczyć o żywy kontakt z Chrystusem – mówił bp Józef Szamocki podczas święceń kapłańskich w toruńskiej katedrze. Święcenia przyjęło pięciu diakonów: Radosław Figurski, Emanuel Kwiatkowski, Paweł Lange, Mateusz Marchlewski i Szymon Ostrowski. Uroczystość zgromadziła rodziny neoprezbiterów, kapłanów oraz siostry zakonne, alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu oraz licznych wiernych. Obecni byli także bp senior Andrzej Suski oraz oblat o. Marek Ochlak, którego papież mianował biskupem na Madagaskarze.

Abp Guzdek do neoprezbiterów: obyście nie stali się jak sól, która zwietrzała

„Z wielką wiarą ponawiajcie ofiarę Jezusa Chrystusa, karmiąc ludzi tym, co najcenniejsze – Chlebem dającym życie wieczne. Gdyby tego zabrakło w waszej kapłańskiej posłudze, wówczas bylibyście podobni do soli, która już zwietrzała i straciła smak” – mówił abp Józef Guzdek do nowo wyświęconych kapłanów. Dziś w Archikatedrze Białostockiej święcenia kapłańskie przyjęli: diakon Marcin Łukaszewicz z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce i diakon Krystian Pracki z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach.

16:14 / 20-06-2024

Kościół we Francji cieszy się większą liczbą neoprezbiterów

Kościół we Francji będzie miał w tym roku 105 nowych kapłanów. Ta liczba dodaje nam otuchy, tym bardziej, że w roku ubiegłym neoprezbiterów było zaledwie 88 – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Bertrand Lacombe, który w imieniu episkopatu zaprezentował tegoroczne dane. Zastrzegł, że wyższa liczba święceń w tym roku, nie powstrzymuje jeszcze ogólnej tendencji spadkowej. W ciągu minionych 10 lat wyniosła ona 25 proc.

18:05 / 13-06-2024

Księża neoprezbiterzy o spotkaniu z Papieżem

Możliwość bliskiego spotkania, podania ręki, spojrzenia w oczy; niedowierzanie, że jesteśmy tak blisko; moment bardzo wzruszający, kiedy Ojciec Święty podszedł, uścisnął dłoń, pobłogosławił, uśmiechnął się z serdecznym spojrzeniem; niezwykłe doświadczenie – tak w rozmowie z Vatican News – Radiem Watykańskim księża neoprezbiterzy z diecezji radomskiej wspominają swoje spotkanie z Papieżem Franciszkiem po środowej audiencji.
 

15:40 / 12-06-2024

Abp Gądecki o dzisiejszym stanie Kościoła katolickiego w Polsce

W pierwszym dziesięcioleciu po przełomie 1989 r. – przeżywanym pod znakiem transformacji ustrojowej od komunizmu do demokracji – mieliśmy do czynienia z czymś w rodzaju „eksplozji katolicyzmu”. W drugim okresie, trwającym do dziś, przeżywanym pod znakiem tzw. spontanicznej sekularyzacji, obserwujemy spadkowe tendencje w statystykach kościelnych, przy czym swoje piętno wycisnął na nich także COVID-19, a przede wszystkim obecne dziś silnie w kulturze Zachodu nurty sekularystyczne – zauważa abp Stanisław Gądecki w przekazanym KAI, analitycznym tekście dotyczącym sytuacji Kościoła w Polsce w ostatnich dziesięcioleciach. Tekst ten został wygłoszony na spotkaniu z młodzieżą z Instytutu Tertio Millennio Adveniente. 

18:00 / 18-05-2024

Abp Szal do neoprezbiterów: bądźcie autentycznymi kapłanami

– Bądźcie autentycznymi kapłanami. Niech ten autentyzm wynika z waszego wnętrza, waszego serca, z waszej determinacji naśladowania Chrystusa – mówił abp Adam Szal do sześciu nowo wyświęconych księży neoprezbiterów, którym udzielił święceń kapłańskich. Uroczystość odbyła się w bazylice archikatedralnej w Przemyślu w wigilię Zesłania Ducha Świętego, w sobotę 18 maja.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.